همه چیز درباره آمبولی ریه، علل و علائم و روش تشخیص و درمان آمبولی ریه

در مورد آمبولی ریه ، علائم و درمان آن بیشتر بدانید

شرف الشمس

در مورد آمبولی ریه ، علائم و درمان آن بیشتر بدانید

آمبولی ریه وجود لخته خون یا چربی در یکی از شریان هایی که به بافت ریه ها خون رسانی می کنند

در مورد آمبولی ریه ، علائم و درمان آن بیشتر بدانید

آمبولی ریه

 به انسداد یک یا چند شریان ریوی به وسیله لخته خون چربی و یا تعداد سلولهای توموری آمبولی ریه می گویند. 

شرح بیماری 

آمبولی ریه وجود لخته خون یا چربی (به ندرت) در یکی از شریان هایی که به بافت ریه ها خون رسانی می کنند. لخته خون در ابتدا در یکی از وریدهای عمقی اندام تحتانی بالکن یا خود قلب شکل می گیرد. آمبولی چربی معمولا از ناحیه یک شکستگی استخوانی تشکیل میشود. لخته خون یا آمبولی چربی از طریق جریان خون و با عبور از قلب به یکی از شریانهای مشروب کننده بافت ریه راه یافته و در آنجا مستقر می گردد. این پدیده سبب انسداد شریان مذکور و در نتیجه کاهش توانایی تنفس و گاهی تخریب بافت ریه در همه سنین ممکن است رخ دهد ولی در بزرگسالان شایع تر است.

علائم شایع :

کوتاهی تنفس ناگهانی ، غش کردنتویا حالت غش پیدا کردن، درد قفسه سینه سرفه (گاهی همراه با خلط خونی)، تندی ضربان قلب ، تب خفیف قبل از بروز علائم فوق معمولا تورم و درد اندام تحتانی وجود دارد.

علل:

لخته شدن خون در وریدهای عمقی این حالت هر زمان که خون در داخل ورید تجمع یافته و به خوبی جریان نداشته باشد می تواند ایجاد شود.

عوامل تشدید کننده :

سن بالای شصت سال، هر گونه سیب یا بیماری مستلزم استراحت طولانی در بستر، نشستن در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی مثلا طی مسافرت با هواپیما، جراحی اخیر، نارسایی احتقانی قلب، اختلالات ریتم قلب، کم خونی، شکستگی لگن یا استخوان ران، چاقی، استعمال دخانیات، بارداری، مصرف قرصهای ضد بارداری به خصوص در خانمهای سیگاری

عوارض احتمالی :

مرگ سريع الوقوع در اثر یک لخته بزرگ که بیش از پنجاه درصد جریان خون ریه ها را مسدود کند. خونریزی شدید داخل ریه در اثر لخته های کوچک.

درمان:

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل رادیوگرافی قفسه سینه، اسکن ریه، آنژیوگرافی ریه، نوار قلب، سمع قلب و ریه و آزمایشهای خون جهت اندازه گیری عوامل انعقادی و زمان پروترومبین باشد. 

هدف درمانی عبارت است :

از حفظ عملکرد قلب و ریه در حد قابل قبول (تا بر طرف شدن لخته) و جلوگیری از عود آمبولی. جراحی ممکن است به منظور بستن ورید بزرگ منتهی به قلب و ریه (ورید اجوف) یا قراردادن یک صافی در داخل آن برای جلوگیری از عبور لخته ها به سمت قلب لازم باشد. 

داروها :

داروهای ضد انعقاد (لخته) در جهت جلوگیری از گسترش لخته در جهت جلوگیری از گسترش لخته و ایجاد دوباره آن تجویز می شود. و سطح داروهای ضد انعقاد باید به طور مرتب اندازه گیری شود تا اطمینان حاصل شود سطح آنها در حد مطلوب و بی خطر است. تجویز اکسیژن در صورت نیاز و آنتی بیوتیک ها در موارد آمبولی عفونی

پیشگیری و اقدامات خود مراقبتی :

۱- از استراحت طولانی مدت در بستر در طی بیماری خودداری کنید.

۲- در طی دوره نقاهت از جوراب کسی (جوراب ضدواریس) استفاده کنید (چه، در هنگام استراحت در بستر و چه در زمان برخاستن از بستر)

٣- پس از جراحی هر چه سریعتر حرکت اندام های تحتانی و راه رفتن را شروع کنید.

۴- از استعمال دخانیات به خصوص در خانمهای ۳۰ سال به بالا که قرص ضد بارداری مصرف می کنند
خودداری کنید.

۵- در طی سفرهای طولانی هر ۱ الى ۲ ساعت یک بار ایستاده و راه بروید.

۷- از نشستن به حالتی که ساق ها یا مچ پاها را روی یکدیگر بیندازید خودداری کنید.

۷- در هنگام نشستن طولانی مدت طوری بنشینید که پاها بالاتر از رانها قرار بگیرد.

۸- در هنگام خوابیدن پاها را بالاتر از سطح بستر قرار دهید.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری تا هنگام برطرف شدن علائم التهابی ناشی از لخته شدن خون در بستر استراحت نمایید.

در طی استراحت در بستر اندامهای تحتانی را بطور مرتب حرکت دهید تا به جریان یافتن خون در آنها کمک کنید.

رژیم غذایی خاصی نیاز نیست

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی از اعضای خانوادهتان دارای علائم آمبولی ریه باید این حالت یک اورژانس است و با بروز یکی از علائم درد قفسه سینه، سرفه همراه با خلط خونی، کوتاهی تنفس ، درد ساق پا، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

  • ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×