از بین بردن خط و خش و لکه از روی پارکت

از بین بردن خط و خش و لکه از روی پارکت

شرف الشمس

از بین بردن خط و خش و لکه از روی پارکت

پارکت های چوبی که در منازل استفاده می شود نیاز به مراقبت زیادی دارد و محافظت از آن در جلوگیری از آسیب و خرابی دارای اهمیت است. بهترین روش از بین بردن لکه پارکت را در این بخش بیاموزید.

از بین بردن خط و خش و لکه از روی پارکت

چطور مشکلات و لکه های روی پارکت را رفع کنیم

کف پوش های چوبی با جلوه خاصی که به منزل می دهند، محیطی گرم و صمیمی را برای خانواده ایجاد می کنند. به همین دلیل، مراقب باشید تا مبلمان و کفش هایتان خراشی روی آن ایجاد نکند. البته گاهی با ریخته شدن قهوه یا چای روی کف پوش، لکه هایی بوجود می آید. در این مطلب، راهکارهایی برای از بین بردن لکه و خراش از روی پارکت به شما معرفی می کنیم.

از بین بردن لکه روی پارکت

برای رفع لکه های ایجاد شده بر روی پارکت به طور کلی به سه روش زیر عمل کنید:

1- ابتدا سنباده بزنید:ابتدا سطح آسیب دیده را به آرامی با سنباده زن نرم بسابید. دقت کنید سطح چوب بریده نشود. زیاد سابیدن به رنگ چوب آسیب می رساند. سنباده باعث می شود فیبرهای چوب که در اثر زمان یا لکه تغییر رنگ داده اند، سابیده و جدا شوند.
2- سپس تمیز کنید:بعد از سنباده، ذرات غبار را از روی چوب پاک کنید. برای این منظور می توانید از شوینده های تجاری مخصوص پلی یورتان استفاده کنید. این محصولات شامل موادی هستند که به سرعت تبخیر شده بنابر این رطوبت به سطح چوب آسیب نمی رساند.

ازبین بردن لکه پارکت

رفع مشکلات پارکت

3- مجددا پولیش بزنید:روی پلی یورتان را با پد فوم رنگ، جلا بزنید (از همان جلای قبلی استفاده کنید) و سپس پلیش لبه ها را با یک قلم موی خشک نازک کنید. از وسط به طرف بیرون کار کنید. در جایی که سطح قدیمی خوب سنباده نخورده باشد، ممکن است پولیش جدید پوست پوست شود.
پولیش آبی به صورت شفاف خشک خواهد شد در حالی که پلی یورتان روغنی ابتدا روشن بوده اما به مرور تیره می شود.
در صورت لک بودن سطح، باید قبل از استفاده از پلی یورتان آن را برطرف کنید.
خراش های سطحی
خراش ها را با موم استیک استتار کنید. این موم ها در رنگ های مختلف و به صورت سیر و روشن موجودند. همچنین می توانید برای روتوش از مارکرهای مخصوص چوب استفاده کنید.
آدامس، شمع و موم
روی این نوع لکه ها برای 5 دقیقه کیسه پر از یخ بگذارید سپس با یک قاشق یا کارت بانکی باطل شده، ماده چسبیده را بردارید. از شوینده های تجاری پلی یورتان استفاده کنید.

از بین بردن لکه پارکت

رفع مشکلات پارکت

روغن
قسمت مورد نظر را با پارچه آغشته به پاک کننده های آماده پلی یورتان تمیز کنید.

سوختگی کبریت و سیگار
به آرامی جای سوختگی را با چاقو یا کاردک مخصوص بتونه بتراشید سپس مانند مراحل رفع لکه (3 مرحله فوق) عمل کنید.

لکه های تیره
لکه های جوهر، مدفوع حیوانات و لکه آب را با پشم فولاد برطرف کنید.

از بین بردن خط و خش و لکه از روی پارکت

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×