آشنایی با برخی از قابلیت‌های سودمند برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی در آندروید و iOS

آشنایی با برخی از قابلیت‌های سودمند برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی در آندروید و iOS

شرف الشمس

آشنایی با برخی از قابلیت‌های سودمند برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی در آندروید و iOS

اختلالات بینایی نظیر نزدیک‌بینی و یا کوررنگی در زمینه مشاهده صحیح و بی‌عیب نقص صفحه نمایشگر تلفن همراه که طیف گسترده‌ای از انواع و اقسام رنگ‌های گوناگون ...

آشنایی با برخی از قابلیت‌های سودمند برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی در آندروید و iOS

استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند در دنیای نوین امروزی متمرکز در پیرامون دستگاه‌های نامبرده برای آن دسته از افرادی که از مشکلات بینایی مختلفی رنج می‌برند می‌تواند به‌نوعی بسیار آزاردهنده به شمار رود. اختلالات بینایی نظیر نزدیک‌بینی و یا کوررنگی در زمینه مشاهده صحیح و بی‌عیب نقص صفحه نمایشگر تلفن همراه که طیف گسترده‌ای از انواع و اقسام رنگ‌های گوناگون، نوشته‌های ریز و درشت و ... را در قالب خود به نمایش در می‌آورد تأثیرات فراوانی را در خصوص عدم کسب نتیجه مطلوب در استفاده به خود معطوف می‌سازند، بر همین اساس توسعه‌دهندگان آیتم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به‌منظور هدف قرار دادن تمامی مصرف‌کنندگان اغلب به دنبال توسعه محصولات خود به‌گونه‌ای می‌باشند تا امکان به‌کارگیری آن‌ها توسط همگان به‌راحتی فراهم باشد.

ازآنجایی‌که سیستم‌عامل به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین چهارچوب نرم‌افزاری در زمینه یاری رساندن به این دسته از افراد مطرح می‌باشد، لذا در این مقاله آموزشی کوتاه تصمیم بر آن شد تا با برخی از ابزارهای داخلی سیستم‌عامل‌های مطرح تلفن‌های همراه هوشمند یعنی آندروید و iOS آشنایی بیشتری پیدا کنیم. پیش از پرداختن به مبحث موضوع ذکر این نکته ضروری است که توضیحات نوشته فعلی به دلیل شخصی‌سازی‌های انجام پذیرفته در رابط‌های کاربری سیستم‌عامل توسط سازندگان تلفن‌های همراه ممکن است اندکی با قالب دستگاه مورد استفاده متفاوت باشد (به‌عنوان مثال نام گزینه تغییر یافته باشد)، اما مسیر اصلی دست‌یابی به قابلیت و فعال‌سازی آن در بستر تمامی محیط‌ها یکسان است.

قابلیت تصحیح رنگ

کوررنگی امروزه تنها گستره اندکی از جمعیت کره زمین را شامل می‌گردد که انواع آن نیز اگرچه طیوف مختلفی از رنگ‌های گوناگون را برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی غیرقابل مشاهده می‌سازند، اما از جمله سه دسته از معمول‌ترین آن‌ها می‌توان به پروتانوپیا (ضعف در مشاهده طیف‌های رنگی قرمز)، دیوترانوپیا (ضعف در مشاهده طیف‌های رنگی سبز) و تریتانوپیا (ضعف در مشاهده طیف‌های رنگی آبی) اشاره کرد.

قابلیت تصحیح رنگ گنجانده شده در قالب چهارچوب‌های نرم‌افزاری در حالت کلی طیف رنگ‌های نمایشی بر روی صفحه را به‌گونه‌ای با تغییر همراه می‌سازند تا مشاهده آن‌ها برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی نامبرده با سهولت بیشتری همراه گردد. خوشبختانه این مهم در بطن هر دو سیستم‌عامل پیشتر اشاره شده وجود داشته و فعال‌سازی آن نیز مستقیماً از طریق منوی تنظیمات امکانپذیر می‌باشد.

برای این منظور در دستگاه‌های تلفن همراه آیفون ابتدا منوی تنظیمات (Settings) را گشوده و سپس به دسته‌بندی Accessibility مراجعه کنید. در صفحه جدید گشوده شده ابتدا ورودی Display Accommodations را انتخاب و سپس مجدداً بخش Color Filters را بگشایید. اکنون کافی است تا با عنایت به فهرست به نمایش در آمده، گزینه مورد نظر را با توجه به نیاز چشم انتخاب نمایید.

