افراد مبتلا به سرطان مری چقدر عمر میکنند؟

افراد مبتلا به سرطان مری چقدر عمر میکنند؟

شرف الشمس

افراد مبتلا به سرطان مری چقدر عمر میکنند؟

سرطان مری در لوله غذایی که مری نام دارد ایجاد میشود و بین گلو و معده قرار میگیرد, در این مطلب میخواهیم عمر افراد مبتلا به سرطان مری را پیش بینی کنیم.

افراد مبتلا به سرطان مری چقدر عمر میکنند؟

عمر افراد مبتلا به سرطان مری

سرطان مری زمانی رخ می دهد که سلول های سرطانی در مری منتشر شوند. غذاها از طریق مری از دهان به معده منتقل می شوند. این سرطان از بخش درونی مری آغاز می شود و می تواند تا سطح بیرونی مری و سایر نقاط بدن منتشر شود.

سرطان مری، یک تومور است که در جدار مری رشد می کند و سپس می تواند از میان دیوار مری رشد کند. اگر تومور از میان دیواره مری رشد کند، میتواند به دیگر قسمت های بدن، از طریق سیستم لنفاوی گسترش پیدا کند. بیشتر طول مری را، سلولهای خود مری پوشانده اند؛

سرطان مری

نشانه های سرطان مری

اگر یک تومور بدخیم در مری رشد کند، ” سرطان سلول فلسی” نامیده می شود. ناحیه پایین مری و جایی که مری به معده وصل می شود، با سلول های ستونی پوشیده شده است ؛ اگر تومور بدخیم دراین قسمت رشد کند، “ آدنوم کارسینوم ” نامیده میشود.

تحقیقات، ارتباطی را بین تکرار برگشت نشانه ها و ریسک آدنوم کارسینوم، نشان داده است. برگشت اسید معده ، با تخریب جدار مری و عوارض ، میتواند به وقوع بپیوندد؛ مثل”بارت معده“. افرادی که بارت معده گسترده دارند، 40 برابر بیشتر از مردم عادی، احتمال سرطان مری در آنها وجود دارد. 

علائم سرطان مری

سوزش معده
مشکل بلع
درد درهنگام بلع
چسبیدن موادغذایی در مری
مشکل بلع غذای جامد( درنهایت حتی دارای عدم توانایی بلع مایعات نیز خواهند شد)
کاهش وزن
استفراغ غذاهای هضم نشده
استفراغ خونی
دیده شدن خون کهنه در مدفوع

درمان سرطان مری

درمان این سرطان، به حالت سرطان در زمان تشخیص آن ، شرایط بیمار به طور کلی و چگونگی گسترش سرطان به سایر نقاط بدن بستگی دارد. اگر سرطان ، به قسمتهای دیگر سرایت نکرده باشد، جراحی انجام میگیرد؛ یک قسمت از مری به همراه تومور برداشته میشود. در حالت دیگر جراحی، در آوردن قسمتهایی از معده، طحال، گره های لنفاوی داخل قفسه سینه نیز مدنظر قرار خواهد گرفت. سپس یک قسمت از روده کوچک ،کشیده شده و به باقیمانده مری وصل خواهد شد.

بیمار ممکن است شیمی درمانی و یا پرتو درمانی را برای درمان بیشتر و بعد از جراحی انجام دهد. اگر چنانچه سرطان به دیگر قسمت ها گسترش پیدا کرده باشد، ترکیبی از شیمی درمانی ، به همراه پرتو درمانی، رایج ترین درمان است. این نوع درمان، برای بیمارانی که نمی توانند جراحی کنند نیز، استفاده میشود.

پیش بینی عمر افراد مبتلا به سرطان مری

اگر سرطان، در اولین مراحل خود تشخیص داده شود، شانس بیمار برای زندگی، بدون سرطان تا 5 سال بعد از درمان ، به خوبی ثابت شده است. متاسفانه بیشتر حالتهای سرطان مری ، فقط وقتی تشخیص داده میشوند که بیمار برای مشکل بلع خود، به نزد پزشک می رود. در این حالت هیچ درمانی نمیتواند ازگسترش آن جلوگیری کند ؛ چون هم مراحل آخر سرطان است و هم مری بسیار ضعیف است .

افراد مبتلا به سرطان مری چقدر عمر میکنند؟

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×