برای لاغری ساعت بیولوژیکی بدنتان را تنظیم کنید

برای لاغری ساعت بیولوژیکی بدنتان را تنظیم کنید

شرف الشمس

برای لاغری ساعت بیولوژیکی بدنتان را تنظیم کنید

به طور کلی ساعت درونی یا بیولوژیک بدن شما به شما کمک می کـنـد تا فعالیت خود را در ساعات روز افزایش داده و در تــاریکی و شب هنگام از شدت آنها بکاهید و به استراحت بپـردازیـد.

برای لاغری ساعت بیولوژیکی بدنتان را تنظیم کنید

با تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن لاغر شوید!

زمان به خواب رفتن و زمان بیدار شدن زمان هایی است که بدن احساس آرامش و تازه شدن می کند. وقتی که آموختید چگونه ساعت داخلی یا بیولوژیکی بدن را تنظیم کنید، بدنتان خواهد فهمید که کی زمان خواب است و کی زمان هوشیاری.

برای کاهش وزن تنها آن چه می خورید یا نوع ورزشی که انجام می دهید اهمیت ندارد؛ در واقع آن چه نقش مهمی در این زمینه دارد زمان بندی مناسب برای انجام فعالیت هاست.نتایج بررسی ها نشان می دهد، ساعت بیولوژیکی بدن به علت قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی هنگام شب از حالت عادی خود خارج می شود که نتیجه آن چاقی است.اگر قصد دارید گرسنگی را مهار کنید و اشتهای کاذب خود را از بین ببرید باید به ساعت بیولوژیکی بدن خود توجه کنید.

همه اینها نشان می دهد که ریتم شبانه روزی می تواند در سلامت، بهبود عملکرد و... تاثیر داشته باشد. به علاوه حتی بهتر است کارهای مهم را در ساعات به خصوصی انجام دهیم. شما درباره ساعت بیولوژیکی بدن که ریتم شبانه روزی شما را کنترل می کند تا چه اندازه می دانید؟ در ادامه به چند سوال رایج دراین باره پاسخ می دهیم.

ساعت بیولوژیکی چیست؟

دانشمندان معتقدند که دو نوع ساعت در بدن انسان وجود دارد. ساعت مرکزی و دستوردهنده هسته سوپراکیاسماتیک که مجموعه 20هزار سلول عصبی را در هیپوتالاموس مغز دربرگرفته و با نور و عصب بینایی چشم مرتبط است.
 
این ساعت داخلی که در زمان بیداری سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند و با سطح هورمون و درجه حرارت بدن در ارتباط است، در طول شبانه روز نوسان دارد. با این حال، دانشمندان اخیرا کشف کرده اند که سایر بافت های بدن نیز ساعت های مخصوص به خود را دارند که از عوامل محیطی تاثیر می پذیرند. به عنوان مثال، غذا خوردن می تواند ساعت دستگاه گوارش را تغییر دهد.
 

اختلال در ریتم شبانه روزی مشکل زاست؟

شواهد نشان می دهد که همین طور است. به عنوان مثال، کارگرانی که در شیفت شب کار می کنند، به مراتب بیشتر درمعرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی قرار دارند. یکی از مطالعات اخیر نشان داده که این افراد 40درصد بیشتر از دیگران دچار بیماری های قلبی می شوند.

 
هرگونه تغییر در چرخه خواب و بیداری بدن باعث می شود که ساعت مرکزی هسته سوپراکیاسماتیک دچار نوسان شود؛ امری که بر ساعت سایر ارگان های بدن نیز تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، غذا خوردن در زمان های نامناسب در طول شبانه روز باعث ایجاد اختلال در ساعت بدن می شود و فعالیت سیستم دفاعی بدن را با مشکلاتی مواجه می کند.
 
ساعت بیولوژیک بدن

تنظیم ساعت بیولوژیک بدن

بهترین ساعت برای واکسن زدن!

مطالعات نشان داده اند که هرگونه اختلال در چرخه خواب و بیداری، انسان را مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، چاقی، اختلالات گوارشی و بیماری های قلبی می کند یا به عنوان مثال مطالعه اخیر روی نزدیک به 300فرد بازنشسته در انگلستان نشان داده که بهترین زمان برای دریافت واکسن آنفلوآنزا صبح است؛ چون سیستم ایمنی بدن افراد مسن صبح ها پادتن بیشتری تولید می کند.
 
دانشمندان معتقدند که اگر واکسن آنفلوآنزا برای افراد مسن قبل از ظهر تزریق شود، جان بیش از 2400نفر نجات داده می شود، چون سیستم دفاعی بدن در این بازه زمانی در بهترین حالت خود به سر می برد. شواهد نشان می دهند که زمان بندی برای فعالیت های روزمره از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بهترین زمان برای غذا خوردن چه موقع است؟

مطالعه روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهد وقتی این حیوانات در زمان بیداری طبیعی شان، یعنی شب، غذا می خورند، کمتر دچار اختلالات متابولیکی می شوند. همچنین نسبت به موش هایی که در طول روز و شب غذا می خورند، سالم تر و لاغرتر می مانند. مطالعه فرانک شییر در دانشکده پزشکی هاروارد روی 420فرد که رژیم داشتند، نشان داد کسانی که قبل از ساعت 3بعدازظهر ناهار می خورند، به نسبت کسانی که دیرتر غذا می خورند بیشتر وزن می کنند. پیام ساده است؛ ناهار باید وعده غذایی اصلی شما باشد.

 

بهترین زمان برای خوابیدن چه موقع است؟

این زمان به خود فرد بستگی دارد. برخی افراد جغد شب هستند و برخی دیگر مرغ سحر. میمی شیرازو هیزا، محقق خواب در دانشگاه کلمبیا در نیویورک، معتقد است که حتی همین 8ساعت خواب شبانه هم برای همه مناسب نیست.
 
او که خود را شب زنده دار می داند، معتقد است ساعات 10شب تا 2صبح بهترین زمان برای نوشتن است و از آنجا که دو فرزند مدرسه ای دارد، از یک الگوی خواب مقطعی پیروی می کند. او به همراه بچه ها در ساعت 8شب می خوابد، اما ساعت10 بیدار و تا ساعت 2صبح مشغول به کار می شود. سپس دوباره می خوابد و همراه بچه ها در صبح بیدار می شود. شواهد نشان می دهند که این الگوی خواب، پیش از صنعتی شدن جوامع چندان غیرمعمول نبوده است.
 

چه زمانی برای کار با شبکه های اجتماعی بهتر است؟

خواب، جسم و روح انسان را تازه می کند؛ مطالعه 509میلیون توییت توسط 2.4میلیون کاربر توییتر طی 2سال نشان می دهد که شادترین و خوشبینانه ترین توییت ها بین ساعات 8تا 9شب نوشته شده اند. شواهد نشان می دهد که کاربران بین ساعات 3تا 6بعدازظهر بیشتر به بازنشر توییت های دیگران می پردازند و از خود خلاقیتی نشان نمی دهند. همچنین، احساسی ترین ساعت در توییتر به ساعات 10تا 11شب مربوط است. ساعتی که کاربران هوشیارتر و متمرکزتر هستند و بیشتر درگیر مسائل روزمره می شوند.

برای لاغری ساعت بیولوژیکی بدنتان را تنظیم کنید

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
سرکتاب

×