آشنایی با ماساژ سوئدی، ماساژی برای درمان کلی بدن

آشنایی با ماساژ سوئدی، ماساژی برای درمان کلی بدن

شرف الشمس

آشنایی با ماساژ سوئدی، ماساژی برای درمان کلی بدن

این ماساژ بر مبنای مفاهیم غربی آناتومی و فیزیولوژی بنا شده که در تقابل با مفاهیم مربوط به انرژی و چاکرا یا همان مبانی ماساژ آسیایی ست. درمانگرها این ماساژ را برای بهبود گردش خون، تخلیه ی مواد زائد بدن، آزاد کردن ماهیچه های منقبض، بازسازی گسترده حرکات

آشنایی با ماساژ سوئدی، ماساژی برای درمان کلی بدن

ماساژ سوئدی برای درمان کلی بدن

ماساژ سوئدی رایج ترین و شناخته شده ترین سبک ماساژ در غرب، زمینه ای برای ماساژ های ورزشی، عمقی، رایحه درمانی و سایر سبک های ماساژ غربی ست‌.

این ماساژ بر مبنای مفاهیم غربی آناتومی و فیزیولوژی بنا شده که در تقابل با مفاهیم مربوط به انرژی و چاکرا یا همان مبانی ماساژ آسیایی ست. درمانگرها این ماساژ را برای بهبود گردش خون، تخلیه ی مواد زائد بدن، آزاد کردن ماهیچه های منقبض، بازسازی گسترده حرکات بدنی و تسکین درد به کار می برند.

اگر بار اولتان است که به یک سالن اِسپا می روید یا اصولا زیاد عادت به ماساژ گرفتن ندارید، ماساژ سوئدی گزینه ی خوبی برای شما به عنوان یک مبتدی ست. اکثر مردم به ۵۰-۶۰ دقیقه ماساژ سوئدی یا ماساژ عمقی اکتفا می کنند، در حالی که یک ماساژور برای کار روی عضلات و رسیدن به نتیجه ی مطلوب به ۷۵-۹۰ دقیقه زمان نیاز دارد. یک ماساژ سوئدی بسته به سبک شخصی ماساژور و هدفی که دنبال می کند ممکن است آرام و سبک باشد یا شدید و سنگین.

اگر شما خواستار ماساژی عمیقتر هستید و برای رهایی از دردهای مزمن عضلانی می توانید فشار سنگین ماساژ را تحمل کنید بهتر است ماساژ عمقی بافت ها را انتخاب کنید که شکل دیگری از ماساژ سوئدی ست. اگر درد دارید به احتمال زیاد باید تعداد جلسات ماساژ را افزایش دهید تا به نتیجه ی مطلوب برسید. ماساژورهای آموزش دیده  و مجرب در ماساژ سوئدی و سایر ماساژهای درمانی مهارت دارند.

در طول ماساژ سوئدی چه کارهایی رو بدنتان انجام می شود؟

در تمام ماساژهای سوئدی، درمان گر یک روغن ماساژ را روی بدنتان می مالد و ضربه های مختلفی شامل تکنیک های اساسی و اولیه مختص یک ماساژ سوئدی سنتی مثل مالش های دورانی، فشردن ماهیچه بین دستان، کوبیدن و لرزاندن را بکار می گیرد. 

این حرکات با از بین بردن تنش ها و رفع گره های ماهیچه ای، بافت های عضلانی را آماده می کند. از مهم ترین فواید این ماساژ آرام بخش بودن آن است، اما باید بدانید که قبل از شروع کار با ماساژور صحبت کنید و به سوالات او در خصوص جراحت های احتمالی تان یا هر مورد دیگری پاسخ بدهید. موارد مثل درد و گرفتگی، حساسیت ها و شرایطی مثل بارداری از مواردی هستند که باید به ماساژور اطلاع بدهید. همچنین تمایل خود به ماساژ ملایم یا شدید را برایش شرح دهید.

ماساژ سوئدی

فواید ماساژ سوئدی

با حتی یک بار مراجعه به مراکز ماساژ و گرفتن یک ماساژ سوئدی، سیستم عصبی شما آرام می شود و حسی از آرامش و سلامتی، کاهش اضطراب و تنش های جسمی را تجربه خواهید کرد. ماساژ سوئدی، سیستم گردش خون را بهبود می بخشد و کمک می کند که با افزایش اکسیژن حامل مواد مغذی احساس نشاط بیشتری کنید. همچنین با بهبود گردش مایعات لنفی که حامل مواد زائد به بیرون است ورود و خروج مواد خوب و بد را سرعت می بخشد.

اگر دچار گرفتگی عضلات هستید با یک ماساژ سوئدی متمرکز بر نواحی دردناک می توانید از شر این دردها خلاص شوید. ماساژ درمانی همچنین در کنترل و درمان دردهای مربوط به سیاتیک و آرتروز می تواند موثر باشد.

چنانچه شما دچار تب، عفونت، التهاب و پوکی استخوان هستید، ماساژ درمانی فکر خوبی نیست. در هر صورت باید با پزشکتان در این باره مشورت کنید. به طور کلی در صورت داشتن بیماری برای ماساژ دست نگه دارید و اگر به هر دلیلی مردد هستید که آیا ماساژ برایتان خوب است یا نه با یک پزشک مشورت کنید.

برهنگی در ماساژ

معمولا طی یک ماساژ سوئدی شما برهنه هستید و یک حوله یا ملحفه رویتان می کشند. ماساژور در هر مرحله حوله را فقط از قسمت هایی که باید ماساژ بدهد کنار می زند و مجددا آن را می پوشاند. اگر با برهنگی کامل احساس امنیت و راحتی نمی کنید می توانید لباس زیر تان را به تن داشته باشید، همان طور که بسیاری از افراد مبتدی اینکار را می کنند.

