بیست فیلمی که هر زنی باید تماشا کند

بیست فیلمی که هر زنی باید تماشا کند

شرف الشمس

بیست فیلمی که هر زنی باید تماشا کند

فیلم هایی هستند که به سبب عاری بودن از موضع گیری جنسیتی بیش از بقیه قابل تحسین اند. ممکن است برایتان کمی عجیب باشد که موضوع این فیلم ها همیشه الزاما عشق نیست.

بیست فیلمی که هر زنی باید تماشا کند

بعضی فیلم ها برای مدت طولانی شما را به فکر می برند. بعضی ها را فقط یک بار می توان دید و بعد فورا فراموش می شوند. فیلم هایی هم هستند که به سبب عاری بودن از موضع گیری جنسیتی بیش از بقیه قابل تحسین اند. ممکن است برایتان کمی عجیب باشد که موضوع این فیلم ها همیشه الزاما عشق نیست. آن ها مانند زن ها گاهی چند وجهی و غیر قابل پیش بینی هستند. در این مطلب به تعدادی از آن ها می پردازیم. این فیلم ها را به خاطر بسپارید. بعضی اوقات، به ناگاه پیامی از یک فیلم را کشف می کنید که ممکن است زندگی تان را تغییر دهد.


۱.    فیلم زندگی به رنگ صورتی La Vie en Rose

فیلم زندگی به رنگ صورتی


زندگی به رنگ صورتی یک فیلم بیوگرافیک، احساسی و نافذ در باره ادیت پیاف فرانسوی ست. کسی که مدتهای مدید برای حق زندگی، آواز و عشق ورزی و هر چیز ارزشمندی مبارزه کرد. به طور حتم این اثر یک شاهکار است که فضای واقعی پاریس در زمان حیات پیاف -که وحشی و پوچ و فریبنده بود- را به گونه ای که در هیچ فیلم دیگر معاصر آن دیده نشده به تصویر می کشد. در این فیلم می بینیم که این شهر غرق در نور، تنها برای غریبه هایی که آن را نمی شناسند شیرین به نظر می رسد.


۲.    فیلم جی آی جین G.I. Jane

فیلم جی آی جین


فیلمی بدون گره های موضوعی پیچیده و یا صحنه های نبرد پر زرق و برق. شاید از معدود فیلم هایی ست که صادقانه قدرت روح بشر را به ما نشان می دهد. جی آی جین فیلمی شامل صحنه هایی به یاد ماندنی ست که به کمک داستان پردازی خوبش -و این بار منحصرا مربوط به زنان- آن را تبدیل به یک اثر کلاسیک می کند.


۳.   فیلم لبخند مونالیزا Mona Lisa Smile

فیلم لبخند مونالیزا


سینما بیشترین عمق خود را مدیون "لبخند مونالیزا" است. این فیلم به شما کرامت، شجاعت و ثابت قدم بودن برای رسیدن به هدف را می آموزد. اما فقط این نیست، بلکه اهمیت فیلم در این است که به شما نشان می دهد چطور تفکر خودتان را داشته باشید. به لطف این نکته و به لطف عوامل فیلم که به درستی انتخاب شده اند، "لبخند مونالیزا" نه به عنوان فیلمی زنانه و نه به عنوان فیلمی با مواضع فمینیستی که به عنوان فیلمی جهان شمول به موفقیت دست می یابد.


۴.    فیلم عزیز میلیون دلاری Million Dollar Baby

فیلم عزیز میلیون دلاری


فیلم عزیز میلیون دلاری یک اثر به شدت دلفریب است که آن را مدیون ترسیم قاطعانه واقعیت است. در این فیلم، خشونت و ظلم زندگی درست همانطور که هست نمایش داده می شود. دنیا گاهی چالش هایی بر می انگیزد که که تنها افراد مصمم، بی باک و خود کفا می توانند از پس آن بر بیایند. کلینت ایستوود- کارگردان فیلم- موفق می شود موقعیت هایی با ظرافت های جالب و بیشمار را به تصویر بکشد، و این در کنار تلاش بازیگران است که واقعا با نقش های خود زندگی می کنند و نفس می کشند تا اجرایی پر احساس داشته باشند. زمانی که یک زن در مرکز داستان است و تمام تلاشش را می کند که قهرمان بوکس شود نباید انتظار فیلمی با یک پایان خوش را داشته باشیم. این در حالی ست که  بعضی معتقدند که این یک فیلم یاس آور است.


