چه زمانی برای ازدواج مناسب است؟ مشخصات یک همسر خوب چیست؟

چه زمانی برای ازدواج مناسب است؟

شرف الشمس

چه زمانی برای ازدواج مناسب است؟

اعتقاد عمومی بر این است که بهترین زمان برای ازدواج بعد از بیست سالگی است زیرا در این سن زندگی افراد از ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود.

چه زمانی برای ازدواج مناسب است؟

چه زمانی برای ازدواج مناسب است؟

مرد و زن باید از نظر عقلی و ذهنی به چنان رشدی برسند که بتوانند به راحتی از والدین خود جدا شوند. به خودکفایی دوران بزرگسالی برسند. جایگاهی رضایت بخش در بازار کار بیابند. صمیمیت عاطفی و جنسی را در یک رابطه مبتنی بر تعهد تجربه کنند. توانایی حفظ آن را در مواجهه با فشارهای قدرتمند بدنی، روانی و محیطی دارا باشند؛ با افراد، در سنین مختلف روابط دوستانه برقرار کنند؛ قدرت پذیرش نقش همسر و به تبع آن پدر یا مادر بودن را از ابعاد مختلف روانشناختی و زیستی دارا باشند. سن ازدواج به عوامل مختلفی ارتباط دارد که عبارتند از: بلوغ جسمی و فکری، توانایی کسب درآمد، پیشرفت تحصیلی و...اعتقاد عمومی بر این است که بهترین زمان برای ازدواج بعد از بیست سالگی است زیرا در این سن زندگی افراد از ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود. کسانی که در سنین ۲۴-۳۰ سالگی ازدواج می کنند، با ثبات ترین ازدواج را خواهند داشت. آمادگی پذیرش مسئولیت های بیشتری را دارند، درصد طلاق در این افراد به کمترین حد خود می رسد. سن مناسب ازدواج برای پسران ۲۷ سال و برای دختران ۲۴ سال است که این حدنصاب هر ساله رو به افزایش است. درکل شرایط ایده آل برای ازدواج را بدانید. 

ازدواج که رابطه ای پایدار و متعهدانه ایجاد می کند، یکی از هیجان انگیزترین و مقدس ترین پدیده های موجود در زندگی فرد است. پس چنین تعهد طولانی مستلزم آماده سازی خویش و رسیدن به سنی خاص برای تعامل روحی، روانی و جسمی است. فرد باید قبل از ازدواج تعهدی صادقانه احساس کند و برای شناخت خود و طرف مقابل صمیمانه بکوشد.

دوره آمادگی برای ازدواج دوره ای است که در آن زوجین باید به منظور درک اهداف و نگرش ها و نیز بررسی مسائل خانوادگی، اقتصادی و امیال و آرزوهای طرفین همدیگر را صادقانه و دقیق بررسی کنند. همچنين بحث و مذاکره در این دوره درباره جنبه های زندگی مشترک امری ضروری است. بنابراین، افراد باید از بلوغ فکری و سن مناسب برخوردار باشند و به مسائل مربوط به آن با جدیت نگاه کنند.

وجود بلوغ جسمی و جنسی و بلوغ عقلی و فکری از ابتدایی ترین عوامل شروع هر زندگی مشترک است. تفاوت سنی بین دختر و پسر از مسائلی است که همیشه مطرح بوده است. در حال حاضر می توان گفت میانگین سن ازدواج در سراسر جهان، برای دختران از ۲۲ تا ۲۷ سالگی و برای پسران از ۲۶ سالگی به بعد می باشد. روان شناسان اختلاف سنی ۴ تا ۷ سال را پیشنهاد می کنند؛ ولی به صورت استثنا تفاوت های سنی هم گزارش شده که از معیارهای روان شناختی خارج بوده است ولی موفقیت آمیز هم بوده اند.

