آشنایی اجمالی با برخی از ویژگی‌های بروزرسانی Fall Creators Update ویندوز 10

آشنایی اجمالی با برخی از ویژگی‌های بروزرسانی Fall Creators Update ویندوز 10

آشنایی اجمالی با برخی از ویژگی‌های بروزرسانی Fall Creators Update ویندوز 10

همان‌طور که مستحضر هستید، جدیدترین بسته به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز 10 تحت عنوان Fall Creators Update شناخته شده و افرادی که در برنامه کارمندان داخلی ...

آشنایی اجمالی با برخی از ویژگی‌های بروزرسانی Fall Creators Update ویندوز 10

هنگامی‌که مایکروسافت وعده به‌روزرسانی سیستم‌عامل پرچم‌دار خود تحت عنوان ویندوز 10 به تعداد دو مرتبه در سال را به مصرف‌کنندگان و کاربران داد، بسیاری این مهم را شعار تلقی کرده و توجه چندانی را به آن روا نداشتند، اما اکنون که دو سال از تاریخ رسمی عرضه محصول نامبرده گذشته است، کمپانی مذکور تاکنون به قول خود وفا نموده و بسته‌های آپدیت عظیمی را در قالب بیلدهای متعدد منتشر ساخته است.

همان‌طور که مستحضر هستید، جدیدترین بسته به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز 10 تحت عنوان Fall Creators Update شناخته شده و افرادی که در برنامه کارمندان داخلی کمپانی مایکروسافت نیز شرکت نموده‌اند به‌نوعی از تمامی تغییرات انجام پذیرفته در قالب آن آگاهی دارند، اما ازآنجایی‌که بخش بسیار فراوانی از کاربران ایران اغلب از زیرساخت‌های لازمه جهت دخالت در این‌گونه روش‌های کار را برخوردار نمی‌باشند، لذا تصمیم بر آن شد تا با تدوین مقاله‌ای به بررسی اجمالی بسته آپدیت اشاره شده پرداخته و سپس در انتها به کسب نتیجه‌‌گیری در خصوص ارزش ارتقاء به آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

فضای ابری OneDrive

یکی از کوچک‌ترین و درعین‌حال جدیدترین ویژگی‌های افزوده شده به قالب ابزار داخلی دسترسی به فضای ابری OneDrive، قابلیت مشاهده نسخه‌ای از محتویات ذخیره‌سازی شده بدون نیاز به گشودن نرم‌افزار عمومی مدیریت فایل‌های آنلاین می‌باشد. مصرف‌کنندگان فضای ابری نامبرده پیشتر به‌منظور مشاهده محتویات منتقل نموده به قالب سرورهای کمپانی مایکروسافت باید یا حساب کاربری خود را گشوده (از طریق مرورگر و یا ابزار عمومی مدیریت داخلی ویندوز) و یا فایل‌های مربوطه را به‌صورت فیزیکی در بطن دیسک سخت دانلود می‌نموده‌اند، اما ویژگی جدید اشاره شده به‌طور کلی به افراد اجازه می‌دهد تا پیش‌نمایشی از تمامی و یا بخش مورد نیاز از محتویات حساب کاربری خود را دریافت نموده و بدون اختصاص ذره‌ای از فضای ارزشمند ذخیره‌سازی رایانه شخصی، به مشاهده تمامی فایل‌های شخصی خود اقدام کنند.

Creators Update

قابلیت اشاره شده برای آن دسته از افرادی که فایل‌های فراوانی را به قالب فضای ابری نامبرده منتقل ننموده‌اند ممکن است آن‌چنان کاربردی به نظر نرسد، اما بدون شک در زمینه مرتفع سازی مشکلات سد راه کاربران در هنگام افزایش محتویات شخصی آن‌ها می‌تواند بسیار مفید واقع گردد.

