بیماری های پستان و درمان آن | توده | فيبر آدنوما و آسپیراسیون توده سینه

بیماری های پستان و اقدامات درمانی در ارتباط با آن

بیماری های پستان و اقدامات درمانی در ارتباط با آن

ماموگرافی، رادیوگرافي از پستان می باشد که براي جداسازی علائم سرطان پستان و بررسی توده ها استفاده می شود

بیماری های پستان و اقدامات درمانی در ارتباط با آن

اقدامات درمانی بیماری های پستان

خانم هایی که پستان بزرگی دارند می توانند با پوشیدن لباس مناسب و پستان بند محافظ مشكل خود را حل کنند. همچنین فرد با پوشیدن پستان بند در شب مي تواند احساس راحتی بيشتری کند. در صورتی که فرد با این اقدامات آسوده نشد و دچار مشکل بود ممكن است احتمال يك جراحی جهت کوچک کردن پستان را در نظر بگیرد. در طی این عمل مقداری از پوست و بافت پستان برداشته می شود و پستان تغییر شکل می یابد. نوك پستان و آرئولا (نواحی تیره اطراف نوك پستان) ممکن است تغییر مکان داده و كوچك تر شوند.

پس از جراحی، پستان کوچک تر و سفت تر خواهد شد. محل زخم معمولأ كوچك است و غالبا زیر پستان مخفي می شود. اما گاهی حساسیت نوك پستان کاهش می یابد و شیردهی امکان پذیر نیست.

خانم هایی که پستان کوچک دارند ممکن است از پستان بندهايی استفاده کنند که داخل آنها پدهايی برای بزرگ نشان دادن پستان وجود دارد و این امر به خوش فرم شدن پستان به هنگام پوشیدن لباس كمك می نماید. تنها راه دائم بزرگ کردن پستان های كوچك جراحی است که در آن يك پروتز زیر بافت پستان گذاشته می شود. بیشتر پروتزهای مصرفی با ژل سیلیکون پر می شوند. در گذشته گاهی ژل سیلیکون نشت می نمود ولی امروزه با پیشرفت در ساخت این پروتزها این مشکلات، نادر و کمیاب است.

ناهنجاری های نوك پستان

تغییر در ظاهر نوك پستان و نواحی اطراف آن را ناهنجاری های نوك پستان گویند.

دو نوع اصلی ناهنجاری نوك پستان وجود دارد: تو رفتگي به داخل پستان (برگشتگی و چرخش نوك پستان) و بيماری هاي که پوست رو و اطراف نوك پستان را مبتلا می کنند. هر چند این ناهنجاريها اغلب به علت مشکلات کوچکی که به آسانی قابل درمان هستند ایجاد می شوند، اما هر تغییری در حالت نوك پستان باید مورد توجه طبی قرار گیرد. زیرا در موارد نادر ممكن است سرطان پستان مطرح باشد.

علل بيماری

برگشتگی و چرخش نوك پستان ممکن است طي بلوغ اتفاق افتد. این نوع چرخش بی ضرر است، هر چند در آینده ممکن است شیردهی را دشوار کند.

چرخش نوك پستان ممکن است در نتیجه التهاب در مجاری شيری زير آن ناحیه باشد. این حالت اغلب خانم های غیرحامله ای را که سیگاری هستند مبتلا می کند. تغییرات در ساختمان پستان با تغییر سن ممکن است اتفاق افتد و موجب کشیده شدن نوك پستان در افراد مسن شود.

با شیوع کمتری، چرخش نوك پستان در بزرگسالان ممكن است به علت سرطان پستان باشد.

در بسیاری از خانم ها در طي چند هفته اول شيردهی تركهای ريز و نواحي سفتي در روي نوك پستان شان به وجود می آید. این تركها اغلب به این دلیل است که نوزاد تمام نوك پستان را در هنگام مکیدن و شیر خوردن وارد دهانش نمی کند.

