اثرات خود ارضایی بر سلامت: عوارض و فواید

اثرات خود ارضایی بر سلامت: عوارض و فواید

اثرات خود ارضایی بر سلامت: عوارض و فواید

خود ارضایی برخلاف باورهای قدیمی در واقع عوارض جانبی جسمی در پی ندارد. ولی با این حال انجام افراطی آن می تواند به روابط شما و زندگی روزمرتان ضربه بزند. در غیر این صورت خود ارضایی کاری مفرح، معمول و سالم است.خود ارضایی هیچ عارضه ی جسمی ندارد، گرچه بیشت

اثرات خود ارضایی بر سلامت: عوارض و فواید

اثرات خود ارضایی بر سلامت : عوارض و فواید

مقدمه

خود ارضایی یک رفتار رایج است. راهی طبیعی و ایمن برای کشف بدن ، احساس لذت و آزاد کردن تنش های جنسی که افراد مختلفی با جنسیت و سن و نژادهای متفاوت آن را انجام می دهند.

خود ارضایی برخلاف باورهای قدیمی در واقع عوارض جانبی جسمی در پی ندارد. ولی با این حال انجام افراطی آن می تواند به روابط شما و زندگی روزمرتان ضربه بزند. در غیر این صورت خود ارضایی کاری مفرح، معمول و سالم است. برای اطلاع بیشتر از عوارض و فواید خود ارضایی برای سلامتی ، ادامه مطلب را از دست ندهید.

عوارض خود ارضایی 

خود ارضایی هیچ عارضه ی جسمی ندارد، گرچه بیشتر مردم از انجام آن احساس گناه می کنند یا ذهنیت بدی ناشی از باورهای قدیمی دارند.

خود ارضایی و احساس گناه

بعضی مردم به دلیل اعتقادات فرهنگی، مذهبی یا معنوی نسبت به خود ارضایی احساس گناه می کنند. این عمل نه غلط و نه غیر طبیعی است ولی ممکن است شما هنوز حرف هایی بشنوید مبنی بر اینکه خود ارضایی کاری کثیف و مضر است. اگر شما هم از انجام آن احساس گناه می کنید با کسی که به او اعتماد دارید درباره این نیاز و این راه برای رفع آن صحبت کنید تا بر احساس گناه تان غلبه کنید. امروزه متخصصانی در زمینه ی امور جنسی وجود دارند که می توانند راهنمای خوبی برای شما باشند.

اعتیاد به خود ارضایی

بعضی افراد ممکن است به خود ارضایی معتاد شوند. زمانی که شخص  به این مرحله می رسد که تکرار عمل خود ارضایی منجر به موارد زیر شود:

•    از انجام امور روزمره تان باز بمانید.

•    از درس و شغل خود عقب بمانید.

•    دیدارهای دوستانه و خانوادگی را کاهش بدهید.

•    فعالیت های اجتماعی را از دست بدهید.

اعتیاد به خود ارضایی ضربه ی زیادی به روابط انسانی و دیگر موارد زندگی تان وارد می کند. ممکن است شغل و تحصیل شما را مختل کند و زندگی عادیتان را به خطر بیندازد. همچنین می تواند به روابط و دوستی های شما لطمه بزند، چون دیگر مثل گذشته به آنها اهمیت نمی دهید و برایشان وقت کافی نمی گذارید. اگر فکر می کنید که به خود ارضایی اعتیاد پیدا می کنید و ازین بابت نگران هستید، با یک پزشک یا مشاور در مورد راه های کاهش آن صحبت کنید. گفت و گو درمانی برای مدیریت و کنترل اعتیاد شما مفید است.