مرورگر Microsoft Edge

همان‌طور که مستحضر هستید، مرورگر Edge در همان نسخه اولیه سیستم‌عامل ویندوز نیز از توانایی اجرای فایل‌های PDF برخوردار بوده است، اما بهبودهای انجام پذیرفته اکنون قابلیت ویرایش متون به‌وسیله ابزار Windows Ink را در قالب ویژگی‌هایی نظیر نوشت دستی یادداشت به‌وسیله سخت‌افزار ماوس یا لمس، برجسته‌سازی حروف و همچنین پاک‌کن در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده‌اند. بهسازی‌های انجام پذیرفته صرفه نظر از منبع در ساختار فایل‌های PDF آنلاین و یا محلی قابل انجام می‌باشند. علاوه بر آن مرورگر نامبرده اکنون توانایی مشاهده فهرست مطالب و همچنین مراجعه سریع به بخش‌های مختلف سند با استفاده از آن را نیز فراهم آورده و نکته دیگری که اشاره به آن حاضر اهمیت است قابلیت خوانش صوتی و بلند متون فایل‌های پی‌دی‌اف با عنایت به نرم‌افزار مرورگر می‌باشد.

Creators Update

در بخش ویژگی‌های ظاهری مرورگر Edge نیز طراحی‌های شاد و جالب توجهی به قسمت نوار سربرگ‌های نرم‌افزار افزوده گشته است که مشاهده آن‌ها نیز تنها در حالت دید گسترده قابل انجام می‌باشد.

تنظیمات دستیار مجازی کورتانا

بخش تنظیمات مربوط به دستیار مجازی کورتانا اکنون با قالب منوی تنظیمات سیستم‌عامل ترکیب گشته و دیگر بر خلاف قبل متمایز از یکدیگر نمی‌باشند. دسته‌بندی "Talk to Cortana" به‌طور کلی تنظیمات مربوطه به فعال‌سازی و غیرفعال‌سازی دستیار نامبرده، تغییر تنظیمات زبان و یا قفل نمودن محیط سیستم‌عامل با استفاده از دستورات صوتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. دسته‌بندی "Permissions and History" نیز بینشی کامل از سطح شناخت کورتانا از شما و تاریخچه جستجوهای انجام پذیرفته و صفحه "Notifications" نیز قابلیت‌های مربوطه به‌منظور همگام‌سازی اعلان‌های تلفن همراه (منوط به نصب بودن دستیار مجازی کورتانا بر روی دستگاه تلفن همراه) با رایانه شخصی را فراهم می‌آورند.

Creators Update

ابزار Storage Sense

ابزار Storage Sense که نظیر آن را در سیستم‌عامل ویندوز فون نیز می‌توانیم مشاهده کنیم چشم‌اندازی کلی از میزان حافظه تحت دسترسی و میزان فضای اختصاص داده شده به محتوای مختلف نظیر فایل‌های تصویری، صوتی، فیلم‌های ویدئویی و ... را در اختیار فرد مصرف‌کننده قرار می‌دهد. اکنون ساختار جدید قابلیت فوق که در قالب نسخه تجدید شده‌ای از ابزار Disk Clean Up پای در عرصه وجود گذاشته است علاوه بر برخورداری از تمامی عملکردهای پیشین خود، ویژگی‌های فراتری از جمله تنظیم زمان جهت پاک‌سازی پرونده‌های باینری، فایل‌های موقتی، محتوای دانلودی و همچنین فایل‌های نسخه پیشین سیستم‌عامل (در صورت به‌روزرسانی به بیلد جدیدتر) را برای کاربران به ارمغان آورده است که در نوع خود می‌تواند بسیار مفید واقع گردد. ذکر این نکته نیز ضروری است که قابلیت مذکور در حالت پیش‌فرض غیرفعال می‌باشد.

Creators Update

اپلیکیشن کاربردی People

یکی دیگر از قابلیت‌های کاربردی افزوده شده به قالب بیلد Fall Creators Update ویندوز 10، ویژگی مدیریت فهرست مخاطبین و توانایی برقراری ارتباط مستقیم آن‌ها با استفاده از شبکه‌هایی نظیر اسکایپ، ارسال ایمیل و ... از طریق رابط کاربری سیستم‌عامل می‌باشد.