خیس ماندن نوك پستان پس از شيردهی مي تواند باعث جراحت و ترك خوردگي شود. تركهای نوك پستان غالبا ایجاد درد سوزنده یا تیرکشنده اي می کنند و این درد به هنگام شروع یا در انتهای شيردهی ايجاد مي شود و ممکن است منجر به عفونت شود که این عفونت به دلیل التهاب بافت پستان می باشد.

قسمت های خشك لايه لايه شده پوست و یا اطراف هر دو پستان می توانند ناشی از اگزما باشند. اگزما معمولا خارش دار بوده و مستعد بروز در قسمت های مختلفي روي بدن است. در هر حال پوست روی نوك پستان گاهی تغيير می کند که این تغییر شبیه اگزما است و در حقیقت موجب بیماری پاژه در پستان می شود که شکل نادری از سرطان است که منشأ آن مجاری شير است.

برخلاف اگزما، بيماری پاژه به ندرت در هر نوك پستان بروز می نماید و بهبود نمی یابد. این نوع سرطان پستان غالبا ایجاد زخم و خونريزی از نوك پستان بروز می نماید و بهبود نمی يابد.

بيماری پاژه غالبا ایجاد زخم و خونريزي در نوك پستان می کنند و اغلب همراه با توده پستان است.

اقدامات درمانی

پزشك بعد از معاینه، در صورتي که نوك پستان چرخش به داخل چرخش کرده باشد اما به شيردهي مربوط نباشد، فرد را به کلینیك سونوگرافي یا ماموگرافی ارجاع می دهد تا ناهنجاری هاي پستان بررسی شود.

در صورتی که توده پستان یافت شد، توسط سرنگ و سوزن نمونه ای از مایع یا سلول از توده برداشته خواهد شد و از نظر وجود سلول سرطانی آزمایش می شود. اگر رو یا اطراف نوك پستان، راش (دانه) وجود داشته باشد يك نمونه پوستی نیز برداشته خواهد شد و از نظر وجود سلول هاي سرطاني بررسی می شود.
گاهی امكان دارد که چرخش نوك پستان که از زمان بلوغ وجود داشته اصلاح شود، بدین طریق که هر روز با كمك انگشت شصت و نشانه به آرامي نوك پستان به بیرون کشیده شود و این کار هفته ها تکرار شود. وسيله اي ساکشن مانند، نظیر پستانك که به طور موقت در داخل پستان بند قرار داده مي شود نیز می تواند کمک به بیرون کشیدن نوك پستان می کند.

در صورت ترك خودگی، نوك پستان باید به دقت شسته و خشك شود و از يك مرطوب کننده استفاده نمود. قبل از شيردهي ماده مرطوب کننده بایستی کاملا تمیز شود.همچنین باید از استفاده از پدهای پلاستیکی در داخل پستان بند که موجب رطوبت و در نتیجه عفونت مي شود نباید استفاده کرد.

عفونت با آنتي بيوتيك درمان می شود. اگزما با اختلال در سطوح هورمون های جنسی زنانه موجب ایجاد تغییراتی می شود، که معمولا هر پستان دچار ترشح می شوند و این امر درست قبل از پریود اتفاق مي افتد. این نوع ترشح می تواند روشن و شبيه آب و یا زرد، سبز و آبی تیره باشد. ترشح آبكی، شيری در خانم هایی که حامله نبوده يا شيردهی ندارند، گالاكتوره نامیده می شود.

گالاكتوره معمولا ناشی از تولید بیش از حد پرولاکتین توسط غدة صنوبری مي باشد. این حالت می تواند در اثر يك تومور غیرسرطانی غده صنوبری به نام پرولاکتینوما ایجاد شود و یا ندرت در اثر اختلال هورمونی نظير پرکاری تیروئید ایجاد مي شود.

بعضی از داروها نظیر داروهای ضد جنون مي توانند عوارض جانبی نظير گالاكتوره ایجاد کنند.

ماموگرافی

ماموگرافی، رادیوگرافي از پستان می باشد که براي جداسازی علائم سرطان پستان و بررسی توده ها استفاده می شود.

ماموگرافی می تواند سلول ها را قبل از سرطانی شدن به همان اندازه که تومورها را نشان می دهد، آشکار کند. اما ممکن است هر مورد سرطان پستان را آشکار نکند.

