این گیاهان را بخورید تا آرام باشید و گرفتاریهای عصبی را کم کنید

این گیاهان را بخورید تا آرام باشید و گرفتاریهای عصبی را کم کنید

شرف الشمس

این گیاهان را بخورید تا آرام باشید و گرفتاریهای عصبی را کم کنید

تغذیه سالم نقش بسیار مهمی در آرامش روح و روان انسان دارد

این گیاهان را بخورید تا آرام باشید و گرفتاریهای عصبی را کم کنید

چه بخورید که آرام باشید و گرفتاری های عصبی نداشته باشید؟ 

تغذیه سالم نقش مهمی در آرامش روح و روان شما بازی می کند. در این بین گیاهانی هستند که استفاده از آنها می تواند به شما در داشتن آرامش و کم کردن فشار های عصبی کمک شایانی کند. در این مقاله شما را با گیاهانی که خواص بی نظری دارند آشنا می کنیم . با ما همراه باشید.

جعفری

جعفری

دو نوع جعفری وجود دارد. نوعی از آن دارای برگهای صاف و عطر آن بیشتر است و در تهیه غذاها استفاده می شود و نوع دیگر دارای برگهای مجعد است. این سبزی مقوی سرشار از ویتامین C است که نوعی آنتی اکسیدان است و خواص ضد عفونت دارد. جعفری نباید زیاد مصرف شود و در صورت استفاده زیاد سرگیجه ایجاد میکند. مصرف به اندازه آن در حفظ سلامت عروق کارآمد است او در تقویت حافظه بلند مدت مؤثر است.

رزماری

رزماری

نام دیگر آن اکلیل کوهی است و برگهای آن کمی از برگهای کاج پهن تر است و گل های آبی رنگ دارد. سرمای ۱۰ درجه را تحمل میکند و در تمام مناطق مدیترانه یافت می شود. آنهایی که با غذاهای ایتالیایی سر و کار دارند، از وفور استفاده آن در آشپزی به سبک ایتالیایی آگاهند. جوشانده آن مقوی سیستم اسباب است و مصرف زیاد آن ایجاد سرگیجه میکند. (برای تهیه جوشانده .۵۰ گرم از آن را در یک لیتر آب می جوشانند) 

ريحان

ريحان

دارای صد نوع مختلف است و به صورت خام مصرف می شود و دارای برگهای معطر است. این گیاه دارای منشأ هندی است و در قرون ۱۵ و ۱۶ به وسیله انگلیسیها به اروپا آورده شد. مصرف آن در کشور ما بسیار متداول است و کباب خورهای حرفه ای هرگز از آن غافل نمی شوند. بد نیست بدانیم سبزی خوش طعم ریحان غنی از روغن های فراوان است و از دیرباز برای درمان افسردگی از آن استفاده میکردند (به خصوص در درمان نوعی از افسردگی که افراد در فصل زمستان به آن مبتلا می شوند) دم کرده این گیاه آرام بخش است و در بهبود څلق و خو تأثیر دارد و استفاده از آن به شکل مخلوط با ماست اضطراب را به شکل چشمگیری کاهش میدهد و تقریبا به انسان آرامش میدهد. 

کاهو

کاهو

دارای انواع مختلفی است و حاوی مواد مغذی کلسیم، پتاسیم، و ویتامین K است. برگ های سبز تیره آن سرشار از ویتامین است. حاوی ماده آرام بخش لاکتوکاریوم (lactocarium) بوده که در شیره سفید رنگ آن وجود دارد. خوردن آن به شکل سالاد کاهو قبل از خواب به افرادی که از بی خوابی رنج می برند، توصیه می شود. در غذاها پتاسیم کاملا به صورت محلول است. بنابراین مقدار زیادی از آن در آبی که برای پختن غذا به کار می رود، می ماند. از این رو کاهو که از منابع آن است و به صورت خام مصرف می شود از این قاعده مستثنا است.