ماساژور ابتدا از شما می خواهد که رو به شکم دراز بکشید و صورت خود را به یک طرف روی زمین بخوابانید تا ستون فقراتتان در حالت طبیعی خود قرار گیرد. سپس کار را با پشت شما آغاز می‌ کند و حرکاتی مثل فشردن، ضربه زدن، مالش های دورانی و کشیدن را اجرا می کند.

هنگامی که کارش روی پشت شما تمام شد به سراغ پاها می رود و پشت آن ها را ماساژ می دهد. بعد از تمام کردن پشت بدن حوله را برداشته تا شما به پشت بخوابید و دوباره بدن تان را می پوشاند. حالا روی پاها، دست ها، گردن و شانه ها را ماساژ می دهد.

بعضی از ماساژورها به روش دیگری کار می کنند و هر کدام تکنیک ها و سبک خودشان را دارند. اگر فکر می کنید در برخی نواحی به ماساژ بیشتری احتیاج دارید از ماساژورتان بخواهید که زمانتان را افزایش دهد. اگر احساس می کنید که فشار وارده، کمتر یا بیشتر از توان شماست از او بخواهید که این فشار را تنظیم کند. همچنین اگر ظرفیت تحمل فشارهای شدیدتر را برای رهایی از دردهای مزمن عضلانی دارید می توانید گزینه ی ماساژ عمقی را انتخاب کنید که آن هم شکل دیگری از ماساژ سوئدی ست.

ریشه ی اسم ماساژ سوئدی

مبنای ماساژ سوئدی، مفاهیم آناتومی و فیزیولوژی برآمده از غرب است که در تقابل با مفاهیم انرژی بدن و چاکراست که رایج در سبک ماساژهای آسیایی است. جان مرگز، فعال هلندی شخصی بود که نام های فرانسوی را برای معرفی حرکت ها و تکنیک های اصلی ماساژ در قالب سیستمی که امروزه می شناسیم انتخاب کرد.

در اوایل قرن ۱۹ یک فیزیولوژیست سوئدی در دانشگاه استکهلم به نام پرهنریک سیستمی به نام ژیمناستیک پزشکی که مجموعه ی حرکات ابداع شده توسط یک درمان گر بود را گسترش داد. این سیستم در اروپا به نام حرکات سوئدی شناخته می شد و وقتی در سال ۱۸۵۸ به آمریکا وارد شد با نام حرکات درمانی سوئدی شهرت یافت. رابرت نواه کارلوت، نویسنده ی کتاب تاریخچه ی ماساژ معتقد است که سیستم مرگز و لینگ به اشتباه یکی تلقی شد و از آنجایی که لینگ زودتر سیستم خود را معرفی کرد، عنوان سیستم ماساژ سوئدی به نام او ثبت شد که امروزه در آمریکا با ماساژ سوئدی و در اروپا با ماساژ کلاسیک شناخته می شود.

ماساژ سوئدی چیست

چگونگی تبدیل ماساژ سوئدی به یک ماساژ نرم و آرام

طبق گفته ی پاتریشیا بنجامین یکی دیگر از مورخان ماساژ، ماساژ سوئدی در نیمه ی اول قرن بیستم و به منظور تبدیل شدن به یک سیستم جامع فیزیوتراپی شامل مالش آرام ماهیچه ها، حرکات، آب درمانی و برق درمانی ابداع شد. تا اینکه با پیشرفت و گسترش علم پزشکی نوین و جلب اعتماد مردم به عنوان اولین و آخرین راه کار درمانی، ماساژ محبوبیت خود را از دست داد. در همان زمان سالن های ماساژ که تبدیل به مکانی برای هوسرانی شده بود به تضعیف وجهه و جایگاه ماساژورهای حرفه‌ای دامن زد.

بنجامین می گوید در سال ۱۹۷۰ تمایل به ماساژ و ماساژ درمانی به عنوان بخشی از جنبش فرهنگی دوباره قوت گرفت. موسسه ی ESALEN  در کالیفرنیا بخش ماساژ را راه اندازی کرد که معمولا در محیطی آرام با نور شمع و حرکات نرم و سبک ارایه می شد. 

این شیوه، ماساژ سوئدی را تحت تاثیر قرار داد و آن را به سمت ماساژی سبک تر و آرامش بخش تر برد.

ماساژ عمقی و ماساژ سوئدی امروزه بیشترین متقاضی را دارند. در طول زمان ماساژ سعی کنید با ماساژورتان ارتباط خوبی برقرار کنید تا بتوانید با گفتن خواسته های تان به ماساژ مطلوب و منحصر به فرد خود برسید.

تفاوت ماساژ سوئدی و ماساژ عمقی عضلانی

اگرچه امروزه ماساژ سوئدی بیشترین طرفدار را دارد اما برای درمان دردهای مزمن و آسیب های عضلانی، ماساژهای عمقی بهترین انتخاب هستند. اما تفاوت این دو ماساژ فقط در این نیست.

ماساژ عضلانی همان طور که از نامش پیداست، بر روی بافت های ماهیچه ای عمیق تر تمرکز می کند و طی آن، ماساژور فشارهای سنگین به مواضع درد وارد می کند تا جایی که آدم را از بین ببرد و آرامش را به آن اندام برگرداند.

ماساژ عمقی به جهت درمان آسیب های ورزشی، دردهای مربوط به الگوی های غلط بدن در نشست و برخاست و هم چنین اسپاسم های مزمن از ماساژ سوئدی بهتر است. از آن طرف هم ماساژ سوئدی اغلب آرام بخش تر از ماساژ عمقی ست.

  • ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×