هر فرد پس از 50 سالگی می بایست به طور روتین ماموگرافی انجام دهد، زیرا خطر بروز سرطان پستان با افزایش سن نسبت مستقیم دارد. این آزمایش اندکي ناراحت کننده است، اما فقط چند ثانیه طول می کشد. دو عکس از هر پستان گرفته می شود.

سرطان پستان

رشد سلول های سرطانی را که منشأ آن از پستان باشد سرطان پستان گویند. چاقي و تأخیر یا جلوگیری از حاملگي از عوامل خطرند.

سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها در خانم ها می باشد. خطر ابتلا به سرطان با افزایش سن بیشتر می شود و هر 10 سال افزایش سن خطر ابتلا را دو برابر می نماید.

این بیماری شایع ترین تشخیص در خانم های بالای 50 سال می باشد. فقط در تعداد کمی از خانم های زیر 30 سال سرطان پستان بروز می نماید. يك تومور در ابتدا ممکن است در لبول (قسمتي که تولید شیر می کند) گسترش یابد. توموری که از مجاري شير منشأ بگیرد ممکن است منجر به بيماري پاژه پستان شود. تومورها مي توانند قبل از آشکار شدن به سایر اعضا نظیر ریه ها یا کبد انتشار یابند.

عامل سرطان های پستان نامشخص است. در هر حال عوامل خطر شناسايي شده اند. بسياري از این عوامل دلالت بر این مسئله دارند که استروژن عامل مهمی در توسعه این بیماری است. به نظر می رسد در بسیاری از خانم ها که اولین پریود آنها قبل از 11 سالگي است یا افرادي که یائسگی آنها به تأخیر می افتد، خطر ابتلا به سرطان افزایش می یابد، زیرا آنها به مدت طولاني تري در معرض سطوح بالاي استروژن هستند. تعداد سیکل قاعدگي قبل از اولین حاملگی نیز خطر ابتلا به سرطان پستان را تحت تأثیر قرار می دهد.

خانمی که هرگز فرزندي نداشته است دو برابر بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پستان نسبت به خانمي است که اولین فرزند خود را قبل از 20 سالگي به دنیا آورده است، می باشد.

به نظر می رسد که شيردهي عامل جلوگیری کنندة موثري از ابتلا به سرطان پستان مي باشد. چاقي اندكي خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد، زیرا چربی زیاد بدن موجب افزایش سطوح استروژن مي شود.

قرص های ضدبارداري ترکيبي، اندكي خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

علائم بیماری

بسیار غیر معمول است که سرطان پستان در مراحل اولیه علائمی ایجاد کند. علائم هنگامی که بروز می کند معمولا فقط يك پستان را مبتلا نموده و عبارتند از:

1. وجود يك توده در پستان که معمولا بدون درد است و ممکن است در عمق پستان قرار گرفته یا درست زیر پوست آن باشد.

2. فرورفتگی پوست ناحيه توده یا تورم پوست همراه با يك ظاهر پوست پرتقالی رنگ.

3. چرخش نوك پستان به داخل. 4. ترشح خون آلود از نوك پستان.

در بيماری پاژه تنها علامت می تواند تکه ای پوست خشك و پوسته پوسته روي نوك پستان باشد. هر چند این علائم اغلب ناشي از حالات غیرسرطانی است، اما در صورت مشاهدة تغيير در ظاهر یا بافت پستان باید با پزشک مشورت نمود.

در صورت عدم درمان سرطان پستان، سرطان به عقده های لنفاوی زیر بغل و سپس سایر اعضا نظیر ریه ها و کبد و استخوان انتشاریافته و موجب ایجاد علائم دیگري می شود.

تشخیص بیماری

همه خانم ها باید مرتب پستان خود را از نظر وجود تومور و سایر ناهنجاری ها کنترل کنند. در صورت مشاهده يك تومور یا ناهنجاری در پستان و مراجعه به پزشك، پزشك پستان را معاینه نموده و هر نوع نشانه انتشار سرطان به غدد لنفاوی زیر بغل را مورد بررسی قرار می دهد.

