افسردگی چیست؟ چه کسانی دچار افسردگی می شوند؟

افسردگی چیست؟

افسردگی چیست؟

همه ما در دوره هایی از زندگی خود احساس غم، اندوه و افسردگی را تجربه کرده ایم. اما اکثر این دوره ها به دنبال تغییر عمده ای در زندگی، از دست دادن عزیزان یا گرفتاری های روزمره زندگی بوده است.

افسردگی چیست؟

افسردگی یعنی چه؟

همه ما در دوره هایی از زندگی خود احساس غم، اندوه و افسردگی را تجربه کرده ایم. اما اکثر این دوره ها به دنبال تغییر عمده ای در زندگی، از دست دادن عزیزان یا گرفتاری های روزمره زندگی بوده است. احساسات ناخوشایندی که در این مواقع به ما دست می دهد معمولا متناسب با موقعیت، ضروری و گذراست و گاهی حتی باعث رشد و سازگاری بیشتر ما با محیط و اطرافیان می شود. اما وقتی احساس افسردگی از مدت معینی بیشتر ادامه پیدا کند و زندگی روزمره را مختل کند، ممکن است نشانه ای از بیماری افسردگی» باشد. در واقع شدت، مدت و سایر علائم همراه احساس افسردگی است که یک غمگینی ساده و طبیعی را از بیماری افسردگی متمایز می کند.
افسردگی مثل بیماری هایی از قبیل بیماری قند، آسم یا افزایش فشار خون، یک بیماری طبی محسوب می شود. وجود افسردگی دلیل بر ضعف شخصیتی یا بی ارادگی و تنبلی بیمار نیست. بیماران هم هیچ وقت خودشان نمی خواهند افسرده باشند همان طور که یک بیمار تبدار نمی خواهد تب داشته باشد. بنابراین، قدم اول در درمان افسردگی شناخت آن در خود یا اطرافیان و عزیزانمان، سرزنش نکردن و مقصر ندانستن فرد در بیماری اش او سپس کمک خواستن از متخصصان بهداشت روان است.

