بازتاب درمانی پا چیست و چه فوایدی دارد؟

بازتاب درمانی پا چیست و چه فوایدی دارد؟

شرف الشمس

بازتاب درمانی پا چیست و چه فوایدی دارد؟

هر نقطه از کف پا با یکی از قسمت های بدن در ارتباط است که ماساژ هر یک از این نقاط موجب تسریع در عملکرد آن اعضا در بدن می شود، به این ترتیب است که ماساژ کف پا و بازتاب درمانی به اندازه ی یک ماساژ سرتاسری بدن، کارآمد است

بازتاب درمانی پا چیست و چه فوایدی دارد؟

بازتاب درمانی پا چیست و چه فوایدی دارد

بازتاب درمانی هنر باستانی ماساژ کف پا است که ریشه در طب چینی دارد و در مصر نیز شناخته شده بود. در این روش درمانی بر این باورند که انرژی در بدن در مسیرهایی که «چاکرا» نام دارند در جریان است و ماساژ کف پا این مسیرهای انرژی را هموار می کند و در درمان و آرامش بدن نقش دارد. هر نقطه از کف پا با یکی از قسمت های بدن در ارتباط است که ماساژ هر یک از این نقاط موجب تسریع در عملکرد آن اعضا در بدن می شود، به این ترتیب است که ماساژ کف پا و بازتاب درمانی به اندازه ی یک ماساژ سرتاسری بدن، کارآمد است. 

فواید ماساژ کف پا در بازتاب درمانی:

بازتاب درمانی پا و کاهش سردرد

کاهش اضطراب: از واضح ترین تاثیرات بازتاب درمانی کاهش استرس است. شیوه ی کار به این شکل است که متخصص انگشتان خود را روی نواحی مختلف کف پای بیمار در مسیرهای مشخص حرکت می دهد و با مالش دستش کف پای او را ماساژ می دهد، که به دنبال آن بیمار باید حس ماساژی محکم و در عین حال نرم را دریافت کند که به هیچ وجه نباید دردناک باشد. طبق کتاب راهنمای تصویری افراد از هر سن و جنسیتی می توانند از فواید بازتاب درمانی بهره مند شوند. گرچه نتایج این شیوه از فردی به فرد دیگر متغیر است ولی عموما بعد از عمل آرامش بخش بازتاب درمانی، فرد ماساژ گیرنده احساس عمیقی از راحتی و آرامش را تجربه خواهد کرد.

بازتاب درمانی پا و کاهش سردرد

کاهش درد: متخصصین بازتاب درمانی معتقدند که عارضه ی درد، نتیجه ی مسدود شدن چاکرا ها یا مسیر انرژی در بدن است که با مهار کردن جریان انرژی حیات بخش که «چی» نام دارد منجر به تجمع انرژی منفی، درد و بیماری می شود. بیش از 7000 سال پایانه ی عصبی در کف پا وجود دارد که از طریق سیستم عصبی مرکزی با کل بدن در ارتباطند و ماساژ کف پا و این پایانه های عصبی در بهبود سلامت کل بدن نقش دارد. به نقل از یک متخصص بازتاب درمانی از دانشگاه مارگیت انگلیس: ماساژ راهی برای برقراری تعادل بین اندام ها و عملکردهای مختلف بدن است که به کمک آن، اعضای مختلف هماهنگی از دست رفته را باز می یابند. همچنین به دنبال آن و از آنجا که ماساژ بازتاب درمانی بسیار آرامش بخش است، تمام دردها و تنش ها و اضطراب ها را از بدن خارج می کند.

تاثیرات بازتاب درمانی و ماساژ کف پا: 

بازتاب درمانی پا

بازتاب درمانی باعث افزایش گردش انرژی، افزایش گردش خون و بهبود عملکرد سیستم گوارش می شود. تاثیر آن به اندازه ای ست که اکثر افراد بعد از پایان یک جلسه نیاز به تخلیه ی ادرار دارند و به دنبال خروج سموم از بدن احساس تشنگی می کنند. توصیه می شود که 24 ساعت قبل و بعد از جلسه ی ماساژ، الکل مصرف نشود. چرا که تاثیرات آن چند برابر می شود. اما بازتاب درمانی برای کسانی که باطری قلب دارند یا از دیابت رنج می برند توصیه نمی شود.

