این ۱۷ مهارت، مسئولیت پذیری را به فرزندان شما آموزش خواهد داد

این ۱۷ مهارت، مسئولیت پذیری را به فرزندان شما آموزش خواهد داد

شرف الشمس

این ۱۷ مهارت، مسئولیت پذیری را به فرزندان شما آموزش خواهد داد

به عنوان یک پدر و مادر نخستین مسئولیت شما این است که اطمینان حاصل کنید فرزندان تان برای دنیای واقعی آمادگی دارند یا خیر و به اندازه کافی بزرگ شده اند؟ در دنیای امروز این ممکن است بسیار سخت باشد اما غیر ممکن نیست

این ۱۷ مهارت، مسئولیت پذیری را به فرزندان شما آموزش خواهد داد

در حقیقت مهارت های زیادی در زندگی وجود دارد که شما می توانید به کمک آنها به فرزندان تان مسئولیت پذیری در جامعه را یاد دهید. ما در ادامه چند راهنمایی به شما آموزش خواهیم داد که به کمک آن فرزندانی با احساس مسئولیت تربیت کنید. 

۱. آموزش مهارت رانندگی

داشتن گواهینامه رانندگی فقط به معنای یادگیری رانندگی کردن نیست. با یادگیری رانندگی در واقع حرکت و هدایت آموزش داده می شود. فرزندان تان بدین طریق یاد می گیرند چگونه از جی پی اس استفاده کنند و چگونه خواندن نقشه را یاد بگیرند. چگونه در ترافیک و خلوتی در شهر و بزرگراه رانندگی کنند و دیگر مهارت هایی که در آزمون رانندگی شاید به آنها آموزش داده نشود پس اینها وظیفه پدر و مادر است. به آنها بیاموزید که چگونه در ترافیک صبور باشند و مهارت های رانندگی دفاعی را نیز یاد بگیرند. 

۲. آنها را به داشتن یک شغل تشویق کنید

فقط به این دلیل که نوجوان شما در مدرسه خوب عمل می کند به این معنا نیست که آمادگی کار کردن را ندارد. مدرسه به آنها تئوری ها را یاد می دهد. شما باید اطمینان حاصل کنید که آنها همه چیز را درباره به دست آوردن یک شغل می دانند. آنها را تشویق کنید که به مشاغل تابستانی بپردازند تا بتوانند مسئولیت یک شغل را بپذیرند، نحوه برخورد با دیگران را یاد بگیرند و هنگام درگیری در هر شرایطی، رفتاری مناسب از خود نشان دهند. 

۳. آموزش تنظیم اهداف

هر کس هدفی دارد اما همه اهداف، واقع گرایانه نیستند. به طور خاص، نوجوانان تمایل به اهداف غیر عملی دارند. دوست دارند معروف، پولدار و محبوب شوند و به خصوص این مساله در فضای مجازی این روزها بسیار به چشم می خورد. وظیفه شما این است که به آنها یاد دهید چگونه اهدافی درست تعیین کنند. با نوجوان خود صحبت کنید و از او بپرسید که اهداف بلند مدت و کوتاه مدتش چیست. مطالعات زیادی درباره رابطه تنظیم هدف و شاد بودن در زندگی وجود دارد. هر بار که به اهداف خود می رسید هورمون دوپامین در بدن ترشح می شود که مسئول برانگیختگی احساسات است. 

۴. کمک به کنترل احساسات آنها

همه ما لحظاتی را پشت سر گذرانده ایم که سخت با احساسات مان مقابله کرده ایم. این می تواند یک درگیری در کار، مشکلاتی در روابط یا هر شرایط دیگری باشد که به استقامت نیاز دارد اما با گذشت زمان ما یاد می گیریم که چطور قسمت های مهم را بررسی کنیم. این چیزیست که بیشتر نوجوانان با آن روبرو هستند زیرا آنها تحت فشار کار، مدرسه، همسالان، معلمان و دیگر مسائل هستند اما شما می توانید به آنان کمک کنید. به آنان بگویید چگونه با رفتاهایی سالم همچون ورزش، موسیقی و صنایع دستی می توانند خود را به خوبی سرگرم نمایند و عواطفشان را کنترل کنند. آنها را به صبر کردن تشویق کنید. بیشتر آنها قادر به کنترل خود هستند اگر در شرایط سخت تر، اعتماد به نفس شان را تقویت نمایید. 