زمان مناسب ازدواج

مشخصات یک همسر خوب چیست؟

برای ازدواج باید به دنبال فردی با خصوصیات اخلاقی خوب بود. خصوصیات اخلاقی در واقع نشان دهنده نهاد، سرشت و ارزش هایی است که هر فرد با آنها زندگی می کند. خصوصیات اخلاقی یک نفر تعیین کننده رفتاری است که با خودش و با شما دارد و روزی با فرزندانش خواهد داشت. به همین دلیل خصوصیات اخلاقی خوب، اساس و پایه یک ازدواج موفق است. ممکن است فردی شخصیت خوبی داشته باشد ولی خصوصیات اخلاقی پسندیده ای نداشته باشد. در حقیقت شخصیت حالتی است که فرد در دنیای بیرون از خود و در محیط بیرون از خانه به خود می گیرد. شما هم حتما با افرادی مواجه شده اید که واقعا شوخ طبع و بذله گو هستند ولی در خانه و خانواده شان افراد خوش برخوردی نیستند. ممکن است فردی در نظر اول کاملا جذاب و گیرا باشد ولی بعدا متوجه شویم که کلاهبردار بوده است.

در حقیقت بسیاری از انسانها با نشان دادن شخصیتی تأثیرگذار از خود می کوشند بر روی نقصان های اخلاقی شان سرپوش بگذارند. خصوصیات اخلاقی اساس و پایه درون هر انسانی است و ممکن است مانند شخصیت او آشکار نباشد، ولی در واقع بازتاب واقعی تری از ذات انسان است. شخصیت مانند تزیین روی یک کیک، و خصوصیات اخلاقی مانند مواد اولیه آن کیک هستند. معمولا قضاوت انسانها بر اساس شخصیت افراد صورت می گیرد نه خصوصیات اخلاقی آن ها. این جاست که قضاوت درستی انجام نمی گیرد.

همسر خوب باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

شخصیت: به دنبال شخصیتی باشید که او را بپذیرید و بتوانید سال های متمادی در کنارش احساس خوبی داشته باشید.
هوش: به دنبال کسی باشید که نه بهره هوشی کمتری از شما داشته باشد و نه خیلی از شما باهوش تر باشد. بهره های هوشی نزدیک به هم بهترین انتخاب است.
شکل ظاهر: عده ای معتقدند که انتخاب همسر برمبنای شکل ظاهری احمقانه است اما باید در نظر داشته باشید که قرار است با همسرتان، با همین شکل ظاهری، سالیان سال زندگی کنید. بنابراین، باید از حداقل مشخصات تصویر ذهنی شما برخوردار باشد.
معنویت: تعهدات مذهبی و اعتقاد به یک دین و پیروی از آداب و رسوم معنوی مشابه، برای ازدواج اصل مهمی است که در موفقیت های زناشویی نقش اساسی دارد.
صداقت: بسیاری از ازدواج ها بر اثر دروغگویی، تقلب، فریب، بی مسئولیتی، بی احترامی و کاهلی متلاشی شده اند. برای ازدواج تحت هر شرایطی باید راست بگویید، تقلب نکنید و قابل اعتماد باشید.
خلاقیت: خلاقیت مختص آدمهای فوق العاده نیست. برای خلاق بودن الزاما نباید هنرمند بود. همسر شما می تواند در زمینه خانه آرایی، بخت غذا، نظافت، کتاب خوانی برای فرزندان، داستان پردازی برای آنها، گل کاری باغچه و هر موضوع دیگری خلاقیت داشته باشد.
مراقبت از فرزندان: همسری انتخاب کنید که دوست داشته باشد پدر یا مادر شود و به والدگری علاقه مند باشد و اهمیت رابطه شاد و خوب والد و فرزند را درک کند.
خود بودن: طرفین نباید در زندگی مشترک به ظاهر سازی، نیرنگ و فریب متوسل شوند و هیچگاه نباید یکدیگر را به بازی بگیرند. بگذارید طرف مقابل تان همانی باشد که هست و اجازه بدهید عقیده اش را آزادانه ابراز کند.