چه کسانی دچار افسردگی می شوند؟

نوع شخصیت: برخی شخصیت های خاص استعداد بیشتری برای ابتلا به افسردگی دارند و میزان بروز افسردگی در آنها شایع تر است. این دسته افراد عبارتند از:
الف - شخصیت های نمایشی، خودشیفته و مرزی: افرادی که شخصیت نمایشی یا خودشیفته دارند، افرادی هستند با احساسات و عواطف بسیار شدید، زود به خشم می آیند و گریه می کنند و به آسانی آرام می شوند و لبخند می زنند. روابطشان با دیگران خیلی سطحی است. زود با دیگران
دوست می شوند و خیلی سریع رابطه شان را به هم می زنند. معمولا حركات و رفتارشان و حتی نحوه آرایش و لباس پوشیدن شان به نحوی است که باعث جلب توجه دیگران می شود. این افراد تحمل ناکامی و نقد را ندارند و سریعا از این که مورد بی توجهی دیگران قرار گیرند آشفته و ناراحت می شوند. شخصیت های مرزی نیز ثبات عاطفی و رفتاری ندارند، زود به چیزی یا کسی دل می بندند و زود هم دل می کنند. احساسات شان را نمی توانند کنترل کنند و با اطرافیان نیز رفتاری متضاد و گیج کننده دارند. آنها گاهی دچار افسردگی های بسیار شدیدی می شوند که گرچه کوتاه مدت است اما ممکن است وخیم و حتی منجر به خودکشی شود.
ب - شخصیت های وسواسی: آنها افرادی دقیق، منظم و خشک هستند. همیشه طبق مقررات رفتار می کنند و انتظار دارند دیگران نیز مطابق استانداردها و خواسته آنان عمل کنند. استانداردهای این افراد بسیار بالاست و افراد کمال گرایی محسوب می شوند. درصد بالایی از افرادی که شخصیت های وسواسی دارند دچار افسردگی می شوند. بیشترین بیماری روانی که شخصیت های وسواسی به آن دچار می شوند، افسردگی است. افرادی که بسیار منظم، دقیق و تابع قانون هستند، جدی اند و خیلی اهل شوخی و مزاح نیستند؛ همیشه همه چیز را از دید قوانین و چارچوب ها می بینند و قابلیت انعطاف زیادی ندارند، این افراد معتقدند که هیچ کس کارش را درست انجام نمی دهد و فقط خود آنها کارها را درست انجام میدهند به همین دلیل کار دیگران را قبول ندارند. افراد وسواسی کمال گرا هستند و همه چیز را در حد کمال می خواهند. در عین حال بسیار بسیار مسئولیت پذیر و وظیفه شناس هستند، به طوری که اگر مسئولیتی به آنها واگذار شود حتی به قیمت فدا کردن استراحت و منفعت خود و خانواده وظیفه شان را انجام می دهند. همانند شخصیت بازرس ژاور در بینوایان که شخصیت وسواسی داشت. او همه تلاشش را برای دستگیری ژان والژان انجام داد و در نهایت چون نتوانست او را دستگیر کند، دست به خودکشی زد. وقتی که شخصیت های وسواسی به آنچه که می خواهند نرسند و روزگار مطابق میل شان نگردد، دچار افسردگی می شوند.
ج - شخصیت های وابسته: افرادی هستند که در تمام مسائل زندگی و گاهی موارد روزمره و جاری و نیز تصمیمات مهم به دیگران وابسته اند. آنها از خود اراده ای ندارند و به آسانی تابع نظرات و خواسته های دیگران می شوند. این افراد معمولا سعی می کنند از منافع شخصی خود بگذرند تا بتوانند دیگران را از خود راضی نگه دارند. 
د - شخصیت های اجتنابی و دوری گزین: این افراد معمولا بسیار خجالتی هستند و قدرت و توانایی ابراز وجود ندارند. غالبأ نمی توانند به دیگران «نه» بگویند. از موقعیت های اجتماعی هراس دارند و همیشه نگرانند مبادا مورد تمسخر و تحقیر دیگران قرار بگیرند.
۲- سن: افسردگی در همه سنین دیده میشود از کودک شیرخواره تا سالمند. اما در بعضی سنین احتمال بروز افسردگی بالا می رود. مثلا در سنین گذر از نوجوانی به جوانی و یا سنین شروع سالمندی
۳- بیماری روانی دیگر: ابتلا به یک بیماری روانی دیگر مانند اضطراب، وسواس، هیستری و غیره.
۴- بیماری جسمی: ابتلا به یک بیماری جسمی طولانی و مزمن مثل دیابت، ام اس، بعضی سرطان ها، بیماریهای عفونی مانند ایدز.
۵-اعتیاد: اعتیاد به مواد مخدر (از قبیل مورفین، هروئین، کراک)، الكل، حشیش، کوکائین، اکس، شیشه و...
6- جنسیت: افسردگی در خانم ها بیشتر از آقایان است. به طوری که میزان آن چهار به یک است یعنی در مقابل هر چهار مرد یک زن به افسردگی مبتلا می شود.

افسردگی

سن شروع افسردگی از چند سالگی است؟


افسردگی می تواند از دوران شیرخوارگی آغاز شود و تا آخر عمر همراه فرد باشد. معمولا در شیرخوارانی که محبت لازم را از طرف مادر دریافت نمی کنند، افسردگی به صورت سستی، لاغری، وزن نگرفتن خود را نشان میدهد.
اوج شیوع افسردگی، دوران نوجوانی و دوران سالمندی است. تأثیر افسردگی در نوجوانان متفاوت از تأثیر آن در بزرگسالان است. نوجوانی دوره گذار از کودکی به بزرگسالی است و نوجوانی که مهارتهای زندگی را برای کنار آمدن با مشکلات و مقابله با استرس های زندگی لازمند نیاموخته باشد و نتواند با حمایت خانواده و توانایی های نهفته خود با مشکلات خاص این دوره کنار بیاید، مستعد ابتلا به افسردگی می شود. همچنین تغییرات بیولوژیک از جمله ترشح هورمونهای جنسی و پیدا شدن هویت جنسی در نوجوان نیز تأثیرات مهمی در بروز این اختلال می گذارد.
در میانسالی و سالمندی نقش فرد در زندگی عوض می شود. به تدریج با بالا رفتن سن، بچه هایش بزرگ می شوند، ازدواج می کنند، زندگی مستقل تشکیل میدهند و از او جدا می شوند. فرد در طول سالیان، مرگ عزیزانش را می بیند و ممکن است شریک زندگی خود را از دست بدهد، بازنشسته می شود و روابطی را که داشته از دست می دهد، او با بالا رفتن سن به انواع بیماری های جسمی دچار می شود و همه این عوامل بیرونی و درونی باعث می شوند که سالمندان بیشتر در معرض افسردگی قرار بگیرند.
 افسردگی
  • ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×