۵. آموزش مهارت مقابله در مواقع اضطراری

هنگامی که فرزندان شما تنها هستند، به مهارت های مقابله نیاز دارند تا بتوانند با شرایط اضطراری مبارزه کنند. این شرایط می تواند آتش گرفتن ماهیتابه، خراب شدن خودرو و ترکیدن لوله آشپزخانه باشد. شما باید وقتی را برای آموزش مهارت هایی در مواقع اضطراری فرزندان تان اختصاص دهید تا نحوه بهتر تصمیم گیری را فرا بگیرند. آنها همچنین باید یاد بگیرند چگونه بدون تلفن همراه خود زندگی کنند زیرا ممکن است گاهی هیچکس در دسترس شان نباشد. 

۶. دخالت در مدیریت زندگی

اگر نوجوان شما یک اتاق کثیف داشته باشد، لزوما به این معنا نیست که در خانه خود هم بعدها ممکن است شلخته باشد اما این نشانه خوبیست که دریابید آنها نیازمند یادگیری بیشتری درباره مدیریت خانواده مانند بودجه بندی، تمیز کردن، برنامه ریزی قرار ملاقات ها و غیره هستند. آنها ممکن است در آینده با همسالان خود در خوابگاه هم اتاق شوند یا حتی پس از ازدواج اگر این مهارت های زندگی را یاد نگرفته باشند، امکان دارد دچار مشکلات متعددی شوند. 

۷. قطع کردن پول تو جیبی

از پول دادن به آنها هر بار که از شما درخواست می کنند، خودداری کنید. هرچه بیشتر به آنها پول می دهید، در واقع کمتر به آنها یاد می دهید. یکی از مهمترین مهارت های زندگی این است که یاد بگیرند چگونه امور مالی خود را مدیریت کنند. اگر نوجوان شما در حال کار کردن است، به طور هفتگی بخشی از درآمد او را گرفته و در حسابی برایش پس انداز کنید. حتی بهتر آن است که او را تشویق کنید از هم اکنون خود را بیمه کرده و یک حساب برای دوران بازنشستگی شان افتتاح کنند. این کار نه تنها به آنان مسئولیت مالی را آموزش می دهد بلکه زمانی که واقعا به پولی نیاز داشته باشند، یک سرمایه عالی خواهند داشت. 

۸. تشویق به غذا خوردن سالم

بسیاری از نوجوانان امروز عادت های سالمی ندارند و بدون هیچگونه ورزش و فعالیتی فقط با گوشی های خود یک جا نشسته اند و حتی به درستی هم غذا نمی خورند. در هر صورت حتی اگر شما عادت به پخت و پز سالم در خانه داشته باشید، باز هم وقتی شما در اطرافشان نیستید آنها به خوردن غذاهای ناسالم روی می آورند. ایده خوبیست که آنها را نزد یک متخصص تغذیه ببرید تا برای داشتن یک رژیم غذایی صحیح آنها را راهنمایی کند و آموزش دهد چگونه غذاهای سالم می تواند برای بدن مناسب باشد. رعایت یک رژیم غذایی سالم و فعالیت های روزانه برای یک کودک بسیار ضروری است. 

۹. به او یاد دهید مسئول همه کارهایی که انجام می دهد، خودش است

بسیاری از پدر و مادرها به اشتباه تلاش می کنند همه مشکلات کودکان شان را خودشان رفع و رجوع کنند. این کار ممکن است وقتی آنها بسیار کم سن و سال هستند خوب باشد اما ممکن است در آینده بدون تکیه به شما قادر نباشند هیچیک از مشکلاتی که برایشان پیش می آید را خودشان به تنهایی حل کنند. اگر فرزندان تان در موقعیت هایی قرار می گیرند که می توانند آن را تحمل کنند مانند بحث با یک دوست و یا درگیری با معلم بهتر است به آنها در رفع مشکل شان کمک نکنید. بگذارید آنها به تنهایی تصمیم بگیرند و مهارت های حل مسئله را به صورت کاملا تجربی آموزش ببینند. 

۱۰. سعی نکنید آنها را نجات دهید

این امر در کنار مسئولیت پذیری قرار می گیرد. اگر نوجوان شما دچار مشکلی در مدرسه می شود یا با خواهر و برادرش درگیر می شود همیشه سعی نکنید او را نجات دهید. بله ممکن است او به شما نیاز داشته باشد اما اجازه دهید آنها سعی کنند مسئولیت اقدامات خود را بر عهده بگیرند. شما همیشه اطراف او نخواهید بود. 

۱۱. مشکلاتی برای فرزندتان بتراشید

کار شما این نیست که زندگی را برای فرزندتان آسان کنید، کار شما این است که به او آموزش دهید در دنیای واقعی بی رحم امروز به عنوان یک بزرگسال از پس خودش بربیاید بنابراین مشکلات شان را برای آنها حل نکنید. آنها را در شرایطی قرار دهید که فکر کنند چگونه می توانند آن را حل کنند. آنها ممکن است در چنین شرایطی خودشان و شما را شگفت زده کنند. 

