بیماری های پستان | توده | فيبر آدنوما و آسپیراسیون توده سینه

بیماری های پستان | توده | فيبر آدنوما و آسپیراسیون توده سینه

بیماری های پستان | توده | فيبر آدنوما و آسپیراسیون توده سینه

بیماری های پستان | توده | فيبر آدنوما و آسپیراسیون توده سینه همچنین راه های پیشگیری و درمان را در طومار بخوانید.

بیماری های پستان | توده | فيبر آدنوما و آسپیراسیون توده سینه

بيماری های پستان

پستان شامل بافت چربی، لبول ها و مجاری شیر است. وظيفه بافت چربی شکل دادن و تغییر اندازه پستان ها می باشد. وظيفه لبول ها ترشح شیر پس از زایمان است و وظيفه مجاري شير انتقال شیر از لبول ها به نوك پستان جهت تغذيه نوزاد است. نوك پستان ها به المس بسیار حساس می باشند و نقش تحريك جنسي را ایفا می نمایند. بیشتر بیماری های پستان جدي و شدید نیستند، هر چند که سرطان پستان شیوع بيشتری در جوامع پیشرفته یافته است. در طول زندگي اندازه و شکل پستان ها تغییر می یابد و این تغییر به دلیل پاسخ به سطوح مختلف هورمون هاي جنسي زنانه می باشد. پستان ها معمولا در طی بلوغ، قبل از پریود و در طی حاملگی و شیردهی بزرگ می شوند. این بزرگی مي تواند موجب درد پستان و ایجاد توده ژنرالیزه شود. اغلب خانم ها توده پستان را به سرطان پستان مربوط می کنند، در صورتی که اغلب توده ها، غیرسرطانی می باشند.

توده های پستان

هر توده یا تورمي را که در بافت پستان احساس می شود توده پستانی گويند. يك توده پستانی واحد و مجزا ممكن است موجب دلواپسی شود، اما در حقیقت فقط 10% توده های پستاني ناشی از سرطان است. توده های گسترده در پستان اغلب با حساسیت پستان همراه هستند. به نظر می رسد این امر با تغییرات هورمونی که در سیکل قاعدگی اتفاق می افتد، مرتبط باشد. این توده معمولا درست قبل از پریود بدتر و بیشتر مي شود و این بدتر شدن ممکن است ناشی از حساسیت مفرط بافت پستان نسبت به هورمون های جنسی زنانه در این مدت باشد. يك توده مجزا اغلب فیبرآدنوما می باشد. این توده غیرسرطانی به علت رشد بیش از حد يك يا دو البول پستان است (لبول ساختماني است که شیر تولید می کند).

بیماری های سینه

فيبر آدنوما

رشد سلولی لبول های پستان که يك توده گرد و سفت در بافت پستان ایجاد می کند و سرطاني نیست را فیبر آدنوما گویند. بیشترین شیوع بین 15۔ 30 سالگي مي باشد. به نظر مي رسد گسترش يك فیبر آدنوما به حساسیت بیش از حد بافت پستان به هورمون های جنسی مربوط باشد. فیبر آدنوما معمولا بدون درد است و این توده ها در هر قسمت از پستان می توانند رشد نمایند. اما بیشترین قسمتی که آنها یافت می شوند، قسمت بالاتر و خارجي تر مي باشد و معمولا اندازه آنها 1-5 سانتیمتر می باشد. اغلب بیشتر از يك توده وجود دارد و گاهی هر دو پستان مبتلا می شوند. در بعضي خانم ها فیبر آدنوماهای متعدد با هم رشد می کنند که همراه يك سفتي ژنرالیزه در بافت پستان می باشند. انجام معاینات مرتب توسط هر فرد جهت جستجوی تغييرات در ظاهر و بافت پستان حائز اهمیت می باشد. فیبرآدنوما خطرناک نیست، اما در صورتی که فرد توده ای در پستان خود مشاهده نمود باید با پزشک مشورت نماید، زیرا احتمال سرطان پستان می تواند مطرح باشد. پزشك در صورت وجود توده، بیمار را به کلینك خاصی که در آن جا ماموگرافی و سونوگرافي از بافت انجام مي شود، ارجاع خواهد داد. نمونه ای از سلول های توده ممكن است برداشته شده و جهت آزمایشات میکروسکوپی براي بررسي وجود سلول های سرطانی فرستاده شود. فیبرآدنوماهای كوچك معمولا نیازی به درمان ندارند. حدود يك سوم آنها در حدود دو سال كوچك تر شده و یا کاملا از بین می روند. در صورتي که در مورد فیبر آدنوما نگران باشید یا اندازه آن بزرگ تر شود، توسط عمل جراحی برداشته خواهد شد.

