آیا دویدن برای زانو مضر است؟

آیا دویدن برای زانو مضر است؟

آیا دویدن برای زانو مضر است؟

آیا دویدن برای زانو مضر است؟

آیا دویدن برای زانو مضر است؟

دویدن برای زانو مضر است؟

دیدگاه قدیمی و معروفی که همه دویدن را مضر برای زانو می دانستند دیگر قابل پذیرش نیست در تحقیقات جدید مشخص شده است که دویدن برای افراد سالم که مشکل زانو ندارند نه تنها مضر نیست بلکه مفید است. دیدگاه قدیمی دیگر قابل قبول نیست در واقع دویدن برای افرادی که زانوی سالمی دارند نه تنها مفید نیست بلکه فایده هم دارد. برای تحقیقات گروهی ۳۰ نفره را انتخاب کردندو می خواستند راهی برای سالم نگه داشتن زانوی این افراد پیدا بکنند طبق این تحقیقات نتایج جالبی به دست آمده است که در ادامه آنها را با شما در میان خواهیم گذاشت.از نیمی از این افراد خواسته شد تا به مدت ۳۰ دقیقه به روند سپس از آنها نمونه خون و آزمایش مایع درون زا می‌گرفتند تا متوجه شوند که چه تاثیری بر روی زانو گذاشته شده است و و نیمی دیگر فقط نشستند. بعد از انجام آزمایشات مشخص شد افرادی که به مدت ۳۰ دقیقه دویده بودند التهاب کمتری در سلولهای آرترو ساز دیده شد. از طرفی افرادی که به مدت ۳۰ دقیقه فقط نشسته بودند نتایج منفی گرفته شد و نمونه مایع درون زانوی این افراد نشان دهنده احتمال گسترش آرتروز زانو را نشان میدهد. دویدن مثل تمرینات ورزشی می تواند باعث افزایش قدرت عضله و استخوان سازی شود.همانطور که طی تمرینات وزنه زدن عضله ها دچار پارگی می‌شوند و این پارگی ها را خود ترمیم می کنند و در طی این پروسه بافت خود را حجیم تر می کنند دویدن نیز باعث بهتر شدن روند ترمیم زانو خواهد شد.هنگام دویدن فشار وزن بدن به زانو وارد می شود و می تواند غضروف زانو را تحریک کند تا این آسیب های کوچک را بازسازی کند در این فرآیند مواد شیمیایی آزاد می شود که در بازسازی غضروف و بافت قوی تر و سالم تر از آن کمک گرفته می شود.

چه کسانی نباید بدوند؟

افرادی که زانوی خود را جراحی کرده اند و یا نیاز به جراحی دارند نباید ورزش دور انجام دهند زیرا مفاصل زانو آنها دیگر قادر به تحمل فشار نخواهد بود. افرادی که اضافه وزن بیش از ۹ کیلوگرم دارند نباید در ورزش روزانه خود از دو استفاده کنند زیرا وزن اضافه باعث فشار بیش از اندازه به زانو خواهد شد. بهتر است ابتدا کمی وزن کم کرده و سپس ورزش دو را انجام دهید.

فواید دویدن

دویدن می تواند شما را برای رسیدن به هیکل مناسب کمک کند اما تنها فایده این ورزش خوش هیکل شدن نیست بلکه برای سلامت کلی بدن و همچنین کاهش ابتلا به بیماری ها مفید است اگر اعتماد به نفس کافی ندارید می توانید ورزش دو را انجام دهید ورزش دو می تواند اطلاع به افسردگی و استرس شما را دور کند. در کل ورزش میزان کلسترول مفید خون را افزایش داده عملکرد ریه‌ها را بهتر می‌کند و معمولا افرادی که ورزش دو را انجام می دهند سیستم ایمنی بدن قوی تری دارند و از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دورتر هستند.

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۴ تیر ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×