۵.    فیلم شیطان پرادا می پوشد The Devil Wears Prada

فیلم شیطان پرادا می پوشد


دنیای مد و فشن بدون شک زیباست، اما به همان اندازه هم بی‌ رحم است. در این وادی حتی کوچک‌ ترین شکست ها می تواند شما را از اوج به زیر بکشاند. فیلم اگرچه بی شباهت به سایر آثار کمدی درام نیست، اما قطعا  قصد سازندگان آن ساختن فیلمی سطحی نبوده است. با همه این ها این فیلم هنوز در زمره آثار درخشان به شمار می آید که بازی مریل استریپ و آنا هاتاوی، نشاط، شوخ طبعی و اجرایی متفکرانه‌ به آن بخشیده است.


۶.   فیلم جاده انقلابی Revolutionary Road

فیلم جاده انقلابی


اگر تا پیش از این فکر می کردید که فیلمی با قصه یک زن و شوهر و دو فرزندشان که با بحران فردی خود در نیمه قرن بیستم امریکا سر می کنند، نمی تواند یک فیلم الهام بخش برای مخاطب باشد، حق داشتید. اما با دیدن "جاده انقلابی " و درکی که پس از دیدن آن پیدا می کنید، حتی به سختی می توانید از جای خود تکان بخورید، چرا که این شناختی از خود شماست که فیلم به شما می دهد. همه ی ما ممکن است تلاش کنیم تا از شرایط یاس آور محل زندگی خود فرار کنیم و مثل قهرمان فیلم به جایی دیگر مثلا پاریس برویم، اما موضوع فقط این نیست. شما شاید بتوانید محیط اطراف خود را تغییر بدهید، ولی هرگز نمی توانید از خودتان فرار کنید. اگر در خود احساس پوچی هم می کنید، ولی در هر کجا که باشید میل به زندگی در شما از بین نخواهد رفت.


۷.   فیلم ملکه The Queen

فیلم ملکه


ملکه فیلمی از استفن فریرز به درستی برهه ای دشوار از زتدگی خاندان سلطنتی انگلیس را پس از مرگ پرنسس دیانا به نمایش می گذارد. «چگونه از موضع یک پادشاه رفتار می کنید، وقتی هجمه ای از الفاظ زشت به شما نسبت داده شود؟ آیا احساسات خود را بروز می دهید؟ و یا به دلیل اینکه چشم یک ملت به شماست خویشتن داری می کنید؟» فیلم بی دلیل جمله ای از شکسپیر را در مقدمه نمی آورد. در گذشته قهرمانان به وسیله شمشیر با دشمنانشان می جنگیدند، اما امروزه به کمک دوربین و میکروفون مبارزه می کنند که این به همان اندازه شجاعانه است.


۸.   فیلم ارین براکوویچ Erin Brockovich

فیلم ارین براکوویچ


قصه این فیلم راجع به زنی قوی و در عین حال آسیب پذیر است. با نگاه به شرایط این زن در می یابیم که ضعف های عادی زنانه در مورد او غیرضروری و غیر مجاز است. او ممکن است یک نابغه نباشد، اما مقاومت او و دغدغه اش نسبت به سرنوشت دیگران او را به عبور از غیر ممکن ها می رساند. در لحظاتی که خودت را می بازی، به تماشای دوباره این فیلم فوق‌العاده بنشین.


۹.    فیلم فریدا Frida

فیلم فریدا


" فریدا" یک فیلم برجسته درباره ی زنی فراموش نشدنی، با سرکشی های ذاتی در سرشت بشر، آرزوهای نا محدود و انرژی سرشارش است. فریدا بیست ساله بود که با دیه گو ریورای مسن، ثروتمند و لاابالی که مشهورترین هنرمند مکزیک بود، ازدواج کرد. این فیلم قصه زنی ست که نه تنها هنرمندی برجسته است بلکه عاشق پیشه و خانواده دوست است. موسیقی متن این فیلم از ویژگی های مهم آن است.


