بیماری هایی که با شنا در استخر دچار آن می شویم راه های پیشگیری و درمان

بیماری هایی که با شنا در استخر دچار آن می شویم راه های پیشگیری و درمان

بیماری هایی که با شنا در استخر دچار آن می شویم راه های پیشگیری و درمان

بیماری هایی که با شنا در استخر دچار آن می شویم راه های پیشگیری و درمان کدام است؟

بیماری هایی که با شنا در استخر دچار آن می شویم راه های پیشگیری و درمان

بیماری هایی که با شنا در استخر دچار آن می شویم برای پیشگیری و درمان چه کنیم؟

ورزش شنا یکی از مناسب ترین ورزش ها برای بسیاری از مشکلات و حتی درمان بسیاری از بیماری ها توصیه می شود با توجه به گرمی هوا و بی خطر بودن این ورزش طرفداران آن روز به روز بیشتر می شود این ورزش را در تمامی سنین می توان انجام داد اما با توجه به عمومی بودن محیط استخر باید به چه نکاتی توجه داشت که بسیار ضروری است. هر سال در فصول گرم سال به استقبال استخر ها بیشتر می شود با توجه به عمومی بودن و همچنین ثابت بودن تعداد استخرها قطعاً موج عظیمی از افراد به این استخرها مراجعه خواهند کرد پس باید انتظار داشت بیماری‌های زیادی نیز به وجود بیاید. در ادامه با طومار همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد مریضی ها و مشکلاتی که در استخرها وجود دارد و همچنین راه های درمان و پیشگیری شما را در جریان قرار دهیم.

بیماری های ناشی از استفاده از استخر

بیماریهایی که با استفاده از استخرهای عمومی امکان وقوع آنها وجود دارد از طریق خوردن آب تنفس و تماس آب آلوده با پوست بدن رخ میدهد که معمولاً در استخراج چشمه های آب معدنی دریاچه ها رودخانه ها و دریاها منتقل می شود ولی ست بسیار طولانی از قبیل عفونت های پوست گوشت چشم اسهال و غیره خواهد داشت.

بیشترین بیماری هایی که با استفاده از استخرهای عمومی ایجاد می‌شود عبارتند از بیماری های پوستی مثل انواع حساسیت های پوستی عفونت های قارچی خواهد بود. به جز بیماری های پوستی می توان به ناراحتی معده بیماری های گوش و حلق و بینی اشاره کرد. پزشکان برای جلوگیری از این بیماری ها به استفاده از ضدعفونی کننده های مناسب در آب توصیه می‌کنند و همچنین از شناگران نیز می خواهند تا بهداشت را رعایت کنند.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به بیماریهای ناشی از استفاده از استخر قرار دارند؟

قطعاً کودکان، زنان باردار، زنان و افرادی که دچار بیماری های ضعف در دستگاه ایمنی هستند مثل افرادی که سابقه شیمی درمانی دارند در صورت استفاده از استخر دچار مشکلات جدی تری خواهند شد و بهتر است قبل از استفاده از استخر و در کل تفریحات آبی با پزشک خود مشورت کنند.

میکروب ها چگونه وارد آب استخر می شوند؟

معمولا میکروب ها از بدن شناگران به آب منتقل می شود بعضی افراد دچار اسهال می باشند و یا همچنین خانم‌هایی که در دوران قاعدگی هستند عامل ایجاد میکرو در آب خواهند بود. با این وجود نمی‌توان جلوی ورود میکروب به آب استخر را گرفت هر چند می توان این افراد را شناسایی کرد و اجازه ورود آنها به آب استخر را نداد اما نمی توان صد در صد از این کار مطمئن شد. برای جلوگیری از ورود میکروب به بدن باید مراقب بود تا آب استخر را قورت ندهیم.افرادی که از استخر استفاده می‌کنند باید به طور کامل بهداشت فردی خود را رعایت کنند.