آسپیراسیون توده پستان

آسپیراسیون توده پستان اقدام تشخيصی است که سرطان پستان را آشکار می کند و نیز درمانی برای تخليه مایع کیست پستان است. در صورتی که آسپیراسیون تایید نمود که توده پستان بافت جامد و توپری می باشد، يك نمونه از سلول ها برداشته و بررسی میکروسکوپی می شوند که در صورت وجود سلول سرطانی مشخص شوند. اگر توده، کیست باشد، مایع آن تخلیه خواهد شد و توده احتمالا از بین می رود. آسپیراسیون ممكن است ناراحت کننده باشد، اما معمولا کمتر از يك دقيقه طول می کشد.

درد پستان

درد پستان مشکل بسیار شایعی است. در اغلب خانم ها درد دوره ای است، شدت درد در پاسخ به تغییرات هورمونی سیکل قاعدگی متنوع می باشد. این درد دورهای معمولا بیشترین شدت را قبل از پریود دارد و هر دو پستان را مبتلا می کند. درد پستان دوره ای برای حدود يك دوم خانم ها مشکل طولانی مدتی محسوب می شود. درد ممکن است با استرس و مصرف نوشیدنی های خاص کافئین دار شدیدتر شود. در بعضی از خانم ها، درد پستان به قاعدگی بستگی ندارد. یکی از علل درد پستان غیردورهای کشیدگی عضله است. به ندرت درد به علت کیست یا سرطان پستان می باشد. این درد نیز ممکن است ناشی از يك مشكل كوتاه مدت نظير التهاب بافت پستان به علت عفونت یا تراکم و تجمع شیر در پستان پس از زایمان باشد. در صورتی که فرد پستان های بزرگی داشته باشد، مستعد ابتلا به درد دوره ای و غيردوره ای می باشد.

پیشگیری و اقدامات درمانی

هر درمان دارويی باید تحت نظر پزشك انجام شود و با مشاهده درد در پستان باید به پزشك مراجعه کرد، اما اقداماتي در جهت کنترل درد می توان انجام داد. درد پستان ممکن است با پوشیدن پستان بندی که پستان ها را به طور مناسب حفاظت می کند، بهتر شود. در صورت احساس سنگینی و درد شدید پستان ها، فرد نیاز به پوشیدن پستان بند در شب دارد. دردهای دوره ای ممکن است با قطع مصرف کافئین، انجام تمرینات ریلکسیشن که موجب کنترل استرس می شود و کاهش وزن که موجب كوچك شدن اندازه پستان می شود، بهبود یابد. بعضي خانم ها مصرف ویتامین E را به شکل مکمل سودمند یافته اند. اثر این ویتامین در این دردها از نظر علمي ثابت نشده است.

پیشگیری از سرطان سینه

ناهنجاری در اندازه پستان

بزرگی، کوچکی یا عدم تقارن غیرطبيعی پستان را ناهنجاری در اندازه پستان گویند. تفاوت قابل ملاحظه ای در اندازه پستان خانم ها وجود دارد. يك عدم تقارن جزئی در پستان ها در بعضی خانم ها نیز شایع است. به هر حال پستان های بزرگ، کوچک و نامتقارن غیرطبیعی، می توانند منجر به مشکلات احساسي شوند. پستان های خیلی بزرگ نیز می توانند موجب درد و ناراحتی شوند. رشد پستان های بزرگ غير طبيعی به سرعت در طی بلوغ گسترش یافته و تصور می شود در نتیجه حساسیت مفرط بافت پستان به هورمون استروژن باشد. پستان های بزرگ ممکن است موجب درد پشت، شانه و گردن شوند و در بعضي موارد ممكن است يك عفونت پوستی زیر پستان گسترش یابد. خانم هایی که پستان های بزرگ غیرطبيعی دارند هنگام دویدن و ورزش احساس ناراحتی می کنند و در پیدا کردن لباس مناسب دچار اشکال هستند. در بعضی خانم ها رشد پستان کم است و پستان کوچکی دارند. خانمی که پستان بسیار کوچکی دارد، ظاهر غیرزنانه ای پیدا می کند. به هر حال پستان كوچك موجب بروز مشکلات فیزیکی نمی شود و تاثيری در توانايی شيردهی خانم ندارد. گاهي اختلاف مشخصی بين اندازه دو پستان وجود دارد، زیرا یکی از پستان ها بیشتر از دیگري در طی بلوغ رشد می نمايد.

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×