به یاد استاد حسین عرفانی دوبلور سالهای طلایی دوبله ایران

به یاد استاد حسین عرفانی دوبلور سالهای طلایی دوبله ایران

به یاد استاد حسین عرفانی دوبلور سالهای طلایی دوبله ایران

حسین عرفانی یکی از دوست داشتنی ترین هنرمندان عرصه دوبله بود. دوبلوری که در گویندگی دارای سبکی خاص و منحصر به فرد بود که نمونه بارز آن را در گویندگی به جای همفری بوگارت می توان دید. به شخصه صدای دوبلور دیگری را به جای این بازیگر نمی توانم تصور کنم

به یاد استاد حسین عرفانی دوبلور سالهای طلایی دوبله ایران

همیشه دوبله را دوست داشتم، حتی وقتی که با سانسور ترجمه فیلم ها، دیالوگ های بازیگران به جملات خنده دار و گاها احمقانه ای تبدیل می شد و یا بازیگر مورد علاقه ام را با صدای دوبلور ثابت و همیشگی اش نمی شنیدم.

دوبله در ایران تاریخ پر فراز و نشیبی دارد از سالهای طلایی دوبله در دهه ۴۰ تا زمان حال که سخت ترین دوران خود را می گذراند اما چیزی که چراغ دوبله ایران را تا همین جا هم هر چند کم فروغ تر اما همچنان روشن نگه داشته است، مردان قدیمی و پرتوان دوبله ایران هستند که بدون هیچ چشمداشتی فقط به خاطر عشق و علاقه همچنان مشغول به فعالیت هستند.

سال ۱۳۹۷ خورشیدی سال خوبی برای دوبله ایران نبود. امسال ۳ تن از بزرگان دوبله ایران و خاطره ساز ترینشان ما را ترک کردند و داغ سختی بر دل دوستداران دوبله گذاردند. استاد بهرام زند در فرودین ماه و استاد محمد عبادی مرداد ماه دار فانی را وداع گفتند و امروز ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۷ هم خبر درگذشت استاد حسین عرفانی خاطر دوستداران دوبله را آزرد.

حسین عرفانی دوبلور ثابت همفری بوگارت

نمایی از همفری بوگارت در فیلم کازابلانکا

حسین عرفانی یکی از دوست داشتنی ترین هنرمندان عرصه دوبله بود. یکی از دوبلورهایی که در گویندگی دارای سبک خاص و منحصر به فردی بود که نمونه بارز آن را در گویندگی به جای همفری بوگارت می توان دید. به شخصه صدای دوبلور دیگری را به جای این بازیگر نمی توانم متصور شوم. استاد عرفانی از جمله دوبلورهایی بود که به جای بهترین بازیگران نقش اول جهان صحبت میکرد. از جمله ساموئل ال جکسون، همفری بوگارت، مورگان فریمن، آرنولد شوارتزنگر، ژان پل بلموندو، تامی لی جونز، دواین جانسون، ایان مک ‌کلن (گاندولف در سه‌گانهٔ ارباب حلقه‌ها) و سرگئی نیکولاسکو در نقش کمیسر مولدوان و بسیاری بازیگران دیگر 

دوبله دیدی دودل توسط حسین عرفانی

بازی دیدی در ۷ تی‍پ مختلف و دوبله شاهکار حسین عرفانی با ۷ لحن متفاوت

استاد عرفانی تیپ گوی بسیار ماهری بودند و میتونستند لحن های بسیار متفاوتی را اجرا کنند. مشهورترین این تیپ گویی را در مجموعه فیلم های دیدی دودل به جای دیتر هالروردن دیده ایم که عالیترین نمونه آن، فیلم دیدی و ارثیه خانوادگی و اجرای مرحوم عرفانی با ۷ لحن مختلف بود.

حسین عرفانی متولد ۱۳۲۱ و زاده تهران بود. فعالیت هنری خود را در سینما و تلویزیون آغاز کرد و در سن ۱۹ سالگی در محضر استاد علی کسمایی وارد عرصه دوبله شد و با تلاش زیاد و با صدای پرتوانی که داشت به یکی از بزرگان دوبله ایران تبدیل شد و شاه نقش های بسیاری را از خود به یادگار گذاشت.

حسین عرفانی در کنار خانواده

حسین عرفانی در کنار همسرش شهلا ناظریان و دختر مهسا

مرحوم عرفانی در عرصه گویندگی رادیو و تلویزیون هم فعال بود. برنامه رادیویی صبح جمعه با شما از جمله فعالیت های رادیویی وی بود. همچنین اجرای استاد عرفانی به همراه همسرش خانم شهلا ناظریان در مسابقه تلاش از جمله کارهای تلویزیونی ایشان بود.

درگذشت این هنرمند توانای عرصه دوبله را به هنرمندان سختکوش و توانای دوبله ایران تسلیت میگوییم و در آخر فقط میتوان این جمله همیشگی را گفت: تنها صداست که می ماند

  • ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×