با خواص دارویی گیاه بومادران آشنا شوید

با خواص دارویی گیاه بومادران آشنا شوید

شرف الشمس

با خواص دارویی گیاه بومادران آشنا شوید

بومادران گیاه پر خاصیتی است که در طب سنتی کار برد فراوان دارد ودر این طب از گیاه بومادران برای درمان بسیاری از بیماریها استفاده می کنند.

با خواص دارویی گیاه بومادران آشنا شوید

 فواید معجزه آسای گیاه بومادران

 بومادران گیاهی با مزاج گرم و خشک است که خواص فراوان دارد. گیاه بو مادران در درمان بسیاری از بیماریها موثر است . در این مطلب شما را با خواص شگفت انگیز گیاه بو مادران آشنا می کنیم.

خواص شگفت انگیز گیاه بو مادران

1- درمان گرفتگی قاعدگی:

از چای بومادران برای درمان گرفتگی قاعدگی استفاده می شود. این چای می تواند با آرام کردن ماهیچه ها در رحم موجب از میان رفتن گرفتگی ها شود. برای تهیه ی این چای باید دو یا سه قاشق چای خوری از گل این گیاه را در یک فنجان آب داغ، به مدت 15 دقیقه، قرار دهید. بهتر است روزانه 3 الی 5 فنجان از این چای، 2 روز پیش از شروع قاعدگی، مصرف شود.

2- کاهش فشار خون:

فشار خون از جمله بیماری های شایع دوران ما است و خوشبختانه با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب می توان به مبارزه با آن برخاست. اما در عین حال، مصرف چای بومادران نیز در کم کردن سطح فشار خون مفید است. مطالعات حیوانی نشان از آن دارند که چای بومادران به واسطه ی جلوگیری از ورود کلسیم به عروق خونی می تواند موجب کاهش فشار خون شود.

3- تسکین علائم سرماخوردگی:

سرماخوردگی از جمله بیماری های معمول است و با استفاده از روش های متعددی می توان برای درمان آن اقدام کرد. یکی از این روش ها استفاده از چای سنتی شمال اروپا، یعنی چای ترکیب نعناع، اقطی و بومادران است. اکثر علائم سرماخوردگی ناشی از التهاب بدن هستند. اما این چای می تواند موجب رفع التهاب شود و نتیجتاً تسکین علائم سرماخوردگی را به همراه داشته باشد.

برای تهیه ی این چای، مقادیر برابری از هر سه ی این گیاه ها را در یک فنجان آب داغ بریزید و اجازه دهید 20 دقیقه بماند. پس از آن می توانید چای را بنوشید و از خواص آن بهره ببرید.

گیاه بومادران

گیاه بومادران دارای خواص درمانی بسیاری است

 4- تسکین علائم آسم:

آسم به سبب تورم و التهاب نایژه یا برونش رخ می دهد. در واقع با ملتهب شدن نایژه ها، آن ها باریک تر می شوند و موجب اختلال در تنفس می گردند. اما مطالعات حیوانی نشان می دهند که بومادران، می تواند موجب پهن تر شدن نایژه ها شود و نتیجتاً برای بیماران مبتلا به آسم مفید باشد.

5- بهبود فرآیند هضم:

از دیگر مشکلاتی که می تواند به واسطه ی مصرف این گیاه مفید درمان شود، می توان به سؤهاضمه اشاره داشت. بر اساس مطالعات صورت گرفته، اسیدهای dicaffeoylquinic وluteolin-7-O-β-D-glucuronide موجود در بومادران می توانند جریان مایع صفراوی را افزایش دهند (چنان که احتمالاً می دانید مایع صفراوی در تجزیه ی چربی ها مفید بوده و می تواند بهبود فرآیند هضم را سبب شود).

6- پیشگیری و درمان زخم معده:

از گیاه مورد نظر ما در طب سنتی عموماً در درمان مشکلات گوارش استفاده می شود. در حال حاضر برخی شواهد علمی نیز بر تأثیر مثبت بومادران در پیشگیری و درمان زخم معده صحه گذاشته اند.

 گیاه بومادران

یکی از خواص شگفت آور گیاه بو مادرانکمک به خواب بهتر است.

 7- تسکین علائم سندروم روده تحریک پذیر:

برخی علائم سندروم روده تحریک پذیر عبارت اند از:اسهال، یبوست، درد شکم و … . اما بر طبق یک مطالعه ی حیوانی، بومادران می تواند با مهار پروتئین های غشای پلاسمایی موجب تسکین این علائم شود. لذا اگر به سندروم روده تحریک پذیر دچار اید، هر زمان که علائم آن آزارتان داد می توانید از چای بومادران بهره ببرید.

8- کمک به خواب بهتر:

همواره از بومادران به مثابه ی یک گیاه برای بهبود کیفیت خواب استفاده شده است و این موضوع نیز توسط یک مطالعه ی حیوانی به اثبات رسیده. بنابراین اگر از بی خوابی و یا بدخوابی رنج می برید، می توانید پیش از خواب یک فنجان از چای این گیاه پر خاصیت بنوشید.

نحوه استفاده از گیاه:

 شما می توانید این گیاه را مانند چای دم کنید و روزی ? فنجان از آن را بنوشید (? تا ? قاشق چای خوری از گیاه به ازای هر فنجان آب جوش). این کار سبب تعریق بیشتر بدن و کاهش تب می شود. همچنین اگر این جوشانده را با اسانس نعناع به خوبی ترکیب کنید، محلول بسیار خوبی برای درمان سرماخوردگی است. یک فنجان از این جوشانده می تواند اشتها را نیز تحریک کند.

 می توانید از قطره عصاره این گیاه نیز استفاده کنید و ?? تا ?? قطره از آن را سه بار در روز میل کنید. این کار، اختلالات مجاری ادرار را درمان می کند.

 هنگام خون دماغ شدن نیز می توانید یک برگ تازه از گیاه را داخل سوراخ بینی قرار دهید. برگ تازه این گیاه به سرعت خونریزی بینی را متوقف می کند.

 از پماد این گیاه به صورت مرهم روی زخم ها استفاده می شود.

 موارد استفاده از روغن این گیاه نیز به این صورت است:?? قطره از روغن را روی قسمت مورد نظر بریزید و تا هنگامی که پوست احساس گرما کند آن را بمالید. این کار برای التیام درد مفاصل بسیار موثر است.

 بخور (استنشاق بخار) این گیاه نیز برای درمان تب یونجه بسیار موثر است. برای این کار باید یک قاشق غذاخوری از گل تازه این گیاه را در آب جوش بریزید تا با آب بجوشد سپس بخار آن را به مدت حداقل ? تا ? دقیقه استنشاق کنید.

با خواص دارویی گیاه بومادران آشنا شوید

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×