با چه مردان و زنانی ازدواج نکنیم؟

با مردان هوس باز، بیکار، لاف زن، دائم الخمر، خسیس، وابسته به مادر یا خانواده، دمدمی مزاج و بی اراده، حقه باز، گوشه گیر، بی خاصیت، بدبین و شکاک، سلطه جو و صاحب مشاغل حساس و پراهمیت نباید ازدواج کرد. با زنانی که فقط متکی به زیبایی خود یا متکی به مال و منال پدر خود هستند و زنان مدپرست، لوس و ازخودراضی، وابسته به خانواده و جاه طلب نباید ازدواج کرد. برخورداری از صداقت، استقلال مالی و عاطفی، خوش قول بودن، هدفمند بودن، مسئولیت پذیری، اخلاق مناسب و ایمان کافی، داشتن توانایی و خلاقیت در کارهای مفید از جمله خصلتهایی است که باید در همسر آینده جست وجو کرد.
در هر صورت تصمیم نهایی انتخاب با دختر خواهد بود و به رغم توضیحات، بایدها و نبایدهای اطرافیان، سرانجام او با عقل و منطق مناسب سن خود، این تصمیم را خواهد گرفت. البته باید تا میزان زیادی آینده این انتخاب خود را بررسی کرده باشد، شخصیت دختر از نظر تفکر و تعقل دارای ویژگی های خاصی است. در صورتی که این شخصیت چنین مردی را ترجیح دهد، حتمأ صفات مثبت دیگر او را نیز بررسی کرده است، چون ویژگی های شخصیت همسر فقط به این دو خصوصیت محدود نمی شود. حتما در سایر عناصر شخصیتی او جذابیت های پنهانی وجود دارد و شما فقط این دو را در ظاهر می بینید. حتما دختر جوان توضیحات قانع کننده ای برای جذابیت این نوع صفات با مشاغل در ذهن خواهد داشت.

به رغم اینکه میزان این گونه صفات مانند هوس بازی در زنان به خصوص در فرهنگ ما کمتر دیده می شود و درصد بسیار پایینی در زنان وجود دارد، اما نمی توان آنان را عاری از این گونه خصوصیات دانست. ( ولی مراجعه و اعتراض به زنانی با این صفات محدود، دیده میشود، مگر اینکه زن از بیماری دو قطبی، یکی از شخصیت های ضد اجتماعی یا مرضی در رنج باشد.)

آیا همسر خوب باید تمام شرایط مناسب را داشته باشد؟

همسر خوب کسی نیست که تمام این شرایط را داشته باشد، ولی دارا بودن اکثر شرایط حائز اهمیت است. هر کس در بررسی و انتخاب همسر، موارد خاصی را که به نظرش مهم تر است برمی گزیند. این شرایط برای همه یکسان نیست و بر اساس خواسته های فردی تنظیم و بر آنها تأکید می شود. مثلا دختری بیشتر به صداقت فرد مقابل توجه می کند و دختر دیگری به خانواده او یا فردی به ظاهر توجه ویژه می کند و دیگری به دست و دل بازی. چون ازدواج امری پوشیده و در بسته است که به رغم تمام بررسی های کیفی و کمی، می تواند بسیار خوب و یا بسیار بد از آب درآید؛ فقط باید سعی کنیم بعد از ازدواج دائم افسوس نخوریم که «می توانستیم دقت بیشتری بکنیم و نکردیم». همسر مناسب بودن الزاما به معنی برآورده کردن تمام نیازها نیست و به نظر می رسد بخشی از آن کفایت می کند. بدین مفهوم که زندگی مشترک را با حداقل ها می توان شروع کرد و سپس در تکامل آن کوشید. یک فرد به تنهایی نمی تواند «تمام نیازها»ی طرف مقابلش را برآورده کند.