اختلالات بینایی

تلفن‌های همراه آیفون علاوه بر قابلیت تصحیح رنگ اشاره شده در پاراگراف پیشین، از ابزاری جهت دگرگون‌سازی رنگ‌های کلی صفحه نمایشگر و تغییر آن‌ها به طیف خاکستری (Greyscale) را نیز دارا می‌باشد که به‌منظور استفاده توسط افرادی که از ضعف‌های بیشتری در اختلالات بینایی و مشاهده طیف‌های رنگی مختلفی رنج می‌برند می‌تواند سودمند باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که گزینه Color Tint موجود در مسیر فعلی نیز با افزودن هاله‌ای از رنگ قرمز به نمایشگر برای آن دسته از افرادی که چشم‌های آن‌ها از حساسیت بیشتری در خیره شدن به صفحه در تاریکی برخوردار می‌باشد نیز تأثیراتی را به ارمغان می‌آورد.

فرآیند فعال‌سازی قابلیت تصحیح رنگ در سیستم‌عامل آندروید نیز همانند همتای خود صورت می‌پذیرد. کافی است تا به منوی تنظیمات (Settings) مراجعه و سپس دسته‌بندی Accessibility را بگشایید. مشاهده می‌نمایید که پالایه‌های رنگی در زیرمجموعه سربرگ Color Correction دسته‌بندی گشته‌اند. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد عناوین اختصاص یافته به گزینه‌های مربوطه ممکن است اندکی متفاوت باشند، اما نحوه عملکرد ابزار کاملاً یکسان است (گزینه Greyscale توسط توسعه‌دهندگان در برخی از دستگاه‌های مختلف ممکن است گنجانده شده باشد، اما وجود سه گزینه نامبرده کاملاً حتمی است).

اختلالات بینایی

اندازه متن

اگرچه ابعاد صفحات نمایشگر دستگاه‌های تلفن‌ همراه روز به روز در حال افزایش هستند، اما متون نمایش در قالب آن‌ها همچنان از اندازه کوچکی برخوردار بوده و این مهم ممکن است افراد را با مشکلات گوناگونی مواجه سازد. همان‌طور که می‌دانید خیره شدن مستقیم به صفحات نمایشگر نورانی و براق تلفن‌های همراه به تنهایی در زمینه وارد نمودن استرس و تنش‌های فراوان به چشم تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد، حال اگر متون نمایشی نیز از اندازه کوچکی برخوردار بوده و شخص در مشاهده آن‌ها با سختی‌های متفاوتی همراه گردد، شدت این مهم همچنان با فزونی بیشتری همراه می‌گردد که نتیجه آن در کوتاه مدت با سردردهای موضعی و در دراز مدت با کاهش چشمگیر قدرت بینایی نمود پیدا می‌کند.

خوشبختانه قابلیت تغییر اندازه متون در قالب هر دو سیستم‌عامل آندروید و iOS به‌عنوان یک گزینه مطرح و دسترسی به آن نیز از طریق منوی تنظیمات و دسته‌بندی Display به‌راحتی امکان‌پذیر می‌باشد. کافی است تا ابتدا به مسیر مناسب در منوی مذکور مراجعه و سپس اندازه‌ای مطلوب را با توجه به‌راحتی بیشتر خود در مشاهده انتخاب نمایید (این گزینه اغلب تحت عنوان Font Size و یا Text Size در زیرمجموعه دسته‌بندی Display قابل دسترس می‌باشد).

اختلالات بینایی

تبدیل گفتار به متن

اگر افزایش اندازه متون نمایشی بر روی صفحه مفید واقع نگشته و فرد همچنان نیز از اختلالات بینایی و مشکلاتی در مشاهده و خوانش صحیح آن‌ها رنج می‌برد، استفاده از ابزار تبدیل گفتار به متن در این زمینه می‌تواند سودمند واقع شود. قابلیت نامبرده همان‌طور که از نام آن پیداست با هدف قرار دادن متون موجود بر روی صفحه نمایشگر و سپس قرائت بلند آن‌ها، بستری را فراهم می‌آورد تا شخص بدون مشاهده با تمامی مطالب آگاهی پیدا نماید. علاوه بر آن امکان تغییر میزان سرعت و همچنین تن صدای فرد قرائت کننده در زمینه دلپذیر ساختن فرآیند خوانش متون نیز به‌عنوان یک گزینه مطرح می‌باشد.

برای این منظور در سیستم‌عامل iOS، پس از مراجعه به دسته‌بندی Accessibility از طریق منوی تنظیمات، ابتدا بخش VoiceOver را گشوده و سپس گزینه مربوط به آن را فعال کنید.

اختلالات بینایی

قابلیت تبدیل گفتار به متن سیستم‌عامل آندروید مستقیماً از ابزارهای گوگل قدرت گرفته و از طریق دسته‌بندی Accessibility منوی تنظیمات نیز قابل فعال‌سازی می‌باشد (مکان دسترسی به گزینه با عنایت به رابط کاربری ممکن است متفاوت باشد، لذا پیشنهاد می‌شود که دسته‌بندی فوق را جهت یافتن آن اندکی مورد جستجو قرار دهید).

  • ۳۰ آبان ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×