بابونه

 

بابونه

 

گیاهی است که به صورت دم کرده به دلیل اثرات آرام بخش آن معروف است و برای برطرف کردن و رفع خستگی مفید است. مواد مغذی موجود در آن روغن های فراوان است. چای بابونه می تواند در کاهش اضطراب و آرامش دستگاه عصبی تأثیر بگذارد. (به زنان شیرده استفاده از جوشانده ها به دلیل تأثیری که بر طعم شیر آنها می گذارد، توصیه نمی شود.) 

چغندر قند

چغندر قند

به دلیل دارا بودن اسیدفولیک به کاهش علائم افسردگی کمک می کند. ولی استفاده از آن به کودکان پیش فعال توصیه نمی شود. از دیگر مواد مغذی موجود در آن ویتامین ث، بتاکاروتن و کربوهیدرات است. و

کدو حلوایی 

کدو حلوایی 

از گیاهانی است که رنگ خود را از ماده ای به نام تارتار از این که مولد رنگ نارنجی در مواد غذایی است، دارد و توصیه می شود از مصرف مواد حاوی این رنگ توسط کودکان بیش فعال ممانعت شود، چون باعث افزایش تحرک و بروز رفتارهای پرخاشجویانه میشود. 

كلم

كلم

دارای انواع مختلف از جمله کلم بروکسل، کلم پیچ، کلم بنفش است. از منابع غنی ویتامین ب است که نقش ویتامینهای گروه ب در حفظ سلامت دستگاه عصبی و کاهش استرس و برطرف کردن بی خوابی به اثبات رسیده است. همچنین دارای اسیدفولیک میباشد و در درمان افسردگی مؤثر است. مشاهده شده است که کمبود فولات در بدن رابطه مستقیمی با عدم اثر بخشی داروهای ضد افسردگی نظیر بازدارنده های سروتونین دارد. 

مارچوبه و اسفناج

مارچوبه

سرشار از اسید فولیک و ویتامین ب است. مصرف اسفناج در کودکان زیر یک سال ممنوع است، و به دلایل بالا در بهبود افسردگی بسیار سودمند است.

آویشن

آویشن

گیاهی است معطر که در پخت غذاها مخصوصا غذاهای خمیری (پیتزا، لازانيا و ماکارونی....) مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دارای مصرف دارویی بوده و نیز دارای ۲ نوع الكل تیمول و کاروانول است که به آن خواص ضدعفونی کننده میدهد. دم کرده برگ های آن از نظر اثر بر سیستم عصبی تأثیرگذار است و دارای خواص ضد تشنج، محرک حافظه و محرک مغز است. 

نعناع

نعناع

در تمدن های باستانی برای افزایش نشاط ذهن و فکر به کار می رفت. نعناع در تسکین حالت تهوع و استفراغ ناشی از فشارهای روانی و بیماری ناشی از آن تأثير دارد و علاوه بر کمک به هضم غذا باعث می شود شخص حالت هوشیاری خود را حفظ کند چون معمولا بعد از مصرف غذا عارضه خواب آلودگی وجود دارد، به افرادی که احتیاج به هوشیاري پس از صرف غذا دارند، نظیر رانندگان به شکل همراه غذا یا دسرهای حاوی این ماده توصیه می شود. نعناع علاوه بر آثار آرامش بخش، خواص ضد درد هم دارد. از این رو در درمان حالات تشنج زا نظیر سردرد و پشت در کاربرد دارد. استعمال خارجی نعناع نیز بی تأثیر نیست و هر چه بوی آن قوی تر باشد، خواص و اثرات آن نیز بیشتر است. نعناع به خصوص برای افرادی که دایم در حال مرور درس برای امتحان هستند، مؤثر است. هنگام خستگی یا زمانی که حس میکنید مغزتان کشش مطالب جدید را ندارد، استفاده از نعناع سودبخش است.

  • ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×