با خطراتی که هدفون برای گوش دارد آشنا شوید

با خطراتی که هدفون برای گوش دارد آشنا شوید

شرف الشمس

با خطراتی که هدفون برای گوش دارد آشنا شوید

آیا می دانید اگر از هدفون درست استفاده نکنید می تواند به گوش تان صدمه برساند و حتی گاهی تهدیدی برای زندگی تان محسوب شود؟ در این مطلب با آسیب هایی که هدفون سبب آنها می شود، بیشتر آشنا شوید

با خطراتی که هدفون برای گوش دارد آشنا شوید

۸ خطری که هدفون برای گوش شما دارد

این روزها در خیابان یا مترو و اتوبوس اکثر ما هدفون به گوش داریم و مشغول گوش کردن به آهنگ یا دیدن فیلم و ویدئو هستیم. در سفر، هنگام کار یا پیاده روی و ورزش شنیدن آهنگ با کمک هدفون برایمان لذت بخش است. در تصورات خود فرو می رویم و فارغ از سر و صداهای دیگر می توانیم زمانی را به خود مشغول باشیم، اما آیا می دانید اگر از هدفون درست استفاده نکنید می تواند به گوش تان صدمه برساند و حتی گاهی تهدیدی برای زندگی تان محسوب شود؟ در این مطلب با آسیب هایی که هدفون سبب آنها می شود، بیشتر آشنا شوید.

۱. در معرض حوادث قرار می گیرید 

وقتی هدفون به گوش در خیابان راه می روید، صدای موزیک یا هر آنچه به گوش می دهید، سبب می شود صداهای خارجی حذف شده و صدای محیط را به وضوح نشوید. در این شرایط اگر کسی بخواهد با فریاد شما را از خطری آگاه کند یا ماشینی با بوق شما را متوجه حضورش کند، متوجه نخواهيد شد. در واقع گذاشتن هدفون می تواند شما را در معرض ریسک بزرگ تصادف قرار دهد. به همین دلیل هنگام عبور از خیابان مانند یک عابر پیاده مسئول، لحظه ای هدفون را از گوش دربیاورید و سپس از خیابان گذر کنید.

خطرات هدفون

٢. جرم گوش خودتان در طول زمان به شما آسیب می زند 

اصلا بی خیال عفونت هایی که از انتقال جرم گوش یک شخص دیگر ممکن است اتفاق بیافتد. وقتی یک هدفون را دائما استفاده می کنید لایه هایی از جرم گوش خودتان روی آن می ماند. این اتفاق در طول زمان ممکن است باعث عفونت گوش تان شود. برای همین توصیه می شود اسفنج یا لایه پلاستیکی قابل تعویض را حداقل هر دو ماه یکبار برای مقاصد بهداشتی عوض کنید.

۳. استفاده از هدفون هنگام مطالعه تمرکز را کمتر می کند

احتمالا شما فکر می کنید وقتی می خواهید مطالعه کرده و یا روی یک موضوعی تمرکز کنید هدفون زدن به گوش و شنیدن یک موزیک تمرکزتان را بالاتر می برد، اما پژوهش ها نشان می دهد گوش کردن به موسیقی در این حین یک کار انحرافی بزرگ است. آهنگ ها و کلمات سبب می شوند تا حواس شما بین کاری که انجام می دهید و صدایی که می شنوید، تقسیم شود.

آسیب های هدفون

۴.  بسیاری از تصادف های قطار به علت بی دقتی کاربران هدفون است 

سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۷۹ نفر در دهلی هندوستان، جان خود را روی ریل های قطار از دست داده اند آن هم به این دلیل که هدفون به گوش، غرق عوام خود بوده اند. متاسفانه اگرچه بارها و بارها این هشدار به مردم داده شده است که هدفون سیب به خطر افتادن جانشان می شود اما همچنان با بی توجهی به این موضوع جان خود را در معرض خطر قرار می دهند.

