کلمات تحقیر آمیز به کودکان | بدترین چیزهایی که می توانید به بچها بگویید

بدترین چیزهایی که می توانید به بچها بگویید

بدترین چیزهایی که می توانید به بچها بگویید

اینجا می خواهیم درباره مخرب ترین و سازنده ترین کلمات و عباراتی که می توانید به بچه های خود بگویید توضیح دهیم.

بدترین چیزهایی که می توانید به بچها بگویید

بدترین چیزهایی که می توانید به بچه های خود بگویید

اینجا می خواهیم درباره مخرب ترین و سازنده ترین کلمات و عباراتی که می توانید به بچه های خود بگویید توضیح دهیم.

چرا کلمات می توانند مخرب باشند

همه ما گاهی اوقات با کودکانمان بسیار بد صحبت کردیم و پس از آن آنها را عصبانی ، آزرده خاطر و گیج تنها میگذاریم.آسیب ناشی از  کلمات و عبارات بد و منفی  می تواند تا ابد آسیب شان باقی بماند  ، به خصوص از والدینی که در زندگی فرزندشان چهره هایی که حامی و مهم هستند. حمایت و تأیید والدین برای رفاه کودکان ضروری است. کلماتی که شما استفاده می کنید می تواند برای ایجاد احساس بچه ها سازنده یا مخرب باشند. اگر منفی باشند ، می توانند برای ده ها سال تصویر شما را منفی کنند. "بدترین کلمات را پیدا کنید و کلمات مناسب را جایگزین کنید.

بشتابید

هنگامی که می خواهیدبه محل کار خود بروید ممکن است کودک شمادرآماده شدن و رفتن به مدرسه بسیار آهسته باشد. فشار آوردن او برای سریعتر آماده شدن او باعث استرس بیشتر او خواهد شد. و حتی ممکن است باعث شود او از اینکه دیر برسد احساس گناه کند ، فریاد شما به او که هر چه سریعتر حرکت کند انگیزه نمی دهد! به دنبال روش های آرام برای سرعت بخشیدن به کارها باشید ، مانند مسابقه دادن در خانه ، تا ببینید چه کسی در ابتدا می تواند لباس بپوشد. 

دست از سرم بردار

هر والدینی گاهی اوقات نیاز به استراحت دارد. با این حال ، شما نباید به بچه های خود بگویید که درحال حاضر نمی خواهم با تو صحبت کنم ، زیرا آنها فکر خواهند کرد که شما آنها را از خود می رانید و دوستشان ندارید. بچه ها دوست دارند که دیده و شنیده شوند ؛ در حقیقت ، این می تواند به کاهش بحران ها و تنش ها در کودکان کمک کند. مثلا می توانید بگویید: عزیزم  باید یک چیز را تمام کنم فقط برای چند دقیقه با اتومبیل های خود بازی کن به محض این که کارم را انجام دادم می توانیم باهم بازی کنیم.

چرا نمی توانی مثل برادر یا خواهر خود باشی؟

طبیعی است که بچه های خود را با هم مقایسه کنید ، اما نباید اجازه دهید بچه های شما متوجه این قیاس شوند. وقتی از بچه ها می پرسید که چرا آنها شبیه خواهر و برادرشان علاقه ندارند ، این باعث رقابت غیر ناسالم می شود و ممکن است بچه ها احساس کنند که به اندازه کافی خوب نیستند. شما وقتی او را با خواهر و برادرش مقایسه می کنید ، اوآرزو می کند فرزند شما یا شخص دیگری باشد. علاوه بر این ، مقایسه کردن به آنهادر  تغییر رفتار کمک نمی کند.

شما با این نوع مقایسه، كودك را تحت فشار قرار می دهید تا كاری را انجام دهد كه نمی خواهد انجام دهد یا برای آن آماده نیست ، و باعث تخریب عزت نفس او می شود. در عوض ، فرزند خود را در مورد آنچه می تواند انجام دهد تشویق کنید. هنگامی که او یک کار خوب انجام داد از او تشکر کنید. هر کودک فردی است با نقاط قوت و ضعف خود است. به یاد داشته باشید که کودک را به خاطر انجام کارهایی کهبه تنهایی می تواند انجام دهد ، تشویق و تمجید کنید. 

