ارتباط بیماری های دهان با بیماری های بدن

ارتباط بیماری های دهان با بیماری های بدن

شرف الشمس

ارتباط بیماری های دهان با بیماری های بدن

طبق تحقیات انجام شده مشخص شده است که بیماری های دهان و دندان با برخی بیماری های بدن انسان مرتبط هستند.

ارتباط بیماری های دهان با بیماری های بدن

بیماری های دهان با سایر بیماری ها مرتبط است

رییس هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی گفت:ارتباط میان بیماری های دهان و دندان بویژه بیماری پریودنتال با بیماری های سیستمیک بدن به اثبات رسیده است.

دکتر محسن یزدانیان، عضو هیأت مدیره انجمن پریودنتولوژی ایران و درباره بیماری های تاثیرگرفته از بیماری پریودنتال گفت:شواهد علمی معتبر طی دو دهه اخیر بر نقش سلامت دهان و دندان بخصوص سلامت پریودنتال بر سلامت کلی بدن افراد صحه گذاشته اند.

نتایج این تحقیقات اثبات کرده که بیماری پریودنتال بعنوان یکی از ریسک فاکتورهای اصلی بیماری دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی و برخی از انواع سرطان ها مانند سرطان پانکراس مطرح است و بر روی بارداری تاثیر منفی دارد.

بنابراین بیماران باید آگاه باشند که ممکن است بیماری پریودنتال پیش زمینه ابتلا به برخی بیماری های سیستمیک یا بالعکس باشد. ارتقای آگاهی و نگرش در سلامت دهان و دندان و جلب مشارکت آحاد مردم در برنامه های فردی و کشوری باید در دستور کار مدیران نظام سلامت کشور قرار گیرد.

وی درباره اقدامات قابل انجام برای ممانعت از توسعه بیماری های پریودنتال، توضیح داد:درمان هایی که بطور معمول توسط یک پریودنتیست انجام می شود شامل حذف عفونت از بافت های نگهدارنده دندان، حفظ دندان ها و جایگزین نمودن دندانهای از دست رفته می شود.

مسیری که از oral health promotion یا ارتقای سلامت دهان آغاز شده و باید با Health promotion ادامه یابد نیازمند همکاری متقابل پزشک و دندانپزشک با یکدیگر است که تاکنون شاهد تعاملی در این راستا در کشور نبوده ایم.

 

بیماری های دهان

ارتباط بین بیماری های دهان و سایر بیماری ها

 

رییس هفدهمین کنگره پریودنتولوژی درباره نقش برنامه تحول سلامت در بهبود وضع سلامت دهان و دندان نیز گفت:اگر این برنامه بخواهد در کنترل بیماری های دهان و دندان کارآمد باشد، لازم است سیاست های پیشگیری از بیماری های دهان و دندان را در برنامه های سلامت جامعه و بهداشت عمومی قرار دهد. در این راستا انجمن های پزشکی و دندانپزشکی، سازمان های تجاری حوزه پزشکی، دندانپزشکان بویژه دندانپزشکان عمومی، پزشکان بویژه پزشکان عمومی در ارتقای سلامت دهان و دندان نقش مهمی را ایفا می کنند.

وی یادآور شد:انجمن پریودنتولوژی ایران بر توسعه بسترهای پیشگیری در حوزه سلامت دهان و دندان تاکید ویژه دارد و در همین ارتباط پنل اختصاصی ارتقای سلامت دهان و دندان جهت تاکید بر اهمیت اقدامات پیشگیرانه و تلاش جهت تغییر رویکرد نگاه درمان محور به رویکرد دندانپزشکی سلامت محور در هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی ایران که بیست و پنجم مهرماه در تهران برگزار خواهد شد، نمونه ای از تلاش های انجمن پریودنتولوژی کشور در تقویت اقدامات پیشگیرانه در حوزه بهداشت دهان و دندان است.

ارتباط بیماری های دهان با بیماری های بدن

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×