بررسی ویژگی های کلیدی کتابخانه NVIDIA GameWorks – بخش دوم

بررسی ویژگی های کلیدی کتابخانه NVIDIA GameWorks – بخش دوم

شرف الشمس

بررسی ویژگی های کلیدی کتابخانه NVIDIA GameWorks – بخش دوم

در بخش قبلی به معرفی دو کتابخانه گرافیکی از مبحث اصلی GameWorks VisualFX پرداختیم، اگرچه NVIDIA FlameWorks و NVIDIA FaceWorks با خود نوآوری های های مورد....

بررسی ویژگی های کلیدی کتابخانه NVIDIA GameWorks – بخش دوم

در بخش قبلی به معرفی دو کتابخانه گرافیکی از مبحث های اصلی GameWorks VisualFX پرداختیم، اگرچه NVIDIA FlameWorks و NVIDIA FaceWorks با خود نوآوری های های مورد توجهی در زمینه گرافیکی همراه داشتند اما در عناوین انگشت شماری مورد استفاده قرار گرفته اند.

NVIDIA-GameWorks

به نظر می رسد سیر تکاملی تکنیک های گرافیکی موجود در کتابخانه GameWorks به تغییراتی دارند و انویدیا در آینده نسخه های بهبود یافته ای را معرفی خواهد کرد، در ادامه به معرفی NVIDIA HairWorks به عنوان یکی از تکنیک های اصلی کتابخانه گرافیکی VisualFX می پردازیم.

GameWorks-The-Witcher-3-Wild-Hunt

NVIDIA HairWorks به توسعه دهندگان بازی های رایانه ای این امکان را می دهد تا با شبیه سازی و پردازش بخش های مو سر انسان یا بدن حیوانات، تجربه ای کاملا واقعی از تعامل کاراکتر با محیط گیم پلی را به نمایش بگذارند، تکنولوژی پایه این تکنیک گرافیکی پر هزینه از شبیه سازی های چندگانه و فناوری های پیشرفته حاصل تلاش جمعی تیم سبز در گذشته سرچشمه گرفته است.

به طور خلاصه می توان گفت که این تکنیک گرافیکی GameWorks نتیجه برنامه های انویدیا نظیر معرفی شبیه سازی مو انسان در کنفراس خبری GDC 2008 و تکنولوژی های شبیه سازی خز (FUR) در مراسم GDC2012 می باشد. هر کدام از این تکنیک ها طی سال های گذشته در تعدادی از عناوین سه بعدی به صورت مجزا نظیر COD: Ghost و FarCry 4 مورد استفاده قرار گرفته بودند.

به طور مثال در تنظیمات گرافیکی عنوان COD: Ghost گزینه ای تحت عنوان Dynamic Fur قرار داشت که اساس پردازش آن توسط DirectCompute (نوعی رابط برنامه نویسی برای محاسبات عملیاتی بر پایه قدرت خام تراشه گرافیکی) صورت می گرفت.

Dynamic Fur

NVIDIA HairWorks در حقیقت از دو تکنولوژی شبیه سازی خز (FUR) و مو سر (Hair) براساس فاکتور پردازشی تسلیشن (Tessellation) توسعه یافته است، به دلیل اینکه شبیه سازی خز (FUR) به صورت واقع گرایانه نیاز به انتقال حجم فراوانی از داده ها دارد (تقریبا شبیه سازی چیزی در حدود نیم میلیون مو برای کاراکترهای COD: Ghost در هر مرحله پردازشی)، در نتیجه تیم مهندسی انویدیا با استفاده از فاکتور تسلیشن موجود در رابط برنامه نویسی DirectX 11، الگوریتم پردازشی را به سطح بهینه و مناسب تری انتقال دادند تا وابستگی به قدرت پردازشی تراشه و همچنین میزان حافظه اصلی کارت گرافیکی کاهش یابد.

ویژگی های کلیدی NVIDIA HairWorks شامل شکل و سبک کنترل، سایه خودکار، سطح جزئیات، تعامل با باد و ...... می شود که هر کدام از ویژگی های مورد نظر طی سال های گذشته از زمان معرفی تکنیک گرافیکی NVIDIA HairWorks تاکنون در حال توسعه می باشند.

Digital Foundary

در دو سال گذشته تقریبا اکثر بازی های رایانه ای از ویژگی های منحصر به فرد NVIDIA GameWorks به نحوی بهره برده بودند، از کاندیدا های اصلی استفاده کننده از کتابخانه گرافیکی انویدیا به ویژه تکنیک NVIDIA HairWorks، می توان به The Witcher 3: Wild Hunt انتخاب شده به عنوان بهترین بازی سال اشاره کرد، همزمان با انتشار یکی از برترین عناوین ساخته شده تاریخ بازی های رایانه ای در سبک RPG یا نقش آفرینی، موج بزرگی از اعتراضات گیمرها به سوی کمپانی انویدیا سرازیر شد، علت اصلی این اعتراضات عملکرد نه چندان مطلوب تکنیک گرافیکی NVIDIA HairWorks بر روی کارت های گرافیکی به خصوص محصولات پرچمدار کمپانی رقیب (AMD) بود.

witcher-3-hairworks-nvidia-testing-100586283-orig

با در نظر گرفتن شواهد کلی اکثر گیمرها و کاربران پلتفرم (PC) به این نتیجه رسیدند که نمایش حرکت طبیعی مو کاراکترها و حیوانات، ارزش قربانی کردن بخش زیادی از عملکرد کارت گرافیک را ندارد و ترجیح دادند تا برای زیباسازی محیط گیم پلی از آپشن های دیگری استفاده کنند و از این گزینه گرافیکی صرفه نظر کنند، تاثیر NVIDIA HairWorks در عملکرد کلی بر روی کارت های سری AMD Radeon به مراتب بدتر از سری NVIDIA GeForce GTX گزارش شده بود.

با توجه به ضعف اساسی تراشه های گرافیکی AMD در پردازش مؤلفه Tessellation نسبت به معماری کمپانی رقیب، این تفاوت عملکردی کاملا قابل توجیه می باشد، پس از بالا گرفتن اظهارات منفی نسبت به NVIDIA HairWorks، تیم توسعه دهنده استدیو CD Red Project با عرضه آپدیتی برای The Witcher 3: Wild Hunt عملکرد تکنیک گرافیکی مورد نظر را کاملا بهبود بخشید و آزادی عمل بیشتری در انتخاب تنظیمات گرافیکی برای کاربران فراهم کرد.

 

  • ۱۲ بهمن ۱۳۹۴
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×