بدترین شغل: این شغل رسانه‌ای ۳ سال به مقام بدترین شغل می رسد

بدترین شغل: این شغل رسانه‌ای ۳ سال به مقام بدترین شغل می رسد

شرف الشمس

بدترین شغل: این شغل رسانه‌ای ۳ سال به مقام بدترین شغل می رسد

وب‌گاه کریرکست ۲۸امین گزارش سالانه‌اش از “ارزیابی مشاغل” را منتشر کرد. این گزارش شغل ها را بر اساس محیط، درآمد، دورنما و ۱۱ عامل استرس طبقه‌بندی می‌کند. از … …

بدترین شغل: این شغل رسانه‌ای ۳ سال به مقام بدترین شغل می رسد

وب‌گاه کریرکست ۲۸امین گزارش سالانه‌اش از “ارزیابی مشاغل” را منتشر کرد. این گزارش شغل ها را بر اساس محیط، درآمد، دورنما و ۱۱ عامل استرس طبقه‌بندی می‌کند. از ۱۰ بدترین شغل این فهرست، ۴ مورد مرتبط با ریاضی هستند: متخصص علم داده (شماره‌ی ۱)؛ آمارگر (شماره‌ی ۲)؛ ریاضی‌دان (شماره‌ی ۳)؛ و بیمه سنج (تحلیل‌گر پیامدهای مالی  ریسک بیمه) (شماره‌ی ۱۰).

بدترین شغل: این شغل رسانه‌ای ۳ سال به مقام بدترین شغل می رسد

از میان ۱۰ بدترین شغل این فهرست، گزارش‌گر روزنامه یا خبرنگار برای سال سوم هم به عنوان بدترین شغل انتخاب شد.

چند شغل رسانه‌ای دیگر نیز در میان ۱۰ بدترین شغل بودند: گزارشگر رادیو و تلویزیون (شماره‌ی ۳)؛ دی‌جِی رادیو و تلویزیون (شماره‌ی ۴)؛ و فروشنده ی آگهی (شماره‌ی ۸). جالب است که این سه شغل رسانه‌ای که در فهرست بدترین مشاغل هستند، از شغل های نظامی (شماره‌ی ۵)؛ سم پاشی (شماره‌ی ۶)؛ و خرده‌فروشی (شماره‌ی ۷) هم بدتر هستند!

اگر شما در عرصه‌ی رسانه یک حرفه‌ای هستید، بر شما پوشیده نیست که تغییرات و تثبیت سریع در صنعت رسانه، مدیریت زندگی حرفه‌ای را در این عرصه سخت و پیچیده می‌کند. من سابقا یک گزارش‌گر بااستعداد روزنامه را که فارغ‌التحصیل رشته‌ی روزنامه‌نگاری از یکی از بهترین مدارس جهان بود تعلیم دادم و بعد از سال‌ها که علی‌رغم افزایش مسئولیت‌های‌اش دستمزد دریافتی‌ او رشد کندی داشت، زندگی حرفه‌ای‌اش را کلا تغییر داد. من اخیرا در یک برنامه‌ی رهبری برای مدیران جوان رسانه در پست‌های مختلف حضور داشتم، اما الگوهای عودکننده‌ی سختی در آن‌جا نیز پدیدار شد- مشغله‌ی زیاد، نداشتن منابع کافی، نبودن جایی برای پیشرفت (مثلا یا افزایش حقوق نداشتند و یا اگر داشتند کم بود، فضا برای پیشرفت نبود یا کم بود).

حتما لازم نیست که در عرصه‌ی رسانه فعالیت داشته باشید، یا حرفه‌تان حتما در فهرست ۱۰ بدترین شغل ذکر شده باشد تا احساس نارضایتی داشته باشید. اگر احساس می‌کنید بیش‌از اندازه کار می‌کنید، منابع کمی در اختیارتان است، و اشباع شده‌اید، از کجا باید بفهمید که بهتر است در شغل‌تان بمانید و بکوشید اوضاع را بهتر کنید یا باید شغل‌تان را ترک کنید و به دنبال حرفه‌ی دیگری باشید؟ در این نوشتار چهار سوال می‌بینید که کمک‌تان می‌کند تصمیم بگیرید:

۱. دورنمای صنعتی که در آن مشغول به کار هستید چیست؟

صنعت رسانه یک نمونه است از صنعتی که سختی‌های زیادی دارد. اما اگر درحال‌حاضر برای یک بخش نوپا در هر صنعتی مشغول به کار هستید، باید به دورنمای سرمایه‌گذاری توجه کنید، زیرا بسیاری از ارزش‌گذاری‌ها درحال‌حاضر مورد تردید هستند. اگر در بخش خدمات مالی مشغول به کار هستید، می‌دانید که اقتصاد متغیر جهانی و محیطی که نرخ سود در آن پایین است، بازده سرمایه‌گذاری را تحت فشار قرار داده است. اوضاع صنعت شما چطور است؟

