برگ عبایی گیاه آپارتمانی کم نور

برگ عبایی گیاه آپارتمانی کم نور

شرف الشمس

برگ عبایی گیاه آپارتمانی کم نور

برگ عبایی در اصل در جنگلهای چین و ژاپن رشد می کند. این گیاه بیش از 100 گونه دارد. علاوه بر گونه ی سبز رنگ آن ، گونه های متنوع دارد که دارای نوارهای عمودی سفید یا خامه ای و زرد هستند.

برگ عبایی گیاه آپارتمانی کم نور

برگ عبایی

برگ عبایی در اصل در جنگلهای چین و ژاپن رشد می کند. این گیاه بیش از 100 گونه دارد. علاوه بر گونه ی سبز رنگ آن ، گونه های متنوع دارد که دارای نوارهای عمودی سفید یا خامه ای و زرد هستند. 

مکان و نحوه ی مراقبت

این گیاه سلامت خود را با رشد زیاد ، برگهای سرسبز و حتی شکوفه نشان می دهد. در گذشته ، این گیاه غالباً در کارگاه های سنگ  قرار می گرفت که در آن نور نسبتاً کم وجود دارد. این امر ثابت می کند که حساسیت این گیاه برای رشد، بسیار کم است. در شرایط مختلف نور و دما براحتی سالم می ماند. جزو آن دسته از گیاهانی است که به نور زیاد نیاز ندارد. 

اما باید بگوییم گونه های غیر سبز آن ، به نور بیشتری نسبت به نمونه های سبز احتیاج دارند. فقط از  طریق نور کافی نوارهای روی برگها می توانند توسعه پیدا کنند. از بهار تا پاییز باید در یک مکان محافظت شده در باغ یا بالکن قرار گیرد، اما باید قبل از اولین سرمای سخت به یک محیط گرم جابجا شود. اگر در خارج از منزل نگه داشته میشود ، نیازی نیست که از باران محافظت شود.

برگ عبایی

خاک

وضعیت خاک باعث رشد سالم و قوی گیاه می شود. خاک گلدان در یک پایه کمپوست با مقدار pH بین 5.5 و 6.5 مناسب برگ عبایی هستند. معمولاً مقدار pH روی بسته بندی نمایش داده می شود. 

یک قسمت ماسه و1-2 قسمت خاک رس ترکیب مناسبی می باشد.

- زمان ایده آل برای تعویض خاک گلدان بهار است.

- گلدان باید جادار باشد چون ریشه نسبتاً بزرگ است.

- لایه اول باید یک لایه زهکشی باشد که از قطعات خاک رس  و یا شن های زبر ساخته شده باشد. زهکشی باعث تخلیه آب اضافی برای جلوگیری از غرقاب است.

- گلدان را با خاک تا یک سوم پر کنید.

-گل  را درون گلدان جدید بگذارید.

-عمق کاشت باید تقریباً برابر با گلدان قدیمی باشد.

- روی خاک را فشار داده و به آرامی آب بریزید.

- کود را فقط بعد از ریختن یا مرطوب کردن خاک انجام دهید.

آبیاری

این گل ، خاک نه خیلی خشک و نه خیلی مرطوب را ترجیح می دهد. از آنجاییکه این گیاه به نور کمی احتیاج دارد خاک آن کمتر نیاز به آبیاری دارد. به هیچ وجه نباید بیش از حد آب دهی انجام شود زیرا آب بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه های گیاه می شود.  با انگشت می توانید بررسی کنید که آیا خاک هنوز مرطوب است.اگر نبود نیاز به آب دارد. اگر رطوبت هوا در اتاق بسیار کم است، گیاه را با آب اسپری کنید. همچنین ، گرد و غبار برگهای آن را با اسفنج یا حوله مرطوب پاک کنید.

گیاه برگ عبایی

نحوه ی تکثیر

قلمه زدن

ساقه را تا حدود سه سانتی متر از سطح زمین برش دهید. قبل و بعد از عمل، قیچی یا چاقوی خود را ضد عفونی کنید. این امر به منظور جلوگیری از حمله ویروس ها  و حشرات موذی است.

پاجوش ها

معمولا در کنار پایه های اصلی ریز جوانه هایی هم رشد می کنند اما باید کاملا مطمئن شوید که از گیاه جدا شده است سپس آنها را جدا کرده و آن را در یک گلدان جدا قرار دهید.

بیماریها

لکه برگ

لکه های برگ را می توان با لکه های قهوه ای تا سیاه به شکل های مختلف تشخیص داد که بزرگ و بزرگتر می شوند. در آخر برگها از بین می روند. علت آن قارچ های مختلفی است که بیشتر گیاهان را آلوده می کنند. برگ هایی که به نظر می رسد آلوده هستند ، باید برداشته شوند. پس از آن، ابزار برش باید ضد عفونی شود تا از شیوع بیماری در گیاهان دیگر جلوگیری شود. از آنجا كه قارچ هاي متنوعي باعث اين بيماري مي شوند ، توصيه مي شود از قارچ كش هااستفاده شود.

حشرات موذی

ساس 

ساس با تخلیه آب از آنها به گیاهان آسیب می رساند ، رشد آنها را کند می کند و سرانجام باعث مرگ گل می شود. گیاه را باید مدام چک کنید و در صورت دیده شدن این حشره، قسمت آلوده را از گیاه جدا کنید. علت آلودگی یا قرار گرفتن در معرض هوای خشک تولید شده توسط رادیاتور است یا بعضی اوقات می تواند توسط گیاهان دیگر منتقل شود. برای جلوگیری از ابتلا به آلودگی در وهله اول ، مطمئن شوید که مکان گیاه مناسب است و هوا به اندازه کافی مرطوب است ، به خصوص در زمستان.

کنه های عنکبوتی قرمز رنگ

کنه های عنکبوتی شبکه های معمولی را ایجاد می کنند که عمدتا در زیر برگ و لبه برگ تشکیل می شوند. برگهای گیاهان آسیب دیده به رنگ نقره ای براق و زرد رنگ می شوند تا در نهایت خشک شوند. اگر متوجه آلودگی شدید، گیاه را به طور کامل زیر دوش بگیرید تا قسمت بیشتری از کنه را بشویید.و از آفت کش مخصوص استفاده کنید.

خواب زمستانی

این گیاه نیاز به یک دوره استراحت دارد که به اصطلاح به آن خواب زمستانی می گویند.در حالت ایده آل ، در مکانی نیمه سایه ای روی پنجره ای که رو به شمال قرار دارد ، مکان خوبی برای استراحت است. یک فضای بدون یخ زدگی یا یک راه پله خنک مکان های مناسبی برای خواب زمستانی هستند. کوددهی باید در طول زمستان به طور کامل متوقف شود. از آفتاب مستقیم باید در طول زمستان نیز اجتناب شود. همچنین تا زمانی که خاک کاملاً خشک نشود آبدهی نباید انجام شود.
 

نویسنده و مترجم: مستانه کیا

منبع: plantopedia

 

  • ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×