بازتاب درمانی و درمان سردرد

بازتاب درمانی پا و درمان سر درد

بازتاب درمانی عنوان جدیدی ست که به شیوه ی باستانی ماساژ اطلاق شده و تمرکز آن بر دست و پا است و باعث افزایش بهبود بیماری ها، تمدد اعصاب و احساس سلامتی عمومی می شود. به نقل از کنگره ی بین المللی بازتاب درمانی، این متد بر این اصل استوار شده است که آناتومی بدن در نقاط عصبی موجود در کف پا منعکس می شود. 

علت های سردرد:

سردرد می تواند دلایل بی شماری داشته باشد که از شایع ترین آن ها می توان به اضطراب، مسدود شدن سینوس ها، میگرن و اختلالات معده اشاره کرد. یک دلیل دیگر سردرد، وجود عفونت یا تب حاصل از سرما خوردگی یا آنفلونزا است. بازتاب درمانی می تواند با درمان این علائم باعث آرامش و رهایی بدن از درد بشود. برخی سردرد های غیر قابل توجیه که از طریق بازتاب درمانی و هیچ روش مرسوم دیگری برطرف نمی شوند باید از طریق یک پزشک بررسی شود تا از آسیب های بعدی جلوگیری به عمل آید. 

اصول بازتاب درمانی:

با اعمال فشار روی نقاط کف پا و دست، انرژی های مسدود شده در سراسر بدن آزاد می شوند و اندام های مرتبط به گونه ای که باید بهبود می یابند و درمان می شوند. در بازتاب درمانی ابتدا با دست ذره های تسکین دهنده به کف پا زده می شود تا آرامش برقرار گردد و سپس با حرکت انگشتان در نواحی مشخص و طی روالی منظم، اندام های مورد نظر تحریک می شوند که در نهایت منجر به دفع سموم و به جریان انداختن انرژی در قسمت های مسدود می شود.

درمان سردرد:

نماینده ی سر در کف پا، انگشت شست است، همچنین سایر انگشتان نماینده ی سینوس ها و دندان ها هستند. چین بین انگشت شست و کف پا مربوط به گردن و ناحیه ی پایین انگشت کوچک مربوط به شانه هاست.

شما می توانید خودتان با حرکت انگشتانتان روی هر یک از انگشتان پا در بالا و پشت آنها و پایین و جلوی آنها و همچنین حرکت انگشت شست روی ناحیه ی چین بین انگشتان و سینه ی پا سردردتان را معالجه کنید.

درمان سینوزیت:

سایت Refrence.com در تعریف سیونوزیت می گوید: یک درد شایع است که در نتیجه ی عفونت سینوس های پارانازال(سینوس های اطراف بینی) به وجود می آید. وقتی این سینوس ها بعد از یک سرماخوردگی یا به دلیل آلرژی هایی مثل تب بهاره، مسدود یا عفونی و متورم می شوند می تواند منجر به سردرد های سختی شود. یک راه برای تسکین آن حرکت انگشتان در پا به روشی ست که در قسمت قبل توضیح داده شد.

درد شانه و گردن

سردرد ها غالبا در اثر درد های گردن و شانه به وجود می آیند. وقتی ماهیچه ها در اثر استرس و تنش منقبض می شوند معمولا منجر به درد در پایه ی جمجمه و پخش آن در تمام سر می شود. متخصص بازتاب درمان دانشگاه مارگیت انگلیس می گوید: برای درمان سردرد، تمام پا را به آرام ماساژ دهید و سپس آن را در یک حرکت دورانی بین شست و انگشت اشاره تا پایین انگشت کوچک را ادامه دهید. 