خطر هدفون

۵. خطر کم شنوایی و ناشنوایی 

شاید شما علاقه داشته باشید که موزیک ها را با صدای بلند گوش کنید، اما باید بدانید که موسیقی با صدای بلند می تواند شما را به بیماری کم شنوایی موقت که در طول زمان منجر به کم شنوایی دائم و حتی ناشنوایی هم می شود، مبتلا کند. استفاده مداوم از هدفون سبب می شود زمانی که از هدفون استفاده نمی کنید صداها را خوب نشنوید و احساس کنید صداها نیاز به تقویت بیشتری دارند تا شما متوجهان شوید.

۶. در طول سفر از هدفون استفاده نکنید 

تحقیقات نشان می دهد که خواندن و گوش دادن به موسیقی در وسیله نقلیه در حال حرکت ، برای بدن شما مضر است. وقتی شما در یک اتوبوس یا قطار پر سر و صدا هستید، برای این که صداهای مزاحم اطراف را حذف کنید، صدای هدفون خود را بلند تر می کنید که این کار همان طور که گفتیم به گوش شما آسیب می رساند.

٧. استفاده از هدفون فرد دیگر می تواند جرم ها و میکروب های گوش او را وارد گوش تان کند 

به اشتراک گذاشتن یک آهنگ با دوستان می تواند خیلی لذت بخش و دوست داشتنی باشد، اما شما که قصد ندارید عفونت ها و بیماری های خود یا دوستتان را نیز با هم به اشتراک بگذارید؟ درست است که اگر طرف مقابل، شریک زندگی تان باشد با هم گوش سپردن به یک موسیقی خیلی رمانتیک به نظر می رسد، ولی این کار لذت بخش تبعاتی هم دارد و آن انتقال باکتری های گوشتان به یکدیگر است که می تواند منجر به عفونت در هر دو یا یکی از شما شود. اگر بنا به هر دلیلی خواستید از هدفون شخص دیگری استفاده کنید حتما ابتدا آن را با پنبه و الکل یا حداقل با یک دستمال تمیز کنید.

۸. استفاده از هدفون شما را دچار سرگیجه می کند 

اگر به تازگی دچار سرگیجه می شوید شاید به این دلیل باشد که مدت طولانی است از هدفون برای گوش کردن، آن هم با صدای بلند، استفاده کرده اید. فشار ناشی از سروصدای بلند می تواند شنونده را با تجربه سرگیجه مواجه کند.

خطر هدفون

افت شنوایی گوش

افت شنوایی ناشی از مواجهه با صوت، دومین علت کاهش شنوایی پایدار است که در ۲ دهه اخیر بین نوجوانان ۳۰ درصد افزایش داشته است . این نوع از کاهش شنوایی در صورت قطع مواجهه با اصوات آزارنده، پیشرفت نخواهد کرد، اما در عین حال برگشت پذیر نیز نخواهد بود. بخش اعظمی از مواجهه با آلودگی های صوتی، مواجهات شغلی است؛ اما بخش قابل توجهی نیز به دنبال استفاده از هدفون ها و گوشی ها (در حین گوش کردن موزیک يا صحبت با موبایل ) با صدای بالا رخ می دهد. رخداد آسیب شنوایی، هم به شدت صوت و هم به مدت زمان مواجه بودن با آن بستگی دارد. برای مثال حتی یکبار مواجهه با صدای بلند (مانند موج انفجار ) نیز می تواند افت شنوایی پایداری را در فرد ایجاد کند و از سوی دیگر مواجهات مکرر با اصوات با شدت کم تر اما بالاتر از حد ایمن نیز می تواند افت شنوایی مشابهی را سبب شود که هر چه قدرت این صوت بالاتر باشد، مدت زمان ایمن مواجهه با آن نیز کمتر خواهد بود. اصوات با شدت کم تر از ۸۵ دسی بل ایمن در نظر گرفته می شوند و خطر آسیب شنوایی ندارند، اما شدت صوت بالای ۸۵ دسی بل آسیب رسان بوده و اصوات با قدرت ۱۲۰ دسی بل خطر آسیب جدی شنوایی داشته ومواجهه با آنها منجر به درد می شود.