در هنگام رفتن به استخر چه وسایلی را باید با خود برد؟

کرم ضد آفتاب (ضد آب)،کرم مرطوب کننده لب, کلاه لبه دار, اسپری ضد آفتاب برای مو،پماد برای جوش ها

اگر از استخرهای روباز استفاده می‌کنید قطعاً باید از کرم ضد آفتابی که اس پی اف ای بیشتر از ۲۵ داشته باشد استفاده کنید تا در مقابل اشعه های زیان آور آفتاب حفاظت شوید من را به خاطر داشته باشید که حداقل ۱۵ تا قبل از خارج شدن از منزل از کرم استفاده کنید. لب ها دارای پوستی لطیف تر از سایر قسمت های صورت است پس باید با کرمی مرطوب نگه داشته شوند که آن کرم بهتر است اس پی اف ای بیش از ۱۵ داشته باشد. با توجه به آفتاب گرم تابستان بهتر از علاوه در استفاده از کرم ضد آفتاب از کلاه لبه دار نیز برای محافظت از پوست صورت استفاده نمایید.

آب استخر دشمن چشم

درست است که علاوه بر ورزش هایی مثل فوتبال و تنیس استخر خطرات این چنینی برای چشم نخواهد داشت اما با وجود کلر که برای ضدعفونی کردن و از بین بردن قارچ ها و میکروب هایی که در آب استخر وجود دارد قطعاً به قرمزی چشم دچار خواهید شد اما این مشکل طولانی مدت نخواهد بود ‌ البته کلر به تنهایی این مشکل را ایجاد نمی کند ترکیب شدن نیتروژن یا آمونیاک با کلر موجود در آب ایجاد ماده‌ای به نام کلام این می کند که علت اصلی قرمزی چشم کلامین است. گرداب این لایه موقتی روی قرنیه ایجاد خواهد کرد که باعث خشکی و قرمزی چشم میشود.درمان نادرست آن که عموماً از آن استفاده می شود استفاده از قطره ای که قرمزی چشم را کم میکند اما درمان صحیح استفاده از اشک مصنوعی است لایه روی قرنیه ایجاد می کند و با آن فرصت بهبود را می دهد. اغلب فکر میکنیم که کلر زیاد موجود در آب باعث ایجاد قرمزی در چشم شود در صورتی که کم بودن کلر موجود در آب باعث قرمزی چشم خواهد شد حتی بوی تندی که شناگران تصور می‌کنند به علت وجود کلر زیاد در آب است دقیقاً به علت کم بودن کلر آب به وجود خواهد آمد.

قرمزی چشم در اثر استفاده از استخر

آب استخر دشمن پوست

ترکیبات موجود در آب های مختلف مثل استخر دریاچه و یا دریا مشکلات پوست و مو ایجاد خواهد کرد موادی مثل آلودگی ها داروها و مواد شیمیایی موجود در آب میکروب ها جلبک ها کرم ها و مرجان ها هر کدام می توانند مشکلات خاصی را برای پوست ایجاد کنند علت استفاده از سولفات مس برای کنترل خزه و جانوران ذره بینی که در آب استخر به وجود خواهند آمد امکان دارد موهای افرادی که بلند کردن به رنگ سبز متمایل شود. کلر موجود در آب علاوه بر قرمز کردن چشم می‌تواند پوست و مو را خشک نماید همچنین عفونت قارچی پا را زیاد کند عفونت های پوستی یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در اثر استفاده از استخر های عمومی به آن دچار خواهیم شد.بعد از استخر حتما دوش بگیرید و برای آن که خشکی پوست خود را کنترل نمایید از لوسیون ها و کرم های مرطوب کننده استفاده نمایید و بعد از حمام لباس های تمیز و خشک بپوشید.اگر بریدگی و یا زخم و ساییدگی های غیرعادی در پوست خود مشاهده کردید و یا اگر موهای تان به رنگ سبز در آمد حتما به متخصص پوست مراجعه نمایید.

