پسرم هیچ علاقه ای به درس ندارد ولی اوهمه فکر و ذهنش مکانیک ماشین هست

پسرم هیچ علاقه ای به درس ندارد ولی اوهمه فکر و ذهنش مکانیک ماشین هست

شرف الشمس

پسرم هیچ علاقه ای به درس ندارد ولی اوهمه فکر و ذهنش مکانیک ماشین هست

پسرم هیچ علاقه ای به درس ندارد ولی اوهمه فکر و ذهنش مکانیک ماشین هست. آیاحالا که او کلاس سوم راهنمایی است، دیگر ادامه تحصیل ندهد و او را به مکانیکی بفرستم؟

پسرم هیچ علاقه ای به درس ندارد ولی اوهمه فکر و ذهنش مکانیک ماشین هست

بی تفاوتی به درس

اگر شما اطلاعاتی از نظام آموزش و پرورش کشورمان داشته باشید هیچ جانی نباید داشته باشید، اتفاقا همه برنامه ها برای اینگونه دانش آموزان اتخاذ گردیده است. هر دانش آموزی بعد از اینکه کلاس اول نظری را به پایان برساند، می تواند در یکی از رشته های فنی و حرفه ای و یا شاخه نظری ادامه تحصیل دهد و یکی از زیر مجموعه های شاخه کار و دانش و فنی و حرفه ای رشته مکانیک است که اگر نمره ریاضی ایشان بالا باشد، در فنی و حرفه ای و اگر حد متوسط باشد در رشته کار و دانش می تواند ثبت نام و ادامه تحصیل دهد و به جای اینکه فرزند شما مجبور باشد چندین سال در مغازه ای به عنوان شاگرد فعالیت نماید و همه کارهای جانبی آن مغازه را انجام دهد و بر اثر تجربه های چندین ساله یک مکانیک شود و اطلاعات قدیمی داشته باشد و از همه مهم تر از نظر علمی و سواد هم در سطح پایین باشد، برای زندگی آینده اش هم به عنوان یک فرد کم سواد مطرح خواهد شد، ولی اگر از طریق رشته کار و دانش و فنی و حرفه ای ادامه تحصیل دهد. او دیپلم می گیرد و بعد با هزینه بسیار پایین و دولتی نزد بهترین اساتید زبده و علمی کار یاد می گیرد و در یک دست او هنر و در دست دیگر او مدرک است و اگر بخواهد جایی مشغول کار گردد خیلی وضعیت ایشان با توجه به مدرک سیکل فرق خواهد کرد و در مرحله بعدی ممکن است بعد از دیپلم استعداد، توانایی، تجربه و عقل زندگی و آینده شکوفا شود و بخواهد از مهارت علمی بالاتر برخوردار شود و حتی در یک مؤسسه دولتی و یا غیر دولتی استخدام گردد. در این موقعیت راحت ادامه تحصیل دهد و از چندین راه وارد دانشگاه یا دانشکده و حتی بدون کنکور ادامه تحصیل دهد و شاید بخواهد مهندس شود و اینجا دیگر محدودیتی ندارد و حتما برای اینکه فرزند شما توجیه شود با یک مشاور متخصص، متعهد و با تجربه تماس حاصل نمایید تا بتواند ایشان را بسیار زیبا تفهیم کند و چشم اندازهای آینده زندگی و شغل را برای ایشان تجزیه و تحلیل نماید و از این تصمیم نپخته بازش دارد، زیرا حتما فرزند شما یک روزی به شما خواهد گفت، من عقلم نمی رسید یا من درک مسائل آینده را نداشتم، شما چرا مرا توجیه نکردید. پس توصیه ما به شما این است که از این امر منصرف شوید و به هر قیمتی است بگذارید یک سال دیگر را طی کند و وارد رشته مهارتی مکانیک گردد.

فرزند من علاقمند به رشته علوم انسانی است و خیلی ها میگویند این رشته خوبی نيست، واقعا این رشته خوب است یا خیر؟ 

در خانواده ها یک فرهنگ شکل گرفته است که هر فردی طبق احساس و تمایل یا گفته های دیگران قضاوت می کند و همه نظرشان این است که دیگران گویند، بدون هیچ گونه مطالعه یا اینده نگری یا بدون در نظر گرفتن شرایط روحی و روانی فرزندشان، می خواهند نظر خود را اعمال نمایند ولی واقعیت امر .. است که هر رشته ای که در یک کشور ایجاد می شود با مطالعه و بررسی و شرایط یک کشور دایر می شود و هیچ رشته ای نیست که بد باشد، یا حتی ویژگی های خاص خود را نداشته باشد. بعضی از رشته ها به دلیل افزایش پذیرش در دانشگاهها، ممکن است شرایط اشتغال آن دشوارتر باشد ولی این دلیل بدی آن رشته نمی شود و هر فردی در هر رشته ای، خوب درس بخواند و خوب بداند و بتواند عملکرد خوبی داشته باشد، هرگز با مشکل مواجه نخواهد شد و خود رشته انسانی با وجود دارا بودن شاخه ها و زیر مجموعه های متعدد نزدیک به ۱۴۰۰ رشته، و واحدهای دانشگاهی دارد و اگر یک کشوری در رشته علوم انسانی سرمایه گذاری کند می تواند از نظر مدیریتی، قضاوت و پیشرفت داشته باشد. به جرأت می توان گفت، تمام دستگاه های حقوقی و قضایی یک کشور، اکثر نظام مدیریت یک کشور، اکثر نظامی سیاسی یک کشور، نظام بانکداری و اقتصاد، همه در گرو فارغ التحصیلان قوی و تیزهوش و متخصص رشته علوم انسانی است. پس هرگز نمی شود به حرفهای دیگران بدون بررسی و مطالعه توجه نمود، حتما کارشناسان و مشاوران قوی مشاوره تحصیلی باید در این خصوص با فرزند شما و علایق و استعداد او به این نتیجه برسند که موفقیت او در تحصیل این رشته می باشد.

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×