استرس چیست و چه عوارضی دارد؟ علائم فیزیکی، رفتاری و راه کنترل استرس

استرس چیست و چه عوارضی دارد؟ علائم فیزیکی، رفتاری و راه کنترل استرس

شرف الشمس

استرس چیست و چه عوارضی دارد؟ علائم فیزیکی، رفتاری و راه کنترل استرس

استرس چیست و چه عوارضی دارد؟ علائم فیزیکی، رفتاری و راه کنترل استرس را در طومار بخوانید.

استرس چیست و چه عوارضی دارد؟ علائم فیزیکی، رفتاری و راه کنترل استرس

استرس چیست و چه عوارضی دارد؟

استرس یا فشار عصبی عبارت است از حالت اضطراب و فشار درونی که انسان برای مواجه شدن با خطر یا مشکلات جدی همراه با ترشح هورمون هایی خود را برای مقابله آماده می کند که البته تا این حد خوب و برای روند زندگی لازم است. ولی هرگاه در فردی فشار عصبی توسعه پیدا کرد و این حالت در طول روز و بدون علت منطقی مشاهده شد می گوییم فرد دچار استرس بیش از حد است.
استرس باعث ایجاد تغییرات هورمونی خصوصا آدرنالین و سایر هورمون ها شده و بیماری های خطرناکی چون سکته های مغزی، قلبی، فشارخون، پوکی استخوان، زخم معده و بیماری های روحی- رفتاری بسیاری را ایجاد می کند و بر روی بهداشت روانی انسان اثر بسیار مخربی دارد. حتی جالب است بدانید استرس باعث ایجاد تغییراتی در پوست ، چهره و مو می شود. استرس می تواند بر روی پوست تولید اشکالاتی از قبیل چربی بیش از حد، خشک شدن، خارش و اگزما کند. همینطور چهره انسان را نسبت به سن پیرتر نماید. تأثیرات منفی استرس بر فعالیت های مغزی بسیار آشکار است. تحقیقات دهه اخیر نشان داده است که ادامه استرس و تولید زیاده از حد کورتیزول، می تواند تأثیر منفی بر روی قسمت هیپوکامپ بگذارد که در ایجاد حافظه افراد نقش دارد. دانشمندان می گویند هیپوکامپ نه تنها در ثبت وقایع بلکه در حفظ جزئیات آنها نیز نقش اساسی دارد.

مطالعات نشان داده است که استرس مزمن و مقادیر بالای کورتیزول می تواند منجر به کاهش سلولهای هیپوکامپ و آسیب به آنها و در نتیجه آسیب به حافظه و عملکرد افراد گردد. همانند سایر هورمون ها میزان کورتیزول به طور طبیعی در طول شبانه روز متغیر است که این میزان در صبح بیشتر و در شب کمتر می شود. استرس منجر به مختل شدن این فرآیند می گردد. در عین حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که یکی از نتایج استرس مزمن، ذخیره چربی بیش از حد در ناحیه شکم است و این یک خبر بد برای همه کسانی است که می خواهند احتمال بروز حمله قلبی، سرطان و یا دیگر بیماری ها را کاهش دهند. مطالعات دیگر نشان اداد مشاجرات بین همسران همراه با افزایش هورمون های استرس افراد را مستعد ابتلا به بیماری های عفونی می نماید. تنش های عصبی باعث افزایش تولید موادی در بدن می شود که بر عملکرد دستگاه ایمنی تأثیر می گذارد. یکی از این مواد «اینترکولین ۶» نام دارد. این ماده در افرادی که دچار استرس هستند بیشتر مشاهده می شود. این ماده به طور طبیعی با بالا رفتن سن، در بدن افزایش می یابد و با بیماری های قلبی، قند، پوکی استخوان و دیگر ناهنجاری های سالخوردگان ارتباط دارد. افرادی که دارای تنش و استرس هستند اغلب ناخوش هستند و دستگاه ایمنی بدن آنها در برابر بیماری ها و بهبود زخم ها ضعیف عمل می کند. سؤالی که مطرح می شود این است که چرا بعضی افراد نسبت به فشارهای زندگی حساس تر و آسیب پذیرتر از سایرین هستند برای پاسخ به این سؤال می توان به تاثیر شخصیت و عادات افراد و مشکلات و مخاطرات دوران کودکی و گذشته افراد در این زمینه اشاره کرد. در یک مطالعه، دکتر چارلز نموروف از دانشگاه اموری دریافت، افرادی که در دوران کودکی شرایط نامطلوب جسمی یا روحی داشته اند، هنگامی که در شرایط استرس و هیجانات روحی قرار می گیرند، مقدار بیشتری هورمونهای استرس را ترشح می کنند که همه این موارد، مضرات استرس های روحی طولانی مدت را بر سلامت جسم و روان مشخص می سازد. بنا براین استرس بر کل سیستم درونی، بیرونی، روحی و جسمی تأثیرات بسیار مخربی دارد.

