بهداشت و سلامت پیش از بارداری

بهداشت و سلامت پیش از بارداری

بهداشت و سلامت پیش از بارداری

هر زنی باید به سلامتی خود فکر کند. آیا او در حال برنامه ریزی برای بارداری است یا خیر؟ یک دلیل مهم برای این امر این است که بسیاری از بارداری ها بدون برنامه ریزی اتفاق می افتند. بارداری های غیر منتظره هم بیشتر در معرض زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن

بهداشت و سلامت پیش از بارداری

بهداشت و سلامت پیش از بارداری

سلامت پیش از بارداری، در حقیقت سلامت خود زن است. این بدان معنی است که آگاهی درباره سلامت پیش از بارداری می تواند بر سلامت نوزاد تاثیر گذاشته و او را از خطرات جدی در حین بارداری برهاند. 

به عنوان مثال برخی از غذاها، عادت ها و داروها می تواند به کودک شما آسیب برساند. برخی از مشکلات سلامت مانند دیابت بارداری ، می تواند بر بارداری تاثیر مستقیم بگذارد. 

چرا سلامت پیش از بارداری اهمیت دارد؟

هر زنی باید به سلامتی خود فکر کند. آیا او در حال برنامه ریزی برای بارداری است یا خیر؟ یک دلیل مهم برای این امر این است که بسیاری از بارداری ها بدون برنامه ریزی اتفاق می افتند. بارداری های غیر منتظره هم بیشتر در معرض زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن هستند. دلیل دیگر این است که علیرغم پیشرفت های پزشکی و مراقبت های قبل از زایمان، از هر ۸ نوزاد، ۱ نوزاد زودتر از موعد متولد می شود. محققان تلاش می کنند که دلیل زایمان زودرس را یافته و بتوانند از آن جلوگیری کنند. اما متخصصان معتقدند زنان پیش از بارداری باید سلامت باشند. با در نظر گرفتن مسائل بهداشتی و خطرات پیش از بارداری می توانید از مشکلاتی که ممکن است بر نوزاد شما تاثیر بگذارد، جلوگیری کنید. 

نکات مهم برای تقویت سلامت پیش از بارداری

هم زن و هم مرد باید برای بارداری آماده شوند و این آمادگی به اقدامات جنسی و حداقل سه ماه پیش از بارداری وابسته است. برخی از این اقدامات، اعمالی مانند ترک سیگار، رسیدن به وزن سالم و یا تنظیم داروهایی که شما استفاده می کنید را شامل می شود که باید حتما قبل از شروع به کار رعایت شوند.

۵ نکته مهم برای سلامت پیش از بارداری عبارتند از:

۱- با پزشک خود مشورت کرده و در صورت نیاز هر روز اسید فولیک مصرف کنید. همه زنان هر روز به اسید فولیک نیاز دارند. بسیاری از پزشکان، ویتامین هایی تجویز می کنند که حاوی مقدار زیادی اسید فولیک است. 

۲- سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را متوقف کنید. 

۳- اگر شرایط خاص پزشکی دارید، مطمئن شوید که تحت کنترل است. برخی از شرایطی که می توانند بارداری را تحت تاثیر قرار دهند شامل آسم، دیابت، سلامت دهان و دندان، چاقی و صرع می شود. 

۴- در مورد هر یک از داروهایی که بدون نسخه و مشورت پزشک مصرف می کنید با دکترتان مشورت نمایید. حتی مکمل های غذایی و گیاهی هم شامل این مورد می شوند. همچنین از واکسیناسیون خود نیز مطمئن شوید. 

۵- از تماس با مواد سمی و یا مواد مخدر که در محل کار و منزل وجود دارند اجتناب کنید. از مواد شیمیایی و مدفوع گربه و انواع جوندگان هم تا می توانید دوری نمایید. 

نکات پیش از بارداری

قبل از اینکه باردار شوید با پزشک تان صحبت کنید

مراقبت پیش از بارداری می تواند شانس باردار شدن، داشتن حاملگی سالم و یک کودک سالم را افزایش دهد. اگر از لحاظ جنسی فعال هستید، با پزشک تان درباره سلامت پیش از بارداری صحبت کنید. مراقبت های لازم باید حداقل سه ماه قبل از بارداری آغاز شود اما برخی از زنان نیاز به زمان بیشتری دارند تا بدن شان را برای بارداری آماده کنند. همچنین فراموش نکنید که از سلامت شریک زندگی تان نیز مطمئن شوید. درباره چه مسائلی باید از پزشک تان سوال کنید:

● تنظیم خانواده و کنترل تولد

● مصرف اسید فولیک

● واکسن ها و غربالگری هایی که ممکن است لازم باشند مانند تست پاپ اسمیر، بیماری هایی که از روابط جنسی منتقل می شوند و همچنین بیماری ایدز

● مدیریت مشکلاتی مانند دیابت، فشار خون بالا، تیروئید، چاقی، افسردگی، اختلالات تغدیه و آسم و البته آگاهی درباره اینکه چطور این مشکلات می توانند بر بارداری شما تاثیر بگذارند. 

