بازارهای مشهد از قدیم تا کنون – بخش دوم

بازارهای مشهد از قدیم تا کنون – بخش دوم

شرف الشمس

بازارهای مشهد از قدیم تا کنون – بخش دوم

همانگونه که در گزارش قبلی از بازار های مشهد مطرح شد، به بازارهای قدیمی رفته و در گشت و گذاری کوتاه، نگاهی به سوغات معروف مشهد، فرش های دستباف، انگشترهای عقیق و فیروزه این بازارها انداخته و ب...

بازارهای مشهد از قدیم تا کنون – بخش دوم

همانگونه که در گزارش قبلی از بازار های مشهد مطرح شد، به بازارهای قدیمی رفته و در گشت و گذاری کوتاه، نگاهی به سوغات معروف مشهد، فرش های دستباف، انگشترهای عقیق و فیروزه این بازارها انداخته و به معرفی آن ها پرداخته ایم.

بازار فرش فروش ها، یکی از بازارهای قدیمی است که در میدان بیت المقدس مشهد خودنمایی می کند و در گوشه و کنار این مکان، حجره های فرش فروشی و گاری های حمل فرش، یادآور دست های هنرمند قالی بافان خراسانی و اندیشه و هنر ایرانی است.

این بازار در قدیم جزئی از بازار بزرگ مشهد به شمار می‌آمد. بازار فرش فروش ها که بنای سنتی و گنبدی شکل آن با خشت ساخته شده بود، بعد از آتش سوزی وسیعی که در دهه ‏۴۰ ‏در آن روی داد، دوباره با هزینه فرش فروش ها، اما با پوششی شیروانی ساخته شده و همچنان از بازارهای سنتی مشهد است که خاص فرش و قالی های دستی و ماشینی است.

در گذشته در این بازار، انواع و اقسام مایحتاج زائرین عرضه می‌‌‌شد، اما به تدریج فروشندگان قالی و قالی‌باف‌ها در این راسته بازار مستقر شده و امروزه بیشتر حجره‌های این مکان، به فروشندگان و پرداخت‌کنندگان انواع قالی اختصاص یافته است.

امروزه در هر گوشه از این بازار که نگاه کنید، فروشندگان و خریدارانی را می بینید که با صدای بلند بر سر قیمت فرش با هم چانه می زنند و در اندر خم بازار هم می توانید گاری های حمل فرش را بنگرید که تخته های فرش را حمل می کنند و از این سو به آن سوی بازار، سرک می کشند.

بازارهای مشهد از قدیم تا کنون – بخش دوم

این صنعت بومی و کهن در راسته بازار فرش فروشان، قدر و قیمتی دگر دارد و در این حوالی، صاحبان حجره می گویند، قالی هر چه از عمرش بگذرد و هر چه پا بخورد کیفیتش بیشتر می شود.

در روزهایی که بوی بهار در بازار فرش فروش ها هم پیچیده، هر کدام از صاحب حجره ها سرگرم نمایش قالی ها به مشتریان و خریداران هستند و به آب و آتش می زنند تا این صنعت، همواره پر رونق تر از همیشه در خطه خراسان به حیات خود ادامه دهد.

بازارچه عباس قلی خان

با عبور از بازار فرش، گذری به بازار عباس قلی خان می زنیم و به پارچه هایی که در دل این بازار فروخته می شود، نگاهی می اندازیم.

عباس قلی خان که از بازارهای قدیمی و روباز در اطراف حرم مطهر در مشهد است، در کنار مدرسه علمیه عباس قلی خان، در ابتدای پایین خیابان واقع شده و به فروش پارچه، لوازم برقی، وسایل صوتی و تصویری، البسه های جدید خارجی و دیگر وسایل لوکس خارجی مانند بلورجات، چینی، کریستال و اسباب بازی معروف است.