اکثر شناگران دارای پوستی خشک هستند یکی از مشکلات شایع شناگران آن است که به علت حل شدن چربی پوست رطوبت لایه های سطحی پوست آن ها کم شده پوست آن ها خشک و پوسته پوسته می شود و اغلب با خارش همراه است. استفاده از جکوزی های گرم و همچنین دوش آب داغ این مشکل را جدی تر و بدتر خواهد کرد برای رفع این مشکل باید زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید و از آب ولرم استفاده نمایید تا خشکی پوست را بیش از اندازه نکنید.سعی کنید از صابون های ملایم تر برای شستشو استفاده کنید و بعد از حمام با یک گل یه نرم و تمیز بدرخش کرده و از یک وازلین ساده برای چرب کردن و رطوبت رسانی به پوست استفاده نمایید اگر مشکل بسیار جدی است قطعاً به پزشک مراجعه نمایید معمولاً داروهای ترکیبی حاوی کورتون در این موارد توصیه می شود.

شنا دشمن گوش

از مشکلات جدی دیگری که شناگران با آن روبرو هستند گوش‌درد است که معمولا این درد در لاله گوش و یا مجاری گوش ایجاد می شود و باعث خارش و قرمزی این نواحی خواهد شد گاهی این درد به قدری شدید است که با حرکت دادن و یا لمس گوش درد شدیدی احساس خواهید کرد و حتی ممکن است چرک از گوش خارج شود. این بیماری در اثر میکروبی به نام پسودومونا ایجاد می شود که بیشتر گروه سنی کودکان و نوجوانان به آن مبتلا می شوند. اگر آب آلوده وارد گوشتان شود پس از چند روز این علائم ظاهر خواهد شد اگر می‌توانی لاله گوش تان را تکان دهید و دردی احساس نکنید می‌توان گفت که علت درد گوشت آن استخر نبوده است.

برای جلوگیری از بیماری های گوش موارد زیر را رعایت کنید

بعد از شنا گوش های تار را به خوبی خشک کنید اگر خارج کردن آب از گوش برایتان مشکل است از شستشو دهنده های الکلی استفاده نمایید.

از مدیریت استخر در مورد کنترل ph اب سوال کنید اگر میزان کلر کافی باشد مشکلات گوش کمتر خواهد شد.

حتما یک استخر مناسب را برای شنا انتخاب کنید با استانداردهای آن توجه کنید.

برای خشک کردن گوش هرگز جسمی را وارد گوش خود نکنید این کار باعث زخم کردن مجاری گوش خواهد شد و همین مورد باعث می‌شود عفونت ها وارد بدن شما شود.

چگونه یک استخر سالم را انتخاب نماییم؟

اگر آب استخر، پاک و تمیز باشد؛ خط‌های کف استخر باید به خوبی مشخص باشند.

کاشی‌های استخر نباید چسبناک و لغزنده باشد.

هیچ بوی ناخوشایندی نباید در استخر حس شود. استخری که به خوبی کلر زده شده باشد، بوی کمی ‌می‌دهد و هرگونه بوی شدید شیمیایی به معنای وجود یک مشکل در ترکیبات آب است.

پمپ و تصفیه‌کننده آب استخر با صدا کار می‌کند و شما باید به خوبی آن را بشنوید.

گر مبتلا به اسهال هستید، از شنا کردن خودداری کنید.

از بلعیدن آب یا حتی ورود آن به دهانتان خودداری کنید.

پیش از شنا و بعد از آن حتماً دوش بگیرید.

همیشه در استخر، مراقب بچه‌ها باشید؛ چراکه هر لحظه خطر غرق شدن وجود دارد

هرگز از لوازم کمکی پر از هوا مثل بازوبند به جای جلیقه نجات استفاده نکنید.

در حفظ نظافت اطراف استخر دقت کنید؛ زیرا بیماری‌ها از طریق تماس بدن با سطوح و لوازم آلوده مثل صندلی‌های راحتی سرایت می‌کنند.

پوشک اطفال خردسال را در محل‌های مخصوص دور از استخر تعویض کنید و دست‌های خود را کاملاً بشویید.

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۱۲ تیر ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×