برچسب روی میوه ها برای چیست؟

برچسب روی میوه ها برای چیست؟

برچسب روی میوه ها برای چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام خرید میوه، توجه تان به برچسب هایی که روی میوه ها خورده است، جلب شده باشد، اما در نهایت از کنار آنها راحت گذشته باشید. اگر می خواهید از اسرار کد میوه ها باخبر شوید فقط کافی است این مطلب را بخوانید

برچسب روی میوه ها برای چیست؟

برچسب روی میوه ها برای چیست؟

با مطرح شدن موضوع کد میوه ها در شبکه های اجتماعی توجه مردم هم به این مسئله جلب شد، به همین منظور سراغ مهندس سیدرضا نورانی، رئیس انجمن ارگانیک ایران و اتحادیه محصولات کشاورزی رفته ایم تا پرده از راز کدهای اختصاصی میوه ها برداریم و بیشتر با مبحث ارگانیک و تراریخته آشنا شویم.

کدها خبر می دهند از سردرون 

حتما برچسبی که روی میوه هایی مانند موز، سیب و گلابی می خورد را دیده اید، اطلاعاتی که از نوع و چگونگی کاشت هر کدام از این میوه ها خبر می دهد. علائم روی این برچسب ها نشان می دهد میوه از کجا برداشت و چطور پرورش داده شده است. پس این بار که به میوه فروشی رفتید به اعدادی که روی این برچسب ها قید شده دقت کنید؛ ۴۳ ۹۸؛ این اعداد را PLU مینامند که مخفف «نگاه کردن قیمت» است. برای دانستن کدها نیاز به علم کد شناسی نیست، فقط کافی است کمی درباره این اعداد بدانید تا بتوانید میوه های که از سلامت بیشتری برخوردار هستند را خریداری کنید. محصولات بعد از تولید تحت نظارت سازمان بررسی قرار گرفته تا کدگذاری شوند. برخی اعداد ۴ رقمی و برخی ۵ رقمی هستند. اگر اعداد ۴ رقمی با عدد ۳ یا ۴ شروع شده باشد به این معنی است که برای پرورش این میوه از کودهای شیمیایی استفاده شده واگر فقط عدد ۴ قید شده باشد، مفهومش این است که برای تولید محصول از کودهای حیوانی استفاده شده است. اگر اعداد ۵ رقمی با عدد ۸ شروع شوند یعنی آن میوه از نظر ژنتیکی اصلاح شده است؛ پس توصیه می کنیم از خرید میوه هایی که با این عدد شروع می شود، جدا خودداری کنید. میوه هایی که کد ۵ رقمی آنها با عدد ۹ شروع می شود، به شکل سنتی کاشته و برداشت شده و در پرورش آنها از کود و آفت کش استفاده نشده است؛ این میوه ها بهترین نوع برای خوردن هستند. این میوه ها بر پایه کدهای تایید شده براساس استاندارد اروپا، کدگذاری می شوند که بر اساس آن میوه ها از هم متمایز شده و استانداردهای تولید آنها به خوبی مشخص می شوند. در واقع این یک روند استاندارد، برای شناسایی محصول برداشت شده و یک کد مشترک برای خریداران در سراسر دنیاست. در این کدگذاری ها صرف نظر از زمین رشد محصول، نوع کاشت آن هم در نظر گرفته شده و طبقه بندی می شود. موز فلوریدا، مکزیک یا اکوادور همه با کد مشخص۴۰۱۱ شناخته می شوند.

برچسب روی میوه ها برای چیست؟

محصولات تراریخته یا دستکاری شده 

عدد ۸ شناسه محصولات تراریخته است؛ محصولات تراریخته یا دستکاری شده ژنتیکی با نام (GMO) شناخته می شوند. این محصولات که از طریق مهندسی و اصلاح ژنهای یک ارگانیسم به دست می آیند، «تراریخته» نامیده می شوند. در این اصلاح ژنتیکی «دی.ان. ای» با استفاده از روش های درون شیشه ای تغییر می یابد. یعنی دی.ان.ای (اسید نوکلئیک) پس از ایجاد تغییر در خارج از بدن گیاه، به درون سلول های آن منتقل می شود، به نحوی که بتواند به جزئی از دی.ان.ای آن تبدیل شود. این تغییر می تواند موجب تولید فرآورده هایی شود که برای مثال صفات مطلوبی مانند مقاومت به آفات و تحمل خشکی داشته باشند و این ویژگی را به نسل های بعدی هم انتقال دهد.