● مشورت درباره داروهایی که استفاده می کنید اعم از داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی، داروهای تجویزی و مکمل های غذایی

● راه هایی برای بهبود سلامت کلی شما مانند رسیدن به وزن مناسب، انتخاب غذاهای سالم، فعالیت جسمانی، مراقبت از دندان و لثه، کاهش استرس، ترک سیگار و الکل

● چگونگی پیشگیری از بیماری ها

● خطراتی که در منزل یا محل کار به شما و کودکتان آسیب وارد می کنند.

● مشکلاتی که در خانواده شما و یا خانواده شریک زندگی تان وجود دارد. 

● آگاهی درباره مشکلات غیر منتظره از جمله زایمان زودرس

● مشکلات خانوادگی مانند خشونت های خانگی و عدم پشتیبانی که می تواند بر سلامت روحی شما تاثیر بگذارد. 

نقش شریک زندگی تان در آماده سازی برای بارداری

شریک زندگی شما می تواند با حمایت و تشویق در آماده سازی برای بارداری موثر باشد. در این مورد چند راه وجود دارد:

● تصمیم گیری برای بارداری را با هم انجام دهید. هنگامی که هر دو طرف قصد بارداری دارید مشکلاتی مانند زایمان زودرس کمتر پیش می آید و مصرف الکل و سیگار از هر دو طرف ترک می شود. 

● غربالگری و درمان های عفونتی که از راه رابطه جنسی منتقل می شوند می تواند باعث شود که بیماری به زن منتقل نگردد. 

● شریک مرد می تواند با محدود کردن سیگار، الکل، ترک مواد مخدر غیر مجاز، انتخاب غذاهای سالم و کاهش استرس، سلامت باروری و سلامت عمومی خود را بهبود بخشد. تحقیقات نشان می دهند که این مسائل در مردان می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در اسپرم و بارداری شود. اگر شریک زندگی تان سیگار را ترک نکرد از او بخواهید که در اطراف شما سیگار نکشد تا دود مضر آن به شما آسیب نرساند. 

● شریک زندگی تان هم باید با پزشک درباره داروهایی که مصرف می کند و تاریخچه سلامت خود و خانواده اش صحبت کند. 

● افرادی که با مواد شیمیایی یا سایر سموم سر و کار دارند باید مراقب باشند که همسرشان را آلوده نکنند. برای مثال کسانی که با کود و آفت کش ها کار می کنند باید پیش از تماس با همسر، لباس های کثیف را از تن درآورد و با لباس های تمیز و دستان تمیز به همسرشان نزدیک شوند. 

مشاوره ژنتیکی

ژن هایی که کودک شما با آنها متولد می شود می توانند بر سلامتی او تاثیر بگذارند:

اختلالات ژنتیکی تنها در خانواده ها اتفاق می افتد. 

اختلالات کروموزومی زمانی اتفاق می افتد که تمام یا بخشی از یک کروموزوم، از بین رفته یا اضافی باشد یا ساختار یک یا چند کروموزوم طبیعی نباشد. کروموزوم ها ساختارهایی هستند که در آنها ژن ها قرار دارند. بیشتر اختلالات کروموزومی در خانواده ها اجرا نمی شود. برای همین گفته می شود که درباره تاریخچه سلامت خانواده هایتان با پزشک صحبت کنید. این اطلاعات می تواند به پزشک کمک کند تا مشکلات ژنتیکی را بیابد. 

با توجه به عوامل خطر ژنتیکی، پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که به یک متخصص ژنتیک مراجعه نمایید. دلایلی که باید به مشاوره ژنتیکی رجوع کنید: 

● سابقه خانوادگی یک بیماری ژنتیکی، نقص مادرزادی یا معلولیت ذهنی

● دو بار از دست دادن جنین و یا زایمان نوزاد فوت شده

● داشتن کودکی که مبتلا به اختلالات ارثی، نقص مادرزادی و معلولیت ذهنی است. 

● بارداری زنی که بیشتر از 35 سال سن دارد.

● نتایج آزمایش که نشان دهنده بیماری ژنتیکی است. 

● شرایط خانوادگی و قومیتی خاصی که در آن خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی وجود دارد. 

● افرادی که از نظر خونی با هم مشکل دارند و می خواهند بچه دار شوند. 

در طول یک مشاوره حرفه ای ژنتیک، در مورد خطرات ژنتیکی، تشخیص و تایید آنها آگاه می شوید. برخی از آزمایشات می توانند به زوج ها کمک کنند تا اختلالات ژنتیکی را شناسایی نمایند. کارشناس ژنتیک به زوج ها کمک می کند که دریابند آزمایش ژنتیک مناسب آنهاست یا نیازی به آن ندارند. 

  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×