فواید بازتاب درمانی در کف پا

فوائد بازتاب درمانی در کف پا

بازتاب درمانی پا بر این فرضیه استوار است که یک سری نقاط انعکاسی در کف پا وجود دارد که منطبق با اندام های مختلف است، و ماساژ آنها موجب تغییرات فیزیکی اندام ها می شود. بازتاب درمانی یک شیوه ی درمانی قدیمی ست و در مقبره ی یک پزشک مصری حکاکی هایی دیده می شود مبنی بر اینکه بازتاب درمانی نخستین بار در سال های 2300 تا 2500 قبل از میلاد به کار گرفته شده است. برخی فواید آن به شرح ذیل است:

تمدد اعصاب

فوائد بازتاب درمانی در کف پا

بازتاب درمانی برای رسیدن به آرامش بسیار موثر است. چاکرای شبکه ی خورشیدی، قسمت مرکزی عصبی ست که محل تجمع اضطراب هاست. وقتی بر نقطه ی انعکاسی مربوط به شبکه ی خورشیدی در کف پا فشار بیاورید با این کار تمام اضطراب ها را از بدنتان دور می کنید. 

اضطراب می تواند بر سیستم ایمنی بدن اثر بگذارد و آن را نسبت به بیماری های جدی مثل سرطان آسیب پذیر کند. پس بسیار مهم است که تنش ها را از بدن خارج کنیم. 

بهبود  گردش خون

فواید بازتاب درمانی در کف پا در گردش خون

بازتاب درمانی باعث بهبود گردش خون در کف پا و به تبع آن در سراسر بدن می شود. حرکات آرام دستان و انگشتان بر کف پا طبق روش های مشخص باعث بهبود خون رسانی به ارگان های حیاتی می شود. خون، اکسیژن و مواد مغذی به این اندام ها می رساند و بافت های بدن را تقویت می کند. اگر قسمتی از بدن دچار جراحت شود با استفاده از بازتاب درمانی می توان بافت آسیب دیده را درمان کرد.

کاهش درد

فوائد بازتاب درمانی در کاهش درد

بازتاب درمانی درد کنترل درد موثر است. وقتی بازتاب درمانی روی پا انجام شود ایندورفین بیشتری ترشح می شود که مسیر سیگنال های درد به مغز را مسدود می کند. ایندورفین هورمون ضد دردیست که از مورفین قوی تر عمل می کند و بیمارانی که درد زیادی را تجربه می کنند از طریق بازتاب درمانی می توانند تا حد زیادی از آن رها شوند. 

تنظیم اجابت مزاج

بازتاب درمانی پا

بازتاب درمانی به کمک درمان یبوست هم می آید. تحریک نقاط انعکاسی مربوط به روده در کف پا باعث اجابت مزاج راحت تر و رفع این مشکل می شود.

تقویت حافظه

بازتاب درمانی پا

برای اینکه سلول های بدن در وضعیت سلامت باشند به اکسیژن نیاز دارند و بازتاب درمانی می تواند به انتقال اکسیژن مورد نیاز سلول های مغزی کمک کند. تحریک نقاط انعکاسی مغز موجود در کف پا باعث بهبود انتقال خون به ناحیه ی سر می شود. با انجام منظم بازتاب درمانی حافظه ای بسیار قوی خواهید داشت.

بهبود روابط

بازتاب درمانی می تواند به تقویت روابط شما کمک کند. لمس پا از لحاظ احساسی و عصبی آرام بخش است و شما با انجام بازتاب درمانی پا روی همسرتان می توانید آرامش بیشتری به او بدهید که خود باعث بهبود رابطه تان می شود. با این کار تجربه ای بی نظیر در تبادل محبت و اهمیت متقابل خواهید داشت.

نواحی مختلف پا در بازتاب درمانی

 

بازتاب درمانی شاخه ای از طب جایگزین است که طبق آن نواحی مختلفی در کف پا و دست به اندام های مختلف بدن مرتبط است. با اعمال فشار و ماساژ آرام روی این نواحی می توانید سلامتی و آرامش را در بدنتان جاری کنید. باستان شناسان تخمین می زنند که بازتاب درمانی به 2704 سال قبل از میلاد در چین و به 2330 سال قبل از میلاد در مصر باز می گردد. این در حالیست که تا قبل از سال 1800 میلادی به کشورهای غربی راه نیافت. در ادامه به شرح نقاط مختلف پا و اندام های مرتبط با آن می پردازیم.