۸۵ دسی بل، چه سطحی از شدت صوت است؟ 

جالب است بدانید آلودگی صوتی ناشی از ترافیک در یک شهر شلوغ با صدای موجود در یک رستوران پر سروصدا، در حد ۷۵ دسی بل است .شدت صوت مورد استفاده در مکالمات آهسته (در حد نجوا) ۳۰ دسیبل و در حین صحبت کردن با صدای متوسط ۶۰ دسی بل است که این شدت از صوت پتانسیل آسیب رساندن به گوش را ندارد. اما آلودگی صوتی موجود در یک ایستگاه قطار در حد ۹۰ دسیبل و شدت صوت ناشی از شلیک گلوله بسته به نوع آن در حد ۱۰۰ تا ۱۶۰ دسیبل و شدت صوت ایجاد شده از هواپیمای جت ۱۴۰ دسی بل است. این در حالی است که اکثر دستگاههای پخش کنونی می توانند صوت را با شدت ۱۲۰ دسیبل پخش کنند که در صورت گوش کردن موسیقی در این شدت صوت با هدفون یا گوشی، تنها به مدت ۷۵ دقیقه آسیب شنوایی قابل توجه و غیرقابل برگشتی رخ خواهد داد. هم چنین اگر به طور مداوم روزانه ۱۵ دقیقه موسیقی با حداکثر شدت گوش داده شود، افت شنوایی مشابهی رخ خواهد داد که البته سرعت پیشرفت این کاهش شنوایی در صورت استمرار مواجهه باصوت قابل پیش بینی نخواهد بود و فاکتورهای ژنتیکی فرد نیز در میزان استعداد آسیب پذیری ناشی از صوت نقش دارند. کلا در صورتی که فرد در طول روز به طور متوسط ۸ ساعت مداوم (یعنی معادل یک روز کاری) با صوتی با شدت پیش از ۸۵ دسیبل مواجه باشد (مثلا آلودگی صوتی ناشی از کار با بولدوزر) افت شنوایی پایدار قابل توجهی خواهد داشت و فردی هم که موسیقی را با شدتی بیش از ۸۵ دسی بل توسط گوشی به مدت طولانی گوش کند، با خطر مشابهی مواجه است و هر چه شدت صوت بیشتر باشد، مدت زمان لازم برای رخداد کاهش شنوایی کمتر خواهد بود به دنبال آسیب ناشی از صوت با شدت بالا، رادیکال های آزاد اکسیژن در ارگان های حسی شنوایی ایجاد می شوند، بنابراین نقش حفاظتی آنتی اکسیدان ها (ویتامین EوC و منیزیوم) در کاهش رخداد آسیب شنوایی ناشی از صوت مطرح شده است، اما به طور کلی، تنها راه پیشگیری قطعی از رخداد آسیب شنوایی ناشی از صوت، عدم مواجهه با اصوات آسیب رسان است. احساس درد، کنگ شنیدن صدا و نیزوزوز گوش می توانند نشانه های اولیه رخداد آسیب باشند.

