افسردگی چیست و علائم آن کدامند

افسردگی چیست و علائم آن کدامند

افسردگی چیست و علائم آن کدامند

افسردگی یکی از رایج ترین و نیز جدی ترین اختلالات مرتبط با سلامت ذهن است که بشر امروز با آن دست به گریبان است

افسردگی چیست و علائم آن کدامند

افسردگی چیست؟

افسردگی یکی از رایج ترین و نیز جدی ترین اختلالات مرتبط با سلامت ذهن است که بشر امروز با آن دست به گریبان است، اما با وجود این، امروز ما قادر هستیم که این بیماری را که به «مادر بیماری های معروف است، خیلی مؤثرتر از سابق درمان کنیم، زیرا درک و شناخت بهتری از علل ایجاد افسردگی بالینی در اختیار داریم. بسیاری از مردم در نتیجه حادثه یا رویدادهای تلخی که در زندگی شان رخ می دهد، دچار افسردگی می شوند. در حال حاضر مشخص شده است که سوابق خانوادگی و ژنتیکی هم میزان ابتلا فرد به بیماری افسردگی را افزایش می دهد. همچنین تنش های مستمر و فزاینده و عدم وجود مکانیزم های مناسب برای مقابله با آن نیز در پدید آمدن افسردگی مؤثر است. امروزه می دانیم که در ایجاد هر یک از انواع افسردگی، هم عوامل بیولوژیکی و هم عوامل روان شناختی دخالت دارند و این بیماری صرفا یک اختلال بیوشیمی پزشکی نیست.

علائم افسردگی

افسردگی دارای علائم متعدد روحی و جسمی می باشد. از علائم روحی می توان به یأس، نگرانی، عدم تمرکز، مشکلات حافظه، افکار منفی، احساس حقارت، هذیانگویی، توهمات، احساس غير مفید بودن و احساس این که به هیچ کس مرا دوست ندارد» یا « من چقدر بد بختم ، اشاره کرد.

افسردگی چیست

از علائم جسمی افسردگی می توان به افزایش یا کاهش اشتها، خستگی دائم، يبوست، اختلالات قاعدگی، از دست دادن یا کاهش میل جنسی، افزایش و کاهش وزن و مشکلات خواب (کم خوابی یا زیاد خوابی) اشاره کرد. باید به خاطر داشت که افسردگی صرفا یک احساس غم و اندوه و یا یک خلق و خوی گرفته نیست که ظرف مدت چند ساعت و یا در طول مدت چند روز برطرف شود. انسان هایی که دارای افسردگی هستند و به عبارت دیگر از اختلال افسردگی عمده رنج می برند، از علائم و نشانه هایی که ذیلا ذکر می گردد، حداقل پنج ویژگی از یازده ویژگی مهم افسردگی را هر روز و در تمام طول روز به مدت بالغ بر دو هفته تجربه کرده اند.

١- داشتن حالت افسرده مداوم شامل احساس غم و تهی بودن.

۲- از دست دادن علاقه و نسبت به مسائل خاص و بعضی فعالیت ها و سرگرمی هایی که زمانی مورد علاقه بود.

٣- داشتن احساس ناامیدی و بدبینی.

۴- داشتن احساس گناه، بی ارزشی و ناتوانی.

۵ - بی خوابی، کم خوابی و یا خواب زیاد.

۶- از دست دادن اشتها همراه با کاهش وزن و یا پرخوری همراه با افزایش وزن.

۷- کم شدن انرژی، احساس خستگی و احساس رخوت و سستی

۸- داشتن احساس بیقراری و تندخویی

۹- دشواری در تمرکز به یاد آوردن مسائل مختلف و ناتوانی در
تصمیم گیری.

۱۰- داشتن افکاری خطرناک در رابطه با خودکشی و مرگ و یا اقدام برای
خودکشی

۱۱- داشتن مشکلات جسمانی مداوم مانند: سردرد، سوء هاضمه و یا دردهای مزمن که به درمان های پزشکی پاسخ نمی دهد و برای آنها هیچ علت جسمانی یافته نمی شود.

این نکته مهم را هم باید به خاطر بسپاریم که افسردگی را می توان و بایستی درمان نمود. چرا که می تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد

  • ۱۷ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×