آش اوماج | طرز تهیه آش اماج

آش اوماج | طرز تهیه آش اماج

شرف الشمس

آش اوماج | طرز تهیه آش اماج

آش اوماج | طرز تهیه آش اماج و دستور پخت آسان و محلی را در طومار بیاموزید.

آش اوماج | طرز تهیه آش اماج

آش اوماج

بسیاری از آش هایی که در آشپزخانه های ما تهیه می شوند به شرط آنکه چند نکته زیر در تهیه آنها در نظر گرفته شود جزو غذاهای سالم به حساب می آیند:

حبوبات یا به اصطلاح بنشن آش (مانند لوبیا، نخود، عدس) را پس از شستن یک شب تا صبح خیس کنید و آب آن را دور بریزید. یکبار بشویید و سپس بپزید. این کار باعث می شود ماده ای که در پوست آنهاست و برای خوردن چندان بهداشتی نیست از آن جدا شود. (به یاد بیاوریم که مادران ما به هنگام مصرف نخود، پس از خیساندن پوست آن را می گرفتند و سپس می پختند. شاید این کار بهتر باشد).

سبزیجات آش را بیش از حد نپزید و این روش را درباره هر نوع غذایی رعایت کنید.

آش همراه ماست و کشک یا سایر انواع فرآورده های شیری باعث می شود که ترکیب چند نوع پروتئین، موجب ایجاد پروتئین برتر شود که برای بدن بسیار مفید است. (البته مصرف سرکه، آبغوره، آب نارنج، و مانند آن نیز خواص دیگری دارد.) 

در مصرف آش در یک وعده غذایی زیاده روی نکنید زیرا باعث بزرگ شدن حجم معده می شود و این خود باعث می شود که همیشه بخواهید مقدار زیادی غذا مصرف کنید.

آش اوماج (برای ۸-۶ نفر)

عدس = 1 پیمانه

چغندر رنده شده = 0.5 کیلو 

اسفناج خرد کرده = 1 کیلو

آرد = 1 پیمانه

پیاز = ۲ عدد متوسط

روغن = ۳ قاشق غذاخوری

نعنا خشک = ۲ قاشق غذاخوری

نوعی چاشنی ترش به قدر دلخواه 

طرز تهیه: 

عدس را پس از خیس کردن و آبکش کردن با آب کافی بپزید. نیم پز که شد اسفناج و چغندر را بیفزایید و به پخت ادامه دهید. آرد را در یک کاسه بزرگ بریزید و خیلی به آرامی هربار به اندازه یک قاشق آب روی آن بپاشید و خوب بهم بزنید به طوری که به شکل خرده های نان درآید. مواظب باشید آب زیاد نباشد و آرد به صورت خمیر درنیاید.

طرز تهیه آش اوماج

مرحله دوم

دستور پخت آش اوماج

سپس خرده های آرد را از الک رد کنید و با دست روی الک را فشار دهید تا خرده ها به صورت یکنواخت از الک بیرون بیاید. یک ساعتی هوا بدهید تا کمی خشک شود. وقتی آش حاضر شد حرارت را زیاد کنید. به تدریج خرده های آرد را بیفزایید و آش را به هم بزنید تا خرده ها به یکدیگر نچسبند. یکی دو جوش که زد ترشی آن را بیفزایید. یکی دو جوش دیگر که زد آش آماده است. برای چاشنی این آش، آب نارنج، آبغوره، سرکه، یا قره قوروتا مناسب است.

آش اوماج

خواص عدس

عدس دارای فولیک اسید، کلسیم، آهن، پتاسیم، کربوهیدرات و پروتئین است.

عدس تقویت کننده دندانها، مو و استخوان است و به گوارش کمک و از ایجاد لکه ها جلوگیری می کند.

عدس یک ماده غذایی ایده آل برای زنان در تمام سنین است. زیرا دارای فولیک اسید (که برای رشد جنین ضروری است) کلسیم (که برای جلوگیری از پوکی استخوان مفید است) و آهن (که برای مقابله با کم خونی سودمند است) می باشد. همچنین دارای مقدار بالایی فیبرهای گیاهی است که برای سلامت دستگاه گوارش مورد نیاز است. گوارش نامنظم می تواند منجر به تیرگی و لکه دار شدن پوست شود.


نویسنده پریسا سعیدی

  • ۵ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×