در صورت پیدا نمودن توده یا سایر شواهد دال بر وجود سرطان پستان، بیمار به بیمارستان ارجاع داده می شود و ماموگرافي و سونوگرافی انجام می شود.

نمونه ای از سلول های توده توسط سوزن و سرنگ برداشته شده و از نظر وجود سلول های سرطانی مورد آزمایش قرار می گیرد. در صورت تأیید سرطان پستان آزمایشات بیشتری ترتیب داده خواهد شد و این بدین منظور است که ببینیم آیا سرطان به استروژن حساس می باشد یا خیر و آیا سرطان انتشار یافته است یا خیر. آزمایشات خونی خاص، عملکرد کبد را مشخص می نماید و تعیین می کنند که آیا سرطان به کبد گسترش یافته است.

رادیوگرافی قفسه سینه جهت بررسي گواهي برانتشار سرطان به ریه ها انجام مي شود و اسکن استخوان جهت بررسی ابتلا استخوان انجام مي شود. درمان سرطان پستان شامل جراحي، رادیوتراپی، شيمی درمانی، درمان هورموني و ترکیبی از این موارد در اولین فرصت می باشد.

آبسه پستان 

آبسه پستان عبارت است از، يك ناحيه عفونی شده بافت پستان که در اثر مبارزه بدن با عفونت، چرك در آن جمع می شود و علائم آن عبارتند از، درد، حساسیت به لمس، قرمزی و سفتی پستان، تب و لرز، احساس ناخوشی عمومی و دردناك شدن گره های لنفاوی زیر بغل.

علت آن وارد شدن باکتری ها از راه نوك پستان است (معمولا از راه زخم هاي كوچك روی نوك پستان که در روزهای اوليه شيردهی ايجاد می شوند).

پیشگیری

نوك پستان و خود پستان را پس از هر بار شیردهی کاملا بشویید، نوك پستان را پس از شیردهی با پماد ویتامین A و D یا سایر داروهای موضعی، نرم کنید. از پارچه هایی که پستان را اذیت می کنند استفاده نکنید. اجازه ندهید کود شیرخوار نوك پستان شما را گاز بگیرد یا بجود. آبسه پستان با درمان معمولا در عرض 8- 10 روز خوب مي شود. برای تسریع درمان، گاهی تخليه آن ضروری است. ندرتا لازم است شیردهی متوقف شود، حتي در مواردی که عفونت شدید است. گاهي لزوم مصرف بعضی آنتی بيوتيك ها (بخصوص تتراسیکلین) و داروهای ضد درد موجب می شود که شيردهی برای مدت كوتاهی قطع شود. در این حالت باید شیر را مرتب پمپ کرد.

از پارچه یا حوله آب گرم برای تخفیف درد و تسريع التيام استفاده کنید (اگر آب سرد را امتحان کردید و دیدید بهتر است، از آب سرد استفاده کنید).

تا زمان خوب شدن عفونت پستان، شيردهی به نوزاد را از آن پستان متوقف کنید. به طور منظم از يك پمپ مخصوص پستان برای خارج ساختن شیر از پستان عفوني شده استفاده کنید، تا زمانی که بتوانید شیردهی را مجددا از آن پستان از سر بگیرید. جراحي برای تخليه آبسه به ندرت لازم مي شود.

بيماری فیبروکیستیك پستان

بيماری فیبروکیستیك پستان عبارت است از يك بيماری شايع پستان در خانم ها که مشخصات آن معمولا عبارتند از، توده های غیرسرطانی و درد. این بيماری می تواند از سنین بلوغ تا حوالی 50 سالگي رخ دهد (حدود 20% خانم هایی که در سنین قبل از یائسگی قرار دارند دچار این بیماری هستند). این بيماری غالبأ پس از یائسگي برطرف می شود.

توده ها معمولا در هر دو پستان وجود دارند. ممکن است تنها يك توده وجود داشته باشد، اما معمولا چندین توده وجود دارد. وقتی که روی این توده ها با نوك انگشتان فشار آورده مي شود، بافت آن مقاومت نشان مي دهد و فشرده نمي شود. این توده ها ممکن است به هنگام لمس دردناك باشند.