هوس بازی در صورتی که خصلت مردی جاافتاده باشد، بعید است که دا طی زمان عوض شود. هوس بازی نسبتا خصلتی ماندگار و ناپسندیده است ولی در صورتی که قسمتی از زندگی زمان تجرد باشد عمق چندانی در شخصیت فرد ندارد و احتمال دارد پس از ازدواج رفع شود. هیچ گاه افراد با ویژگی های کامل ازدواج نمی کنند، گذشته از آن تأثیر داشتن یا نداشتن یک و یا چند ویژگی خاص به نوع و اهمیت آن ویژگی ها بستگی دارد. اگر یک یا چند ویژگی خاص باشد ضربه چندانی به زندگی نمی زند و احتمال بهبودی آن در زندگی مشترک وجود دارد و بهتر است زندگی ادامه داشته باشد. چون در زندگی مشترک باید بین ویژگی های مطلوب و نامطلوب طرف مقابل تعادلی برقرار کرد و باید دید که آیا تحمل فرد با همین ویژگی ها آسان تر است یا تحمل جدایی و مسائل و مشکلات بعد از طلاق. با توجه به اینکه هیچ تضمینی هم وجود ندارد که انتخاب بعدی مان، فردی کاملا مناسب و منطبق بر آرمان های ما باشد؛ یعنی باید دید جدا شدن به نفع ما است یا ادامه دادن به زندگی؟ زندگی مشترک یعنی زندگی کردن دو نفر با هم که دو شخصیت، دو تربیت، دو خانواده کاملا متفاوت و دو نوع مسیر رشد کاملا متفاوت داشته اند، و شباهت هایشان بسیار محدود است. درواقع هنر زندگی مشترک در همین تحمل کردن ها و در سازگاری با این گونه اختلافات است.

اختلاف طبقاتی چه پیامدهایی می تواند به همراه داشته باشد؟

هر جامعه انسانی از طبقات مختلف تشکیل می شود. این طبقات با توجه به برخورداری یا عدم برخورداری از نعمات و امکانات جامعه، از نوع زندگی، فرهنگ و نیز خصلت ها و خصوصیات متفاوتی برخوردارند که به طورکلی مانع نزدیکی افراد این طبقات به هم و ازدواج آنها با یکدیگر می شود. معمولا ازدواج افراد از طبقات مختلف سرانجام خوشی ندارد، چون این افراد در درازمدت خصلتها و ویژگی های خاص خود را بروز می دهند و باعث کشمکش ها و تنش های فراوان می شوند. البته گاهی اوقات هم به علل گوناگون، از جمله کنده شدن یکی از طرفین از طبقه و فرهنگ خاص خود یا سازگاری و هماهنگ شدن هر دو نفر در رسیدن به جایگاه جدید، ازدواج افراد طبقات مختلف ممکن است سرانجام خوشی داشته باشد.

به طور کلی «طبقه» یک پدیده اجتماعی است که تاکنون به علت تغییرات سریع تعریف واحدی از آن داده نشده و در جامعه متمدن، طبقات اصالت خود را از دست داده و بر اثر نوسانات مالی و اقتصادی و سیاسی مرتب در حال تغییر و نوسان است بیشترین نکاتی که در هر طبقه باید ارزیابی گردد عبارت است از: شخصیت افراد، هوش، وضع ظاهری، امیال و آرزوها، علایق مشترک، معنویت، خلاقیت، مراقبت از فرزندان و خود بودن.

آیا اختلاف فرهنگی می تواند در روابط زناشویی مشکل ایجاد کند؟

فرهنگ به مفهوم آداب، رسوم، عقاید، روابط خانوادگی و اجتماعی، مذهب و .... عاملی است که به سادگی قابل تغییر نیست و افراد در حفظ آن اصرار و پافشاری خاصی دارند. اثبات درستی آن موجب اختلاف می گردد و می تواند در زندگی زناشویی اختلال ایجاد کند.
در این باره باید نکات زیر در نظر گرفته شود:
۱- آیا پسر، تنها پسر خانواده یا تک فرزند است؟ وابستگی او به خانواده اش چقدر است و در آینده برای تأمین نیازهای عاطفی و مالی همسر و فرزندانش چه برنامه هایی دارد؟
۲- محل سکونت زوج در ساختمانی مشترک با خانواده یکی از آنها خواهد بود یا در مکانی مستقل یا شهرستانی دیگر سکونت خواهند گزید؟
۳- میزان رفت و آمدها و دخالت ها در زندگی زوج جوان، در بررسی هایی که قبل از ازدواج انجام می گیرد، چه قدر است؟
ولی قابل ذکر است که زندگی مشترک با اختلاف فرهنگی بارز می تواند موجب بروز کشمکش ها و مشکلات شدیدی شود.

حال دانستن این نکته اهمیت دارد که برای ازدواج تفاهم مهم تر است یا توافق؟

ازدواج موفق
  • ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×