همچنین می توانید خودتان را با فعالیت های دیگری مشغول کنید. دفعه بعدی که میل به خود ارضایی داشتید راه های زیر را امتحان کنید:

•    رفتن به پیاده روی

•    نوشتن یک متن

•    بیرون رفتن با دوستان

•    دویدن

آیا خود ارضایی بر کاهش میل جنسی اثر می گذارد؟ 

 برای زنانی که با کسی در رابطه ی جنسی نیستند، مالش با دست، در قالب خود ارضایی باعث افزایش میل و احساس جنسی می شود. در واقع به دنبال ۲ تحقیق انجام شده در سال ۲۰۰۹ به این نتیجه رسیدند که استفاده از وسایل لرزاننده در میان زنان و مردان مستقیما باعث افزایش میل جنسی، برانگیختگی و تحریک شدن پیش از فعالیت جنسی می شود. همچنین گزارش می شود که برای زنان خواص ضد درد و برای مردان نعوظ بهتری داشته باشد.

خود ارضایی برای مردان روی آستانه ی تحریک پذیریشان در طول رابطه ی جنسی تاثیر مثبت دارد. در عین حال تحقیقات نشان داده انجام خود ارضایی با شدت زیاد باعث کاهش تحریک پذیری در مردان می شود. کارشناسان سلامت جنسی پیشنهاد می کنند که برای حفظ سطح تحریک پذیری از روش های مختلف برای خود ارضایی استفاده کنید.

عوارض خودارضایی

فواید خود ارضایی

خود ارضایی یک عمل سالم است که از لحاظ روحی و جسمی فواید زیادی دارد. تحقیقات انجام شده در زمینه ی رابطه ی جنسی و گزارشات معقول حاصل از آن، مالش دستی را چه در رابطه ی جنسی و چه به صورت خود ارضایی برای موارد زیر مفید می دانند:

•    رهایی از تنش های روحی

•    خواب بهتر

•    بهبود خلق و خو

•    آرامش

•    رسیدن به لذت

•    شل شدن عضلات و آرامش

•    رهایی از تنش جنسی 

•    داشتن رابطه ی جنسی بهتر

•    شناخت بهتر نیازها و خواسته های تان

خود ارضایی و سرطان پروستات

بعضی تحقیقات نشان می‌ دهد که انزال های منظم خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد، اگرچه هنوز دلیل آن را نمی دانند.

یک تحقیق در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که خطر سرطان پروستات در مردانی که حداقل ۲۱ بار در ماه انزال را تجربه می کنند تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. یک مقاله ی استرالیایی در سال ۲۰۰۳چاپ شد که طبق آن رابطه ی مستقیمی بین دفعات انزال و کاهش خطر سرطان پروستات وجود دارد. با اینحال مدارک محکمی وجود ندارد که نشان دهد انزال منظم مانع از سرطان پیشرفته ی پروستات می شود.

 خود ارضایی در طول دوران بارداری

هورمون ها در طول دوران بارداری تغییر می کنند که باعث افزایش میل جنسی در بعضی از زنان باردار می شود. خود ارضایی راهی امن برای تخلیه ی نیازهای جنسی در این دوران است. با این کار هم چنین برخی عوارض بارداری شامل کمردرد کاهش می یابد. ممکن است زنان باردار قبل و بعد از خود ارضایی دچار انقباضات آرام یا شدید عضلانی یا دردهایی شبیه درد زایمان شوند. این دردها به طور طبیعی از بین می روند. اما اگر متوجه شدید که دردتان رو به افزایش است و از بین نمی رود به پزشک خود مراجعه کنید .

خود ارضایی ممکن است برای زنانی که دوران بارداری سخت و پر خطری را سپری می کنند صحیح نباشد زیرا به ارگاسم رسیدن در این زمان می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

جمع بندی

خود ارضایی راهی امن، سالم و طبیعی برای تمرین دوست داشتن خود و بهبود سلامتی است که فواید روحی و جسمی زیادی دارد. علی رغم احتمال اعتیاد به آن، هیچ مضراتی برایش ذکر نشده است. برای لذت بردن از خود ارضایی باید راحت و آرام و بدون احساس گناه و شرم باشید. با یک مشاور یا یک فرد مورد اعتماد راجع به احساسات منفی خود در این باره صحبت کنید.

  • ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×