برچسب های اروپایی

متاسفانه در کشور ما با توجه به اقلیم خوب و تولید زیاد میوه روی محصولاتمان برچسبی چسبانده نمی شود و این برچسب ها تنها روی محصولات وارداتی از اروپا دیده میشود. مهندس نورانی افزود: ۲۲ محصول ایرانی در رده بندی اول تا هفتم جهان قرار دارند و در مجموع ایران در رنکینگ جهانی جایگاه ویژه ای دارد. به جرات می توان گفت باید جزو کشورهای اول در صادرات و تولید برچسب های ارزیابی میوه و سبزی در دنیا باشیم، اما تاکنون قدمی در این راه برداشته نشده است. در برنامه ششم هم هیچ اعلامیه ای در این زمینه به ویژه برای محصولات ارگانیک صادر نشده است. ضروری است وزارت جهاد کشاورزی و دولت کدها را بررسی کنند تا بتوان به سمت وسوی استاندارد شدن محصولات کشاورزی برویم. به طور معمول مصرف کنندگان در سایر نقاط جهان باید از سلامت و کیفیت محصولی که خریداری می کنند، اطمینان داشته باشند تا بتوانند به راحتی برای سلامت خود تصمیم بگیرد. در حال حاضر میوه و سبزی هایی که ایران به کشورهای عربی صادر می کند باید گواهی سلامت داشته باشد. به عنوان مثال سیب و کرفس صادراتی حتما باید گواهینامه سلامت از سازمان استاندارد داشته باشند؛ این گواهینامه بعد از صدور ضمیمه محصول می شود.

برچسب روی میوه ها برای چیست؟

درباره محصولات ارگانیک چه می دانید؟ 

عدد ۹ مشخصه محصولات ارگانیک و طبیعی است. این روزها تب مصرف غذاهای ارگانیک یا همان مواد غذایی که به طور طبیعی و بدون هیچ نوع کود یا آفت کشی پرورش داده می شود در میان مردم، سوپرمارکت ها و میوه فروشی ها بالاگرفته است. فرض کنید در یک مغازه میوه فروشی هستید، یک طرف سیب های ارگانیک و طرف دیگر سیبهای معمولی چیده شده است و هر دو به اندازه کافی سفت، براق و قرمز به نظر می رسند، حتی می دانیم هر دو به اندازه کافی ویتامین و فیبر دارند و از طرفی فاقد چربی، سدیم و کلسترول هستند؛ حال پرسش اینجاست که تفاوت این دو چیست و چه عاملی سبب شده مواد غذایی ارگانیک در مقایسه با انواع معمولی گران تر باشد؟ لغت ارگانیک به شیوه یا عملکرد پرورش، تولید و حتی فرآوری محصولاتی از جمله میوه ها، سبزیها، صیفیها و حبوبات اشاره می کند. در عین حال لبنیات و حتی گوشت نیز که در رده محصولات دامی جای دارند، از این طبقه بندی خارج نیستند. هدف کشاورزانی که در این زمینه فعالیت می کنند، به طور مشخص حفاظت از خاک و آب به عنوان دو عنصر اصلی تولید محصول و در عین حال کاهش آلودگی هاست. درواقع کشاورزان و دام پرورانی که محصولات خود را به شیوه ارگانیک پرورش می دهند، به هیچ وجه از روش های قراردادی و معمول برای کوددهی، کنترل آفات و حتی شیوه های رایج مقابله با انواع بیماریهای دامی استفاده نمی کنند. یک کشاورز ارگانیک، به جای استفاده از علف کشهای شیمیایی، از روش های به نسبت سخت اما دوستدار محیط زیست، مانند کشت دوره ای، پخش مالچ (مواد آلی قیر مانند حاصل از تجزیه کاه و برگهای مرده) با کودهای حیوانی برای کنترل آفات بهره می گیرد. کشاورزان عادی برای بالا بردن میزان رشد گیاهان از کودهای شیمیایی استفاده می کنند اما کشاورزان ارگانیک، از کودهای طبیعی مثل کودهای حیوانی و کمپوست (مخلوط کرد گیاهی و خاک) استفاده می کنند. این کودهانه تنها به رشد گیاه بلکه به تغذیه خاک هم کمک می کنند. کشاورزان عادی برای کاهش آفات وبیماری ها، حشره کش های سنتزی و مصنوعی را روی محصولات خود اسپری می کنند، اما کشاورزان ارگانیک آفت کش های خود را از منابع طبیعی می گیرند. آنها برای این منظور بیشتر از مزایای حشرات و پرندگان در کنترل زاد آوری دیگر حشرات یا حتی به عنوان تله استفاده می کنند. از طرف دیگر، کشاورزان عادی برای کنترل علف های هرز، بیشتر به علف کش های شیمیایی و مصنوعی وابسته هستند اما راهکار کشاورزان ارگانیک مشخصا بر استفاده از عناصر طبیعی مانند گیاهان رقیب بومی، برداشت علف با دست و استفاده از مالچ تاکید دارد.