۱۲. به آنها ایستادگی را آموزش دهید

بدیهیست شما فرزند خود را به عنوان یک مبارز پرورش نمی دهید اما باید به آنها کمک کنید که چگونه در درگیری ها بتوانند درست مذاکره کنند. عصبانیت و اضطراب به هیچ عنوان به آنها کمک نمی کند و این راه سختی برای والدین است. به آنها مهارت هایی که نیاز دارند را آموزش دهید. به طور مثال شمارش تا عدد 10 در هنگام عصبانیت که به آنها کمک می کند با احساسات خود مقابله کنند و در لحظه تصمیم نگیرند. این کنترل احساسات می تواند امری بسیار تاثیر گذار باشد. 

۱۳. آموزش کمک به جامعه

ما نه تنها باید از خودمان مراقبت کنیم بلکه باید یاد بگیریم چگونه با جهان اطرافمان حس همدردی داشته باشیم. راه های متعددی وجود دارد که شما می توانید به نوجوان خود آموزش دهید چگونه به این دنیا کمک کند. آنها را به داوطلب شدن در پناهگاه های کمک به حیوانات و یا بانک غذا تشویق کنید. شما هرگز نمی توانید باور کنید آنها چه قدر می توانند از کمک کردن به دیگران احساس خوشایندی داشته باشند. 

۱۴. آنها را تشویق کنید تا به خودشان اعتماد داشته باشند

مدارس به بچه ها یاد می دهند چگونه قوانین را رعایت کنند اما به آنها مهارت های واقعی زندگی را آموزش نمی دهند. شما باید به آنها آموزش دهید که چگونه به طور مستقل فکر کنند و تصمیم بگیرند. به نوجوانان خود یاد دهید چگونه به تصمیمات خود اعتماد کنند. مطمئنا چندین بار ممکن است تصمیمات اشتباهی هم اتخاذ کنند اما آنها از اشتباهات شان یاد می گیرند چگونه در آینده تصمیمات بهتری بگیرند. 

۱۵. توضیح بودجه خانواده

شما می توانید درباره بودجه بندی با فرزندان تان صحبت کنید اما تا زمانی که مهارت بودجه بندی را به درستی و در عمل مشاهده نکنند برایشان دشوار خواهد بود که بتوانند در آینده این کار را انجام دهند. با آنها درباره هزینه های مختلف خانواده از قبیل قبض ها، صورت حساب ها، مواد غذایی، هزینه حمل و نقل و سایر هزینه ها صحبت کنید. درآمد خانواده را هم به آنها نشان دهید و اجازه دهید در تقسیم بودجه بندی به شما کمک کنند تا این کار را به خوبی یاد بگیرند. 

۱۶. به آنها کارت بانکی دهید

بله درست متوجه شدید. بهتر است یک کارت بانکی به فرزند خود اختصاص دهید. این یکی از بهترین راه های تدریس مسئولیت مالی است. آنها باید از کارت خود استفاده کنند و اگر کارت شان زودتر از موعد خالی شد، شما به جای آنها پرداخت نکنید. اجازه دهید آنها از پول ماهانه شان کاملا مسئولانه استفاده کنند. هرچه زودتر آنها با مسئولیت کارت های اعتباری آشنا شوند برایشان بهتر است. 

۱۷. یک الگوی درخشان برای فرزندتان باشید

اگر شما هیچیک از موارد بالا را انجام ندهید چگونه می توانید انتظار داشته باشید که نوجوان شما تبدیل به یک بزرگسال مسئول خواهد شد؟ شما بهترین الگو برای آنها هستید بنابراین باید به بهترین نحو عمل کنید. صورت حساب هایتان را به موقع پرداخت کنید. خانه را تمیز نگه دارید و هر روز کار کنید تا بچه ها بهترین الگو را پیش رو داشته باشند و در آینده هم به خوبی عمل کنند. 

ما نقش عمده ای ایفا می کنیم

به منظور آماده سازی نوجوانان به دوره بزرگسالی، شما به عنوان یک والد باید به آنها مهارت های مهم زندگی را آموزش دهید تا به آنها کمک کنید درست تصمیم بگیرند. 

گفت و گویی آزاد و راحت با فرزندان تان داشته باشید و بگذارید آنها بدانند می توانند همیشه با شما صحبت کنند. اگر آنها نیاز به کمک در زمینه توسعه هر یک از مهارت ها دارند، تلاش کنید به آنها یاد دهید. اگر با هم همکاری کنید به درستی می توانید آن را انجام دهید. ارتباطات متقابل و دوستانه با آنها را حفظ کنید و اگر مشکلی وجود دارد، خوب گوش کنید تا راه هایی برای کنار آمدن با آن مشکل بیابید. 

مترجم: پردیس کیانی
 

  • ۶ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×