۱۰.   فیلم بخور، عبادت کن، عشق بورز  Eat Pray Love

فیلم بخور، عبادت کن، عشق بورز


نادیده گرفتن این فیلم از لیست غیرممکن بود. این اثر برگرفته از یک خاطره، روشی ساده برای غلبه بر نا امیدی را پیشنهاد می کند. سه کشور که با حرف الف آغاز می شوند را انتخاب کن، به سمت آن ها حرکت کن و در آنجا دست به کشف خودت بزن. این ایده در مورد قهرمان این فیلم ( جولیا رابرتز) جواب می دهد. اگر یک بار این فیلم را ببینید شاید شما هم به این فکر کنید که باید قدم در چنین مسیری گذاشت.


۱۱.  فیلم  الیزابت: دوران طلایی  Elizabeth: The Golden Age

فیلم  الیزابت: دوران طلایی


فیلم دیگری که به زندگی دشوار یک ملکه می پردازد. با این فرق که این فیلم بیشتر راجع به زندگی یک شخص است تا پادشاهی و تاریخ. الیزابت اول زنی ست که هیچ گونه حقی برای زندگی و حریم شخصی ندارد و از ساده ترین سرگرمی ها و لذت ها محروم است. در این اثر حماسی تحسین برانگیز؛ شاهد ترکیبی از التهاب، شور و هیجان، خیانت، ماجرا جویی، شکوه و عظمت به همراه فیلم نامه ای بی نظیر، طراحی صحنه و لباسی مجلل و همچنین بازی چشمگیر متقابلی بین بازیگران هستیم.


۱۲.  فیلم  قلب کجاست؟  Where the Heart Is

فیلم  قلب کجاست؟


"قلب کجاست" یکی از برجسته ترین فیلم هایی ست که درباره ی عشق، بخشش و دوستی ساخته شده که در نگاه اول فیلمی با یک قصه بی معنی و خسته کننده به نظر می رسد. یک مرد جوان، دوست دختر باردار خود را که بشدت به او وایسته است ترک می کند.  اما زندگی به این وحشتناکی که به نظر می‌ آید نیست. تو به این سادگی نمی توانی خودت را تسلیم یاس و نا امیدی کنی. یا باید برگردی و در مقابل دنیا بایستی و یا قلبت را نادیده بگیری. تو مجبوری که به مسیرت ادامه بدهی، بد بیاری های گذشته را فراموش کنی، به دیگران کمک کنی و از زندگی ات لذت ببری. قبلا هم بارها با این مسائل روبرو شده ای، اما این تنها راه رسیدن به خوشبختی ست. 


۱۳.   فیلم پیام آور: ژاندارک  The Messenger: The Story of Joan of Arc

فیلم پیام آور: ژاندارک


قصه ژاندارک یک فیلم حقیقتا عالی ست. چنین فیلم های تاریخی با عظمتی به سادگی می توانند به ورطه کسالت و کشدار بودن بیفتند. اما خالقان " ژاندارک" موفق شده اند ایمان قوی و حس عدالت را واقع بینانه در شخصیت ژاندارک با بازی " میلا یویوویچ" به تصویر بکشند.

 

۱۴.    فیلم سر در میان ابرها  Head in the Clouds

فیلم سر در میان ابرها


سر در میان ابرها اسمی نیست که شانسی برای این فیلم انتخاب کرده باشند. بلکه جایگاه ذهنی تجربیات ذهنی که شخصیت های فیلم خودشان را در آن می یابند را توصیف می کند. یکی از دو حالت روانپریشی و تجربیات احساسی و والایی که از جنس ماوراست که در عین حال که می تواند شما را به اوج برساند، می تواند شما را از واقعیت دور کند. سینماگری غم انگیز تا پایان این فیلم به حد کمال می رسد و عصاره اصلی آن بررسی جدی قلب، این مرموزترین عضو انسان است.


۱۵.  فیلم مرثیه Elegy

فیلم مرثیه


بعضی از فیلم ها می توانند تماشاچی را شوکه کنند. مرثیه یکی از آنهاست. این قصه که به رایطه بین یک استاد دانشگاه و یک دانشجوی جوان بی تجربه می پردازد، چنین تاثیری را بر شما خواهد گذاشت. این فیلم به ما یادآور می شود که در این دنیا انسان هایی هستند که در ظاهر به ما نزدیک اند، ولی از طرف دیگر افرادی هستند که ما با آن ها ارتباطی روحی و به مراتب عمیق تر داریم.