بسیاری از مردم و مسافران، به خاطر شهرت و اعتقاد به پایین بودن قیمت ها در این بازار، مایحتاج خود را از این مکان تهیه می‌کنند.

بازار رضا با تاریخچه ای کهن

کمی دورتر از گنبد طلایی امام ‌رضا (ع)، بازار سنتی امام رضا با تاریخچه کهنی برپاست و روزانه هزاران نفر از آن خرید می‌کنند.

یکی از قدیمی ترین بازارهای مشهد، بازار امام رضا (ع) است و در روزگاری که اقدامات بازسازی و تخریب در سال ‏۱۳۵۴ ‏در اطراف حرم رضوی صورت گرفت، این بازار ساخته شد و در آن زمان تعدادی از حجره‌های بازار رضا به مغازه ‌دارهایی که در طرح توسعه قرار گرفته بودند واگذار شد.

بازار امام رضا (ع) با معماری سنتی و اسلامی، در جنوب شرقی اماکن متبرکه قرار دارد و یک سر آن به میدان بیت المقدس و سر دیگر آن به فلکه ‏۱۷ ‏شهریور می رسد و طول آن در دو دالان و دو طبقه، جمعاً حدود ۳ کیلومتر و درازای هر بازار ۷۵۰ متر است.

این بازار در ضلع شرقی خیابان امام رضا (ع)، در دو طبقه احداث شده و در طبقه دوم آن کارگاه های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، فیروزه تراشی و گلدوزی ایجاد شده است.

بازارهای مشهد از قدیم تا کنون – بخش دوم

این بازار سنتی مشهد، دارای دو رشته ساختمان دو طبقه با دو دالان موازی مسقف و ۱۷ چهارسوق و ۱۱ سراست که حد فاصل دو خیابان به عرض ۳۰ متر و طول ۸۰۰ متر احداث شده و دارای حدود ۷۲ هزار متر زیر بنا می باشد.

۴۳ هزار متر از این زیر بنا، در بازار رضا و ۲۹ هزار متر آن در سراهای جنبی واقع شده و جمعاً دارای  دو هزار و۹۶ باب مغازه و حجره درمساحت های مختلف است.

این بازار در دو راسته به هم چسبیده با گنبدهایی به اشکال مختلف ساخته شده است و در آن، انواع اجناس به ویژه سوغات مشهد چون زرشک، زعفران، سجاده و جانماز، نبات و آبنات، اسباب بازی، نخود و کشمش، تسبیح و انگشترهای عقیق، فیروزه و عطر عرضه می شود‏.‏

بازار رضا به دلیل نزدیکی به حرم مطهر رضوی، از مراکز دیدنی مشهد به شمار می‌آید و مورد توجه و بازدید اهالی مشهد و زائران و مسافران قراردارد.

بازار سرشور

بازار سرشور هم یکی دیگر از بازارهای قدیمی پایتخت معنوی ایران است که در سمت چپ خیابان خسروی نو، قرار دارد و در واقع سرشور به معنی شروع بازار و شلوغی آن است.

این بازار روباز است و در آن همه چیز از کیف و کفش و پوشاک، پارچه، موادغذایی، لیف و حوله و لنگ و مانند آن عرضه می شود‏.‏

بوی قدمت، بر در و دیوارهای این بازار، هر زائری را به سمت و سوی خرید می کشاند و باز هم بازار سرشور در ازدحام و شلوغی جمعیت قفل شده است.

تهیه سوغات و گشت و گذار در بازارهای قدیمی و تو در توی مشهد، بهانه ای برای ابراز محبت و نشانه اهدای تبرک برای کسانی است که نتوانسته اند به این سرزمین مقدس بیایند.

در گزارش های بعدی وبلاگ اقامت ۲۴ به سراغ بازار های جدید و به عبارتی مدرن مشهد رفته و آنها را به صورت کامل معرفی کرده و نحوه ارائه خدمات و محصولات آن بازارها را برایتان شرح می دهیم.

  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×