درد در کل پستان، خصوصا قبل از شروع عادت ماهانه این توده ها غالبا قبل از عادت ماهانه بزرگ مي شوند و بعد از آن كوچك مي شوند. اندازه توده ها متغیر است. اگر توده ها نسبتا بزرگ و در سطح پستان باشند، مي توان آنها را به راحتی حرکت داد. گاهي اوقات ترشح از نوك پستان وجود دارد.

پس از تشخیص، پستان ها باید هر ماهه توسط خود فرد از نظر به وجود آمدن توده های جدیدتر یا تغییر در توده هاي قبلي بررسي شوند. در صورت بروز هر نوع تغييری باید به پزشك اطلاع داده شود.

پستان ها باید قبل یا به هنگام شروع عادت ماهانه هر ماهه توسط خود فرد معاینه شوند. در صورت بروز هر نوع تغييري در توده هایی که قبلا تشخیص داده شده اند، به پزشك خود مراجعه کنید.

سالانه حداقل يك بار براي معاينه پستان یا سایر بررسي ها به پزشك خود مراجعه کنید. اگر سابقة سرطان در خانواده شما وجود دارد، به انجام معاینات در فواصل کمتری نیاز است.

کیست تخمدان

آماس حاوي مایع که درون یا روي يك یا هر دو تخمدان رشد می کند را کیست تخمدان گویند.

کیست های تخمدان ساكهای حاوی مايعی هستند که درون یا روی تخمدان رشد می نمایند. اغلب کیست های تخمدان غیرسرطانی مي باشند و زیان آور نیستند. اما يك کیست گاهي ممكن است سرطانی شود. کیست های سرطانی بیشتر در خانم های بالای 40 سال بروز می کند.

علائم بیماری

اغلب کیست های تخمدان منجر به علائمی نمي شوند، اما در صورت وجود علائم، آنها عبارتند از احساس ناراحتي در شکم، درد به هنگام مقاربت، بي نظمي قاعدگی که گاهي همراه با خونریزی شدید سرطانی وجود داشته باشد، باید برداشته شود. در صورت امکان تخمدان و لوله های رحم باقي گذارده می شوند. کیست های تخمدان ممکن است در صورتی که تخمدان برداشته نشود، عود نمایند.

سندرم تخمدان پلی کیستيك

کیست های كوچك متعدد حاوی مايع در تخمدان ها که ممکن است به علت عدم تعادل هورموني به وجود آیند را سندرم تخمدان پلی کیستیك گویند. در سندرم تخمدان پلی کیستيك هر دو تخمدان توسط کيست هاي حاوي مایع بزرگ می شوند.

تصور می شود این سندرم که به علت عدم تعادل هورمون های جنسی ایجاد می شود. این عدم تعادل هورموني ممکن است مانع تخمك گذاری و در نتیجه کاهش قدرت باروری گشته و گاه منجر به رشد شدید مو در بدن شود. این سندرم شایع ترین اختلال در دستگاه تناسلی زنانه است.

علائم بیماری عبارتند از، کم شدن دفعات یا فقدان پریود، چاقی مفرط، رشد شدید مو. خانمی که مبتلا به این سندرم است، در خطر ابتلا به افزایش مقاومت به عملکرد هورمون انسولین قرار دارد و این مقاومت ممکن است منجر به مرض قند شود.

خانمی که مبتلا به این سندرم است، مستعد افزایش فشار خون، بیماری شریان کرونر و انفاکتوس میوکارد (سكتة قلبی) مي باشد. اگر پزشك به سندرم تخمدان پلی کیستيك مشكوك بود، آزمایشات خون جهت اندازه گيري سطوح هورمون های جنسی ترتیب خواهد داد تا در صورت وجود عدم تعادل هورمونی تشخیص داده شود.

همچنین از فرد مبتلا، سونوگرافی جهت جستجوی کیست تخمدان انجام مي شود. درمان بستگی به شدت سندرم و تمایل فرد به حاملگی دارد.

  • ۲۲ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×