اندام های تحتانی

نماینده ی انعکاسی پا که مرتبط با اندام های تحتانی در ناحیه ی پشت بدن است، بالای پا قرار دارد. این ناحیه روی پا را از نقطه ی اتصال مچ به ساق پا تا برآمده ترین قسمت روی پا را می پوشاند و در کف پا از ناحیه ی پاشنه تا اواسط گودی پا را می پوشاند. نقاط مربوط به ناحیه ی تناسلی(از قسمت کشاله ی ران و لوله های تناسلی تا غده های لنفاوی) روی غوزک پا قرار دارد. نقاط مربوط به عصب سیاتیک روی نقطه ی کوچکی در لبه ی بیرونی پاشنه ی پا است. نقطه ی مربوط به ران روی نوار باریکی در لبه ی بیرونی پا بعد از پاشنه و نقطه ی مربوط به بالای باسن روی داخلی ترین قسمت پاشنه است. انتهای ستون فقرات که محل اتصال بالا تنه و پایین تنه است در لبه ی داخلی پا از انتهای پاشنه تا انتهای انگشت شست است.

اندام های فوقانی

یک نقطه مربوط به قسمت های اصلی پشت بالا تنه ی شما، شش ها و قفسه ی سینه است که در انحنای روی پا و قرینه ی همان در کف پا قرار دارد. نقاط مربوط به پشت در یک لایه زیر دو انگشت کنار شست و نقاط ریه ها و سینه زیر همین لایه قرار دارد. لایه ی بعدی زیر آن مربوط به دیافراگم است. نقطه ی مربوط به زانو لایه ی باریک قسمت بیرونی پا، زیر  انگشت کوچک و نقطه ی شانه لایه ی باریک بعد از آن به سمت داخل است. نقطه ی مربوط به آرنج هم یک نقطه ی کوچک است که در لبه ی بیرونی بالای لایه ی ران قرار گرفته است. 

اندام های داخلی

در میان اندام های داخلی نقطه ی مربوط به قلب ناحیه ی کوچکی ست که کمی پایین تر از انگشت چهارم را می پوشاند و نقطه ی مربوط به کلیه درست در مرکز گودی پا و غدد فوق کلیوی بالای آن و کمی به سمت داخل قرار دارد. نقطه ی کبد فاصله ی بین نقاط قلب و کلیه را پر می کند. نقطه ی مربوط به مثانه در لبه ی داخلی پا و بعد از پاشنه است. نقطه ی مربوط به شکم در لبه ی داخلی پا و درست در جوار نقطه ی کبدی قرار دارد و نوار باریک زیر آن مربوط به لوزالمعده است. کولون درست لایه ی پهن و کناری نوار ران است که به سمت داخل متمایل شده و کنار آن هم ناحیه ی مربوط به روده ی کوچک قرار دارد. نقطه ی مربوط به کیسه ی صفرا در مرکز ناحیه ی کبد در پای راست و طحال هم در مرکز ناحیه ی کبد در پای چپ است. در پایان هم محل مربوط به آپاندیس که نقطه ی ریزی در لبه ی بیرونی پای راست و وسط پاشنه قرار دارد.

سر، گردن و صورت

نقاط مربوط به سر، گردن و صورت شما تقریبا در تمام نواحی انگشت ها پراکنده اند. بالای انگشت میانی مربوط به سر و مغز است، یک نوار باریک پایین آن مربوط به دندان ها و سینوس هاست. قسمت پایین این نوار و قرینه ی آن در انگشت اشاره مربوط به چشم ها و معادل این محدوده در دو انگشت آخر مربوط به گوش هاست. نقطه ی غده ی هیپوفیز در مرکز انگشت شست و گلو نقطه ی کوچکی در محل شروع انگشت شست از سمت داخل است. یک نوار باریک در لبه ی بیرونی پا و در محل اتصال شست به سینه ی پا مربوط به مهره های گردن و نقطه ی مجاور آن به سمت داخل مربوط به گردن است که درست بالای همین نقه مربوط به بینی ست.

  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×