برای سلامت کبد، قلب و عروق قهوه بنوشید

برای سلامت کبد، قلب و عروق قهوه بنوشید

شرف الشمس

برای سلامت کبد، قلب و عروق قهوه بنوشید

غیر از دشمنی ای که قهوه با دیابت و بیماری های کبدی دارد، می تواند از ابتلا به سرطان هایی که با چاقی، مشکلات انسولين و استروژن ایجاد می شوند نیز جلوگیری کند

برای سلامت کبد، قلب و عروق قهوه بنوشید

نوشیدن قهوه ی صبحانه نه تنها به افزایش حافظه ی کوتاه مدت شما کمک می کند، بلکه موجب تقویت و بازسازی کبد نیز می شود. قهوه ماده ای سرشار از آنتی اکسیدان ها و فلاوونوئیدها Flavonoids است. همه ی ما قهوه را دوست داریم ولی کدام مان می دانستیم که چنین دوستی ای بین قهوه و اعضای بدن وجود دارد؟ امروزه افراد زیادی به سرطان کبد مبتلا می شوند، که معمولا نتيجه ی رژیم غذایی غلط و کمبودها یا عادات نادرست تغذیه ای است. اما این مطلب حاوي اخبار خوشی است؛ این که نوشیدن یک تا دو فنجان قهوه می تواند برای جلوگیری از ابتلا به سرطان کبد مفید باشد.

قهوه ، دوست کبد
ممکن است بگویید افراد زیادی را می شناسید که قهوه می نوشند، ولی دچار سرطان کبد شده اند. قهوه معجزه نمی کند و به تنهایی نمی تواند از تمام بیماری های کبدی جلوگیری کند. این ماده یکی از محافظان بدن شماست. شیوه ی زندگی صحیح، استفاده از یک رژیم غذايي درست، ورزش روزانه، پرهیز از نوشیدن الکل و ترک سیگار محافظان دیگرند.
البته لازم است که از نوشیدن بیش از حد قهوه خورداری کنید. معمولا دو فنجان قهوه در طول روز به عنوان مرز اعتدال در نظر گرفته می شود و نوشیدن بیشتربه این معنا نیست که خواص مفید آن را افزایش داده اید. پیش از این قهوه مضر پنداشته می شد، اما مطالعات سال های اخیر دانشمندان، نوشیدن قهوه را در موارد زیر مفید اعلام می کند:
- جلوگیری از ابتلا به آلزایمر، پارکینسون و دیابت نوع یک و دو
- جلوگیری از التهاب کبد
- بهبود کارکرد قلب
مطالعات نشریه ی معروف MNT که توسط مؤسسه ی بین المللی تحقیقات سرطان در لندن انجام شده، نشان می دهد که قهوه دارای خواص ضد التهاب است وروی ژن هایی که در سلول های کبدی ایجاد التهاب می کنند، تأثیر می گذارد. کسانی که در طول روز دو فنجان قهوه می نوشند، می توانند با بازسازی سلول های کبدی و کاستن از میزان چربی ذخیره شده در آن، کمک مؤثری به بازسازی کبدشان کنند و زمینه ی ابتلا به بیماری را کاهش دهند.

قدرت آنتی اکسیدان ها
آنتی اکسیدان های قهوه، حتا هنگامی که شکسته شوند، فعال باقی می مانند. از طرفی اسیدهای موجود در این نوشیدنی مفید، مثل اسید کلروژنیک، اسید کافئیک و اسید فلوریک به عنوان محافظ های قوی برای کبد عمل می کنند. این آنتی اکسیدان ها بیشتر از هشت ساعت در بدن باقی می مانند. طبق تحقیق مجله ی گاسترونترولوژی Gastroenterology نوشیدن مرتب و مداوم دو فنجان قهوه در روز می تواند تا چهل درصد به کسانی که به سرطان کبد یا HCC دچارند، کمک کند. بسیاری از متخصصان بر این باورند که از آن جا که نوشیدن قهوه به وسیله ی مقابله با فیبروز کبدی، ریسک ابتلا به دیابت را کاهش می دهد، محافظ بسیار خوبی برای کبد است. تحقیق دیگری که در مجله ی هپاتولوژی منتشرشده نیز نشان می دهد که قهوه از تجمع بافت همبند و فیبروز کبدی ممانعت می کند و در مجموع، مصرف قهوه برای افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن کبدی هستند، بسیار مفید است.

دو فنجان قهوه و کمی بیشتر
غیر از دشمنی ای که قهوه با دیابت و بیماری های کبدی دارد، می تواند از ابتلا به سرطان هایی که با چاقی، مشکلات انسولين و استروژن ایجاد می شوند نیز جلوگیری کند. و تنها این هم نیست. همیشه این بحث وجود داشته که آیا نوشیدن قهوه منجر به مشکلات قلبی می شود یا نه؟ البته قهوه فشار خون را بالا می برد، اما کلید نوشیدن آن نگه داشتن اعتدال است. ژورنال پزشکی بریتانیا با چاپ تحقیق نشان داد از آن جا که قهوه منبع فلاوونوئیدها و آنتی اکسیدان ها است، موجب ارتقای سطح سلامتی عروق کرونر می شود و مصرف مداوم و منظم، اما در حد اعتدال آن، خطر ابتلا به حمله ی قلبی را هم تا حد زیادی کاهش می دهد. مجله ی نیچرنوروساینس Nature Neuroscience نیز معتقد است قهوه ی صبحانه منجر به افزایش حافظه ی کوتاه مدت می شود و در به خاطر آوردن مسائل روزمره یاری گر شما خواهد بود. پس با خیال راحت قهوه بنوشید، اما اعتدال را رعایت کنید. قهوه دوست شماست!
 

  • ۱۲ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×