آغاز نصب زنجیره ۲۰ تایی سانتریفیوژ IR6 در نطنز

آغاز نصب زنجیره ۲۰ تایی سانتریفیوژ IR6 در نطنز

شرف الشمس

آغاز نصب زنجیره ۲۰ تایی سانتریفیوژ IR6 در نطنز با دستور رئیس جمهور اعلام شد

به گزارش فارس، امروز (سه‌شنبه) در سیزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای با دستور حسن روحانی رئیس جمهور آغاز نصب زنجیره 20 تایی سانتریفیوژ IR6 در نطنز اعلام شد.

روحانی در مراسم بهره‌برداری از این دستاورد آن را دستاورد بسیار بزرگی برای ملت ایران خواند و افزود: به نام خداوند برزگ و با توسل به روح حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) آغاز نصب زنجیره 20 تایی ماشین سانتریفیوژ IR6 در سایت شهید احمدی‌روشن را اعلام می‌کنم.

حسن روحانی همچنین دستور افتتاح و بهره‌برداری مرکز ملی مهندسی و فناوری خلا ایران در فردو را صادر کرد و گفت:‌ بسیار خوشحالیم فردو هر روز صنعت جدیدی در آن نصب می‌شود. فردوی که آرزوی دشمنان این بود برای همیشه بسته شود. فردو هر رزو میزبان یک تکنولوژی جدید است و امروز خوشحالیم یک مرکز ملی بسیار مهمی در فردو افتتاح می‌شود و باز در آینده فردو میزبان فناوری‌های دیگر خواهد بود

به گزارش خبرنگار فارس، در این مراسم همچنین مرکز مدیریت پسماند غنی سازی در مجتمع غنی سازی نطنز (شهید احمدی‌روشن) از طریق ویدیو کنفرانس بهره‌برداری شد.

روحانی در این باره گفت: برای ما خوشحال کننده است سایت نطنز در هر سال یک بخش مهم آن تکمیل و افتتاح می‌شود. امسال بخش پسمانداری افتتاح شد.

وی به نام خداوند بزرگ و با برکت ایام مبارک ماه رجب و ایاد شعبانیه راه‌اندازی رفع آلودگی و مدیریت پسماندسازی در سایت نطنز را اعلام کرد.

به گزارش فارس، دستگاه شتاب دهنده الکترون خطی پزشکی به نام امید نیز دستاورد دیگری بود که امروز با دستور رئیس جمهور افتتاح شد.

در این مراسم از این دستاوردها رونمایی شد شامل سامانه کوانتوم تکنولوژی یا در هم تنیدگی کوانتومی، دستگاه سانتریفیوژ زونار پیوسته، دستگاه اف تی آی آر که با رونمایی از آن ایران در جایگاه پنجمین کشور دارنده این فناوری قرار خواهد گرفت. رونمایی از رادیوداروی پیشرفته در تشخیص و درمان سرطان کبد که ایران در جایگاه دوم جهان قرار می‌گیرد و نمونه اکسیژن 18 .

آغاز نصب زنجیره ۲۰ تایی سانتریفیوژ IR6 در نطنز

روحانی در این باره گفت: با تشکر از زحماتی که سازمان در زمینه سلامت مردم فعالیت می‌کند. به نام خداوند بزرگ و با توسل به روح سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله الحسین طراحی و ساخت شتاب دهنده خطی پزشکی 6ام دی در اصفهان شهرک سلامت را افتتاح کنید.

به گزارش فارس، علی اصغر زارعان دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی در امور اجرایی و دبیر ستاد برگزاری مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای روز یکشنبه (18 فروردین ماه) در نشستی خبری در این باره عنوان کرد: امسال ۱۱۴ دستاورد رونمایی می‌شود، البته ۱۵۵ دستاورد به دبیرخانه و ستاد مراسم واصل شده و بعد از ممیزی ۱۱۴ دستاورد انتخاب شده است.

وی عنوان کرد: ۵ دستاورد داخل سالن اصلی رونمایی می‌شود و ۴ دستاورد به صورت ویدئو کنفرانس رونمایی می‌شود شامل دو دستاورد در سایت نطنز (شهید احمدی روشن) که پروژه‌های بسیار ویژه‌ای است و یکی از آنها حتی در بعد بین‌المللی می‌تواند اثربخش باشد. یک پروژه ملی در فردو و یک پروژه هم در اصفهان. 
وی افزود: ۱۰۵ دستاورد در سالن جنبی محل برگزاری مراسم با حضور رئیس جمهور، تعدادی از وزرا و مسئولان کشوری و لشکری رونمایی خواهد شد.

  • ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×