اپلیکیشن نامبرده که در شمایل آیکون کوچکی در نوار وظیفه انتهای صفحه نمایشگر قابل دسترس می‌باشد به‌طور کلی فهرستی از تمامی مخاطبین ذخیره شده را در بطن خود نگهداری کرده و پس از مراجعه به آن، افرادی که فرد بیشترین ارتباط با آن‌ها را برقرار کرده است در ابتدای لیست دسته‌بندی می‌نماید. پیوست نمودن مخاطبین مورد علاقه به قالب نوار وظیفه، ارسال ایمیل و پیغام‌های مختلف با استفاده از پیام‌ رسان‌های مطرح نظیر اسکایپ به‌صورت مستقیم از طریق ویندوز (بدون نیاز به گشودن برنامه مربوطه) و ... نیز از جمله دیگر قابلیت‌های اپلیکیشن People به شمار می‌روند. تعداد شبکه‌های سازگار و ویژگی‌های قابل پشتیبانی توسط ابزار فوق متأسفانه در حال حاضر از طیف گسترده‌ای برخوردار نمی‌باشند، اما شمارش تعداد آن‌ها در آینده بدون شک با افزایش بیشتری همراه می‌گردند.

Creators Update

صفحه‌کلید مجازی کوچک

کمپانی مایکروسافت در میانه سیل بهسازی‌های سیستم‌عامل پرچم‌دار خود، کاربران محصولات قابل حمل نظیر تبلت‌های Surface را فراموش نکرده و قابلیت‌هایی را برای آن‌ها نیز به ارمغان آورده است که از جمله مهم‌ترین موارد موجود در این زمینه می‌توان به قالب کوچک‌تر صفحه‌کلید مجازی اشاره کرد. صفحه‌کلید مذکور به‌طور کلی مستقیماً بر پایه نسخه موبایل سیستم‌عامل ویندوز 10 توسعه یافته و از طول و عرضی در اندازه نمونه دستگاه Lumia 1520 برخوردار می‌باشد. علاوه بر آن ویژگی تایپ کلمات با استفاده از ورودی‌های Swype نیز سرانجام به صفحه‌کلید موجود افزوده شده است که در نوع خود تأثیرات فراوانی را در زمینه تسهیل فرآیند می‌تواند فراهم می‌آورد.

Creators Update

جمع‌بندی

تغییرات انجام پذیرفته در نسخه جدید بیلد Fall Creators Update به سختی توسط کاربران معمولی قابل لمس می‌باشند، اما بدون شک سطح گستردگی آن‌ها در بسته‌های به‌روزرسانی آتیه با گستردگی بیشتری همراه می‌گردد. اگرچه دگرگونی‌های ظاهری سیستم‌عامل مذکور به‌نوعی محدود می‌باشند، اما بهسازی‌های موجود در باطن ویندوز در زمینه ارتقاء میزان روانی عملکرد و افزایش ضریب ایمنی محصول از تعداد انگشت شمار با افزایش بسیار بیشتری همراه گشته‌اند. به‌عنوان‌مثال بسته به‌روزرسانی Fall Creators Update اکنون از توانایی قطع کامل عملکرد نرم‌افزارهای غیرفعال به‌منظور حفظ منابع پردازشی رایانه شخصی برای فعالیت‌های پر اولویت، پشتیبانی از معماری ARM64، بهبود طول عمر باتری دستگاه‌های قابل حمل و ...  برخوردار بوده و راه‌اندازی‌های مجدد پیاپی ناشی از سرویس USBhub.sys نیز مرتفع گشته است.

موارد اشاره شده در مقاله فعلی تنها بخشی از بهبودها و قابلیت‌های پرکاربرد سیستم‌عامل ویندوز 10 را شامل گشته و گردآوری تمامی ویژگی‌های موجود به‌طور کلی از حوصله تنها یک نوشته خارج است؛ لذا پیشنهاد می‌شود که بخش‌های مختلف چهارچوب نرم‌افزاری فوق را خود به‌صورت دستی مورد بررسی قرار داده و از تغییرات انجام پذیرفته نهایت لذت را ببرید.

  • ۷ آبان ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×