محصولات ارگانیک میوه ها و سبزی ها

آیا برچسب زدن، داوطلبانه است؟

 این برچسبها در تمام دنیا به صورت اجباری و تحت نظارت انجام می شود تا سلامت افراد را تهدید نکند. اگر برچسبها به صورت داوطلبانه صادر می شد، هیچ گاه عدد ۳ را روی میوه ها نمیدیدیم، زیرا افرادی که اطلاعات کافی از کدها داشته باشند، به هیچ عنوان از این محصولات استفاده نمی کنند. تولید محصولات ارگانیک، سلامت جامعه را واکسینه می کند و مردم کمترروی تختهای بیمارستان بستری می شوند. متاسفانه در کشور ما برای تولید محصولات شیمیایی یارانه داده می شود، در صورتی که می توانند با تولید محصولات ارگانیک مریضی ها را کم کنند.

واکسیناسیون سلامت جامعه 

انجمن ارگانیک ایران از سال ۱۳۸۵ در اتاق بازرگانی ایران فعالیت خود را آغاز کرده و با وجود بودجه کم و برنامه های مردم نهاد بعد از گذشت ۱۰ سال اثر آن را می توان از لحاظ فرهنگی بین مردم مشاهده کرد. اجداد ما در تولید محصولات ارگانیک نقش بسزایی را ایفا کرده اند، اما متاسفانه با تابعیت از فرهنگ غلط اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم و رشد محصولات بر زمین های شیمیایی شده، کشور ایران هم به این سمت گرایش پیدا کرده است. سازمان ارگانیک ایران به منظور شناساندن محصولات ارگانیک کشورمان به دنیا، همایش های بین المللی زیادی برگزار کرده است. مهندس نورانی بر این عقیده است که باید به سمت و سوی تولید میوه های ارگانیک برویم و محصولات تراریخته را از صنعت کشاورزی کشور حذف کنیم.

حرف آخر

انجمن ارگانیک اجباری کردن تولید محصول ارگانیک با برچسب های کد دار را در دستور کار خود قرار داده و در این زمینه تلاش می کند. عدد ۹ باید توسط انجمن ارگانیک کد گذاری شود تا مردم از خرید میوه های خود اطمینان حاصل کنند. بنابراین در بحث واردات با توجه به تقلب هایی که انجام می شود، نباید تنها به کد محصولات ارگانیک اکتفا کرد و این محصولات باید گواهینامه های معتبر از اتحادیه اروپا داشته باشند تا انجمن بتواند با استعلام های لازم، صحت و سلامت آنها را تایید کند.

  • ۱۸ مهر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×