برنزه کردن، آری یا خیر؟

برنزه کردن، آری یا خیر؟

شرف الشمس

برنزه کردن، آری یا خیر؟

متخصصین پوست موافق با برنزه کردن پوست نیستند. برنزه شدن به معنای تیره شدن پوست، در واقع آسیب ناشی از نور است

برنزه کردن، آری یا خیر؟

برنزه کردن، آری یا خیر؟

این روزها برنزه شدن طرفداران زیادی دارد، اگر شما هم جزء این دسته هستید بهتر است قبل از آن کمی بیشتر درباره ی مضرات آفتاب بر سلامت پوست تان بدانید.

آفتاب را به دشمن پوست مان تبدیل نکنیم!

با شروع فصل گرما و رسیدن به روزهای داغ و آفتابی افراد زیادی به قصد برنزه شدن رنگ پوست شان، به استخر های رو باز و لب دریا می روند و با استفاده از انواع و اقسام روغن ها و محصولاتی که بازار را اشباع کرده، خودشان را در معرض تابش شدید آفتاب قرار می دهند. اما سوالی که باید پرسید این است که این میزان از نور مستقیم خورشید چه مضراتی برای پوست به دنبال دارد.

متخصصین پوست موافق با برنزه کردن پوست نیستند. برنزه شدن به معنای تیره شدن پوست، در واقع آسیب ناشی از نور است. ساعت‌ها خوابیدن در آفتاب یا سولاریوم رفتن برای تیره شدن رنگ پوست، عوارض خطرناکی چون پیری زودرس و سرطان‌های پوست را در پی دارد.

برنزه کردن، آری یا خیر؟

گرچه برنزه کردن با خورشید یک روش طبیعی محسوب می‌شود اما هر روش طبیعی‌ای بی خطر نیست. وقتی زیر نور خورشید قرار می‌گیرید به طور طبیعی نیازتان به ویتامین D را تامین می‌کنید اما ماندن زیاد زیر نور خورشید می‌تواند بسیار خطرناک باشد. وقتی شما بیش از حد زیر نور خورشید قرار می‌گیرید، سرعت پیر شدن پوستتان افزایش می‌یابد، نور خورشید می‌تواند لکه‌های زشتی روی پوستتان ایجاد کند و تغییر رنگ مطلوب را برای شما به وجود نیاورد. همچنین اشعه نور خورشید قادر است در ژن‌های شما جهش ایجاد کند. این جهش ناگهانی می‌تواند به سرطان پوست و دیگر امراض پوستی و مشکلات بهداشتی منجر شود. عامل اصلی برنزه شدن پوست، اشعه ی ماورای بنفش خورشید (UV)است که به ۳جزء UVA، UVB و UVC تقسیم می‌شود. این اشعه با وجود فوایدی مثل تولید ویتامینD در بدن می ‌تواند بسیار مضر باشد.

برنزه کردن، آری یا خیر؟

سولاریوم؛ انتخاب بعدی؟

در این میان افرادی هم به غلط تصور می کنند که فقط نور خورشید به پوست شان آسیب می زند و اگر برای برنزه شدن به سولاریوم بروند دیگر از این خطرات در امان خواهند بود. ولی تحقیقات نشان داده استفاده از سولاریم خطر ابتلا به ملانوما (بدترین نوع سرطان پوست) را دو برابر می کند. میزان بالای ملانوما در میان زنان جوان در مقایسه با مردان جوان ممکن است به دلیل استفاده گسترده از سولاریم باشد. استفاده از سولاریم قبل از سن 35 سالگی می تواند خطر سرطان پوست، مرگبارترین شکل سرطان پوست را تا 59 درصد افزایش دهد. همچنین مضرات آن از تابش طبیعی آفتاب بیشتر است چون اولا اشعه عموما با قدرت بیشتری تابیده می شود و فرد لباس هایی که در کوچه و خیابان به تن دارد که قسمت های زیادی از بدن را محافظت می کنند را هم به تن ندارد و همچنین اشعه از هر دو طرف به بدن تابیده می شود. عوارض آفتاب نیز مانند سولاریوم است، اما شدت کمتری نسبت به سولاریوم دارد. محققان تخمین می زنند که سولاریم ممکن است باعث افزایش 400 هزار برابری سرطان پوست شود.

افرادی که قصد دارند پوستی برنزه داشته باشند باید بدانند که بهترین روش برای داشتن پوستی برنزه استفاده از کرم‌های موجود برنزه کننده است.

  • ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×