۲. آیا دوست دارید حرفه‌تان را به یک صنعت پایین‌تر هدایت کنید؟

اگر صنعت شما درحال‌حاضر اوضاع خوبی ندارد، آیا با وجود منابع کم‌تر و افزایش ناچیز حقوق می‌‌خواهید همچنان بیش‌تر تلاش کنید؟ آیا می‌خواهید وقت بیش‌تری برای ساخت شبکه و حفظ آن بگذارید- زیرا یک شبکه‌ی قدرتمند و حمایت‌گر، کلید امنیت هر شغلی است؟ آیا می‌خواهید مسئولیت‌های جدیدی بر عهده بگیرید و تمام مجموعه مهارت‌های جدید را بر اساس این‌که این صنعت چه نیازهایی دارد، بیاموزید (برای مثال مهارت‌های دیجیتال در رسانه‌های چاپی)؟

۳.آیا قادر هستید تا انتها با قدرت پیش بروید؟

ممکن است اراده‌ی این کار را داشته باشید اما مهارت‌های لازم را دارید؟ من قبلا برای یک پست بازاریابی رسانه‌ای استخدام شده‌بودم که (بدون شگفتی) به طور فزاینده‌ای روی تحلیل داده متمرکز بود. یک بازاریاب باتجربه‌ در عرصه‌ی رسانه اصرار داشت که مهارت‌های لازم برای کار کردن تحت رویکردها و استراتژی‌های تازه را دارد اما در آزمون کوتاه تحلیلی که قبول شدن در آن برای داوطلبان ضروری بود، رد شد. او باید یک کلاس یا دوره‌ی آزاد را در این حوزه می‌گذراند یا کاری واقعی برای ایجاد این مهارت‌ها انجام می‌داد. شما برای این‌که اهل رقابت باشید، چه می‌کنید؟

۴. چه خواسته‌ای دارید و چه کاری می‌توانید برای مدیریت ریسک‌ کسادی انجام بدهید؟

صرف نظر از این‌که چه‌قدر شغل فعلی‌تان را دوست دارید یا حتی چه‌قدر استعداد دارید، همان طور که می‌دانید همیشه این ریسک وجود دارد که صنعت شما منسوخ شود. برای مثال، در صنعت فناوری، برند “وای‌توکِی” تا سال ۲۰۰۰ حسابی گل کرده بود، اما بعد از آن در چشم بر هم زدنی ناپدید شد. آیا آخرین اخبار مربوط به صنایع مرتبط و مشابه را دارید؟ آیا نقش‌های دیگری را می‌شناسید که بتوانید مهارت‌ها و تخصص‌تان در آنها را نمود دهید (برای مثال، اگر در بخش گزارش در روزنامه مشغول به کار هستید می‌توانید در ارتباطات سازمانی نیز مهارت‌تان را به کار ببرید)؟

با این کار ساعات بیش‌تری باید خارج از شغل فعلی‌تان تلاش کنید، اما می‌توانید یک بنیان شغلی برای خودتان به عنوان یک فرد ایجاد کنید، صرف نظر از این‌که چه اتفاقی برای صنعت شما رخ بدهد. شما همچنین قادر خواهید بود بر سر منابع، پول، و ترفیع راحت‌تر مذاکره کنید زیرا گزینه‌های بیرونی‌تان به شما قدرت می‌دهند که پیروز شوید.

حتی زمانی که چشم‌انداز یک صنعت، امیدوارکننده نباشد، باز هم دلایل ارزشمند دیگری برای ماندن در آن وجود دارد. همان گزارش‌گر روزنامه که به بخش ارتباطات سازمانی پیوسته بود هم در واقع باز به کار گزارش‌گری برگشت زیرا روزانه بودن این کار را دوست داشت. او برای جبران تغییراتی اعمال کرد- سیر کسب و کاری را در پیش گرفت که حقوق دریافتی‌اش بیش‌تر بود از آن‌چه در سیر (سبک) کسب و کاری گذشته‌اش دریافت می‌کرد و علاوه بر کار گزارش، مسئولیت‌های ویراستاری را نیز بر عهده گرفت و در شغل خود پیشرفت کرد (و در نتیجه هم عنوان و هم درآمدش بهبود یافت). شما چه‌طور می‌توانید شغل‌تان را با در نظر گرفتن دورنمای صنعتی‌اش مدیریت کنید؟ برای خنثی کردن کساد، چه تغییراتی در مهارت‌های‌تان یا نقش روزانه تان ایجاد خواهید کرد؟

  • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×