خطرات هدفون برای گوش

راه های جلوگیری از آسیب شنوایی ناشی از استفاده هدفون و قانون ۶۰چیست؟ 

با توجه به این که بهترین راه پیشگیری از رخداد کاهش شنوایی ناشی از صوت، عدم مواجه با اصوات با شدت بیش از ۸۵ دسیبل  و نیز کوتاه تر کردن زمان مواجه است، در حین گوش کردن موسیقی با هدفون و گوشی رعایت «قانون ۶۰» توصیه می شود. یعنی این که شدت صوت را به پیش از ۶۰ درصد حد ماکزیم قابل پخش برسانیم و در مجموع بیش از ۶۰ دقیقه در طی یک روز گوش نکنیم. در صورتی که برای مدت زمان طولانی تری قصد گوش دادن موزیک با گوشی را دارید به عنوان مثال اگر می خواهید در کل زمان دویدن و ورزش کردن به مدت چند ساعت توسط هدفون و گوشی موسیقی گوش کنید، شدت صوت را تا ۳۰ درصد حد ماکزیموم پایین آورید. به عنوان یک قانون فراموش نکنید سطحی از صوت  که هنگام گوش کردن موسیقی با گوشی و هدفون از آن رضایت دارید بالاتر از سطح آسیب رسان است و باید اندکی صدا را کم تر کنید. همچنین اگر با شدتی از صوت در حال گوش دادن موسیقی هستید که هیچ صدایی از محیط اطرافتان را متوجه نمی شوید باید شدت صدا را کمتر کنید. نکته دیگر این که هنگام گوش کردن موسیقی - بعد از مدتی به علت عادت پذیری گوش برای حفظ رضایت اولیه، احساس نیاز می کنید تا صدا را بالاتر ببرید اما باید بدانید انجام این کارخطا است. چرا که خطر آسيب شنوایی و مواجهه با شدت صوت غیرمجاز وجود خواهد داشت. زیرا علت این عادت پذیری فعالیت عضلات محافظ در گوشی میانی بوده که با انقباض خود در واکنش به شدت صوت بالا و آسیب رسان، حرکت زنجیره استخوانچه ای را محدودتر کرده تا میزان انتقال صوت متعادل و غیر آسیب رسان باشد که شما با بالاتر بردن شدت صدا، بر این رفلکس دفاعی گوش غلبه می کنید.

هدفون های کلاسیک و هدفون های داخل گوشی؛ کدام آسیب بیشتری می رساند؟ 

به طور خلاصه باید گفت پتانسیل آسیب رسیدن به گوش در صورت استفاده غیراصولی از انواع هدفون داخل گوشی می تواند بیش از هدفون های کلاسیک باشد، هر چند که هدفون های کلاسیک نیز در صورت استفاده اشتباه می توانند آسيب رسان باشند. شدت صوت رسیده به گوش در صورت استفاده از انواع داخل گوشی ۹ دسی بل بیشتر خواهد بود، چرا که صوت از فاصله نزدیکتری و مستقیما در کانال گوش بخش می شود. از طرف دیگر، در حین استفاده از انواع داخل گوشی، مواردی که در گوش fit نمی شوند و صرفا در جلوی کانال گوش آویزان می مانند، صداهای زمینه محیط، به میزان موثری حذف نمی شوند و فرد برای تمرکز بیشتر بر موسیقی، مجبور است صدا را بالاتر ببرد که خطر آسیب رسانی را افزایش خواهد داد و به این منظور، هدفون های داخل گوشی ای که به طرز مطلوب درون کانال fit می شوند، مزیت دارند. هرچند ریسک عفونت مجرای گوش را بالا می برند، و هر گونه آلودگی با باکتری یا قارچ که از طریق دست یا  محیط جذب آن شده باشد، وارد کانال گوش خواهد شد.

آسیب ها و خطرات هدفون

توصیه آخر: هیچ گاه هدفون های داخل گوشی ارزان قیمت نخرید!

هدفون های داخل گوشی ارزان قیمت با کیفیت پایین موجود در فروشگاه ها می توانند برای شنوایی شما خطرناک باشند، زیرا کیفیت صدا را مخدوش کرده و امواج صوتی با فرکانس پایین را به خوبی منتقل نمی کنند و فرد مجبور به بلندتر کردن صدا برای بهتر شنیده شدن موسیقی می شود. اما همزمان امواج فرکانس بالا نیز به میزان بیشتری به گوش رسیده و آسیب بیشتری به سلول های مویی گیرنده صوت وارد می کنند و موجب آسیب برگشت ناپذیر به آنها می شوند.

  • ۱۱ مهر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×