رفتار مناسب با کودکان

تمرین کردن را به کودکان خود آموزش دهید

هیچ چیز کامل نیست. کامل بودن هدف خوبی نیست زیرا وجود ندارد . به کودکامن خود برای هر موردی که او در آن کوتاهی می کند تمرین کردن را یاد دهید. به او بگویید برای رسیدن به هرکاری نیاز به تمرین داری و حتی ممکن است حین تمرین ناامید شوی.می توانید نمونه هایی از کارهایی که او انجام داده و بهبود یافته است را مثال بزنید.به او یاد دهید که هیچ کس نمی تواند کاری را خوب انجام دهد مگر اینکه برای این کار تمرین کرده باشد.

بذار کمکت کنم

طبیعی است که بخواهید به کودکتان برای اینکه پازل را به پایان برساندکمک کنید، اما باید بدانید که با این کارتان می توانید استقلال او را تضعیف کنید.اجازه دهید یک پروژه را برای ایجاد عزت نفس و شایستگی ،خودش به تنهایی انجام دهد. هر ناامیدی فرصتی طلایی برای فرزند شمااست  تا به مهارت های لازم برای مقابله با فراز و نشیب های اجتناب ناپذیر زندگی برسد. کمک مداوم مانع از آن می شود که رضایت یادگیری از انجام کاری را برای خودش بدست آورد و به او می آموزد که همیشه به دنبال جواب دیگران باشد.راه حل این است که ابتدا منتظر او باشید تااو درخواست کمک کند یا اینکه از او سؤال کنید تا به او در حل مسئله کمک کنید یا خیر.

گریه نکن!!!

هنگامی که کودک زخمی شده است به او بگویید که حالت خوبه و نگران نباش، در واقع احساسات او را بی اعتبار می کنید. کودک فکر می کند که باید احساسات خود را کنار بگذارد و این عمل باعث طغیان احساسات او میشود. به جای اینکه بگویید گریه نکن می توانید بگویید عزیزم صدمه دیدی و حتماترسیدی، بگویید اوه! میدانم درد داری! مامان می بیند که می ترسی و صدمه دیدی ، و مناینجا با تو هستم.با او همدردی کنید و با او همدل شوید . این سبک دلسوزی دلسوزانه با احساسات فرزند شما ،به وی کمک می کند نسبت به دیگران یک فرد مهربان و همدلی باشد.

من وقتی سن شما بود می توانستم این کار را انجام دهم

هر کودک در هر سنی قادر به انجام هر کاری که کودکان همسن او هستند شاید نباشد. انتظار داشتن اینکه فرزند شما در سن هفت سالگی دوچرخه سواری کند و نتواند انجام دهد،باعث ایجاد حس ناامیدی در وی می شود. والدین گفتند: برخی والدین انتظار دارند که فرزندانشان لیست طولانی از انتظارات انها را برآورده می کنند . شمابه جای انتظار زیادی از کودکتان  می توانید بگویید ، "وای ، من می توانم ببینم پیشرفت زیادی می کنی؛ادامه بده! "یا" نگران نباش، به آنجا خواهید رسید.

روابط بین کودکان

تو یک دروغگو هستی!

حتی اگر فرزند شما از کیف پول شما پول برداشته باشد ، این جمله باعث می شود احساس کند که مورد حمله قرار گرفته است. دریابید که چرا او به جای اینکه کار بد خود را بپذیرد،دروغ گفته است؛ سپس درباره این که چرا دروغ گفتن کاری ناپسند است گفتگو کنید. و بگویید من فقط می خواهم بگویم اگر به چیزی نیاز دارید یا اگر مشکلی دارید  همیشه در کنارت هستم.متوجه شدم که مقداری پول از کیف پول من برداشته شده است. من عصبانی نیستم اما فکر می کنم باید در مورد این مسیله صحبت کنیم. 

مراقب باش!!!

کلماتی از این قبیل می توانند اثر متضادی داشته باشند ، باعث می شود کودک شما هنگام تلاش در بالا رفتن از جایی سقوط کند. شما او را از کاری که انجام می دهد منحرف می کنید و باعث می شوید او تمرکز خود را از دست دهد.آرام او را از خطر افتادن متوجه او کنید.مراقب اعتماد بنفس کودکتان باشید.

نویسنده و مترجم: مستانه کیا

منبع: مجله اینترنتی rd

  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×