استرس

زنگ های خطر (علائم استرس)

همانطور که توضیح دادیم استرس دارای علایمی است. علائم فیزیکی، ذهنی و رفتاری که هر کدام را به طور جداگانه ذکر می کنیم. وجود این علائم در شما می تواند زنگ خطری مبنی بر وجود استوس باشد.

علائم فیزیکی (جسمی) استرس

تپش قلب

نفس زدن، حتی در هنگام استراحت

سردرد و میگرن

کمردرد

گردن درد 

تنفس نامنظم و حرکات غیرعادی اعضاء و عضلات

دهان خشک

حساسیت زیاد نسبت به صدا

زخم معده 

مشکلات جنسی

مشکلات خواب ، اسهال

سوء هاضمه 

حالت تهوع

نیاز بیشتر به دفع ادرار

درد معده

سرگیجه

عرق کردن دست های سرد

لرز

علائم ذهنی استرس

شک و تردید در تصمیم گیری

نداشتن تمرکز مناسب

فراموشی 

وجود افکار مزاحم کو نامنظم بودن

شتباهات متعدد کا بی توجهی

عدم توانایی در انجام کارهای ساده مثل یک ضرب ساده یا کار با یک

وسیله ساده

توجه زیاد به جزئیات

ضعف حافظه

علائم احساسی استرس 

دل نگرانی، خجالت در مکان های عمومی یا در وسایل نقلیه عمومی

ترس های بی مورد

پرخاشگری 

در خود فرورفتگی

افسردگی

احساس بی کس بودن

از دست دادن خوشحالی ها و شوخ طبعی های گذشته , احساس گناه

کابوس

تغییر خلق

علائم رفتاری استرس

کاهش اشتها

هیچ چیز نخوردن با غذا خوردن بیش از حد

تمایل به کشیدن سیگار با افزایش سیگار کشیدن

ناخن جویدن

بد و خشن رانندگی کردن

دوری از دیگران

افکار آزاردهنده داشت

مو کشیدن یا ور رفتن با مو

انجام کارها و امور روزمره با اکراه

داشت شخصیت نوع A

چگونه استرس را کنترل کنیم؟

در دنیای سلطه ماشین بر زندگی انسان و عوارض ناشی از شهر نشینی، هر یک از ما در برهه هایی از زمان دچار فشار روانی و تنش های فوق العاده ای می شویم، نکات زیر می تواند ما را در شناخت و جلوگیری از پیامدهای مضر آن یاری نماید.

 ا- کاهش بار استرس

شما می توانید از طرق زیر در کاهش بار استرس بکوشید:

کاهش تعهدات اجتماعی

کاهش توقعات در زمینه های مختلف

کاهش تکالیف و مسئولیت ها (در خانه یا اداره)

به تعویق انداختن تغییرات و جا به جایی مکانی

حذف آلرژی های محیطی یا غذایی (در صورت داشتن آلرژی

پرهیز از آلودگی های محیطی

بیشتر از سابق «نه» بگویید لزوما نباید به همه جواب مثبت داد وقتی خواسته هایشان خارج از توان شماست. 

۲- رعایت مسائل تغذیه ای و تندرستی

با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و استفاده بیشتر از سبزیجات، مواد معدنی، ویتامین ها و ثابت نگه داشتن قند خون می توانید فشارهای روانی را کم کنید.
(ورزش: از بیست دقیقه تا دو ساعت، سه بار در هفته)

۳- به فکرتان استراحت بدهید.

۴- ساعت بیولوژیک بدنتان را تنظیم کنید ( ساعت خواب و بیداری و غذا خوردن مشخص باشد و هر روز تغییر نکند) از شب زنده داری های مداوم خودداری کنید، مخصوصا اگر مجبورید صبح ها به سر کار بروید.

نویسنده: پریسا سعیدی
 

  • ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×