اعتیاد چیست؟

اعتیاد چیست؟

اعتیاد چیست؟

مسئله اعتیاد یکی از مشکلاتی است که جوامع بشری با آن روبه رویند. اعتیاد نوعی مسمومیت مزمن، مداوم و همراه حالات و گرفتاری های روانی و گاه جسمانی است که در اثر مصرف مداوم یا متناوب برخی از ترکیبات اعتیادآور ایجاد می شود. اعتیاد موجب بروز مشکلات فراوان ف

اعتیاد چیست؟

اعتیاد چیست؟

مشخصات اصلی اعتیاد عبارت اند از: تمایل اجباری برای تکرار مصرف و وابستگی بدنی مشروبات الکلی، محرکهای روانی، مسکنها و مواد مخدر و خواب آور مهمترین ترکیبات اعتیاد آورند. عادت به مصرف سیگار و الکل بیش از سایر ترکیبات اعتیادآور در سطح جهان رواج دارد. سیگار از برگ های گیاهی به نام توتون ساخته می شود. توتون ترکیبات شیمیایی متعددی دارد که مهمترین آنها ماده ای به نام نیکوتین است. سوختن سیگار موجب به وجود آمدن مواد سمی دیگری مثل منواکسید کربن نیز می شود. این مواد توسط دود سیگار از ریه ها وارد خون می شوند. نیکوتین جزو سموم بسیار قوی طبقه بندی می شود. ورود مقادیر زیاد نیکوتین به بدن موجب مسمومیت شدید و حتی مرگ فوری می شود. ولی از آنجا که افراد سیگاری روزانه مقادیر کمی نیکوتین وارد بدن خود می کنند علایم مسمومیت، خفيف و قابل تحمل است. این علایم عبارت اند از: اختلالات گوارشی، افزایش فشار خون، بی اشتهایی، تنگی نفس، پوسیدگی دندانها، اختلالات عصبی، کم خوابی، بی نظمی ضربان قلب، کاهش حافظه، تصلب شرایین، افزایش تحریک پذیری ریه ها نسبت به عوامل خارجی، کاهش مقاومت بدن در برابر سموم و بیماریها و آماده ساختن بدن برای ابتلا به سرطانها، بخصوص سرطان دستگاه تنفسی مصرف مشروبات الکلی نیز برای بدن بسیار زیان آور است. وجود الکل در بدن باعث کاهش فعالیت سلولهای عصبی می شود؛ در نتیجه حساسیت مغز کاهش می یابد. مصرف الكل اراده و کنترل بر اعمال و گفتار را مختل می کند. الكل بر مراکز بینایی در مغز نیز، تأثیر می گذارد؛ به همین دلیل افراد مست نمی توانند فواصل را درست تشخیص بدهند. علت تصادفات رانندگی در حالت مستی نیز همین است. الكل به بافت کبد اسیب می رساند و موجب بروز بیماریهای خطرناک کبدی می شود. مصرف الکل در طول دوران بارداری بر رشد جنین اثر می گذارد و موجب عقب افتادگی ذهنی می شود.

برخی از مردم برای تسکین درد و تنشهای ذهنی از انواع مختلف داروها استفاده می کنند. این داروها موجب کند شدن فعالیت اعصاب می شوند. مصرف مداوم آنها نوعی وابستگی بدنی به وجود می آورد. استفاده بیش از حد و نا به جای این گونه داروها خطرناک است و موجب ضعیف شدن حافظه می شود به همین دلیل آنها را باید تحت نظر پزشک مصرف کرد.
نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۴ آذر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×