۱۶.   فیلم امیلی پولن  Amelie Poulain

فیلم امیلی


امیلی دختر فرانسوی جوان و خیال‌پردازی که مخزنی از اسباب‌ بازی های قدیمی را در حمامش پیدا می کند، ناگهان فکری به سرش می زند و تصمیم می گیرد که این گنجینه را به دست صاحب اصلی اش برساند. همین رفتار محبت آمیز، زندگی او را دچار تغییر می کند و او یه شیوه ای عجیب و غریب شروع به کنکاش در ماجرا های عاشقانه دیگران می کند. این فیلم به دلایل متعددی زندگی ما را دگرگون خواهد کرد. اکنون دیگر تجسم پاریس بدون یادآوری موسیقی متن دلپذیر این فیلم ناممکن است.


۱۷.    فیلم هفته من با مریلین  My Week with Marilyn

فیلم هفته من با مریلین


رقابت بر سر نقش آفرینی شخصیت مریلین مونرو همیشه موضوعی چالش برانگیز است. اما در این فیلم " میشل ویلیامز" به خوبی از عهده آن بر می آید. او توانست بیشترین شباهت را با مرلین مونرو -این نماد همیشگی قرن بیستم آمریکا- به تصویر بکشد و شمایلی خلق کند که همانند خود او در آن واحد، هم زن جوان و طناز با اعتماد به نفس و هم دختربچه ترسیده از دنیا و ما فیها را در بر می گیرد. با این تفاسیر و با خلق فضایی مفرح، این فیلم ارزش دیدن دارد. ضمن اینکه به شما این باور را می دهد که می توان به جایگاه سوپراستار ها دست یافت.


۱۷.   فیلم اویتا  Evita

فیلم اویتا


روایتی موزیکال و جالب از قصه زندگی " ماریا اوا دوارته دِ پرون" یا " اویتا " اولین زن محبوب در آرژانتین است. مدونا تمام وجوه تاریک و روشن شخصیت اویتا را از ترس هایش گرفته تا بلند پروازی ها صادقانه به نمایش می گذارد. جا دارد که موسیقی متن عالی این فیلم که ساخته اندرو لوید وبر است، منحصرا و به طور جداگانه ستایش شود.


۱۹.   فیلم جیا  Gia

فیلم جیا


اگر بخواهیم این فیلم را در یک واژه خلاصه کنیم باید بگوییم ممتاز است. در این فیلم، مخاطب تجارت مدلینگ، عنصری بی رحم نشان داده می شود. ممکن است اینطور به نظر برسد که عکاسی از مدل ها، دیدار های اجتماعی و قدم زدن در جایگاهی که مدل ها بر روی آن راه می روند یک زندگی شگفت انگیز را ترتیب می دهد. اما در پس پرده، ماهیت این دنیای منحصر به فرد کاملا متفاوت است. این فیلم بستری بود تا فیلمسازان، آنجلینا جولی جوان را کشف کنند.


۲۰.    فیلم کوکو پیش از شنل  Coco Before Chanel

فیلم کوکو پیش از شنل


" کوکو پیش از شنل" فیلمی است راجع به زنی قوی که از این که جامعه ی محافظه کار خود با آداب و رسوم کهنه، لباس زیر های تنگ و لباس های مرارت بار را به مبارزه بطلبد، هیچ ترسی ندارد. بعضی معتقدند که این یک فیلم کسل کننده است، اما شاید بهتر باشد بگوییم این فیلمی است که آرام و بی شتاب پیش می رود و جذابیتش در این است که عاری از هر دروغی ست. ریتم این فیلم تا حدودی مانند خود زندگی است که گاهی کند پیش می رود و گاهی چنان با سرعت به پرواز در می آید که نمی توان پا به پایش رفت. آدری تاتو بیش از همیشه با بازی بی نظیرش شنل افسانه‌ ای را به تصویر می کشد.

  • ۱۳ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×