تاثیر شعر و شاعری بر روح و روان انسان

تاثیر شعر و شاعری بر روح و روان انسان

شرف الشمس

تاثیر شعر و شاعری بر روح و روان انسان

شعر میتواند تأثیرات مثبتی بر روحیه افرادی که دچار افسردگی شده اند داشته باشد

تاثیر شعر و شاعری بر روح و روان انسان

تاثیر شعر و شاعری بر روح و روان انسان

چکیده:

شعر یکی از هفت هنری است که در بین مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار است و همچنین این هنر زیبا در ادبیات و زبان فارسی جایگاه بسیار بالایی دارد.

علم روانشناسی نشان داده است که شعر میتواند تأثیرات مثبتی بر روحیه افرادی که دچار بیماری افسردگی شده اند داشته باشد؛ به طوری که در کشور آمریکا، گاهی گوش دادن به شعر و شعرخوانی برای بیمار، روشی برای درمان این بیماری بوده است.

در مورد شعر بیشتر بدانیم

شعر یکی از هفت هنری است که در بین مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار است، یک نوع زبان هنری برای انسان است، یک سخن خیال انگیز و متأثرکننده که به سبک موزون و زیبایی گفته می شود.

شاعر درست مثل یک نقاش است که خوبیها و بدیها را به زیبایی در قالب کلمه های هم وزن به تصویر می کشد و با سرودن اشعار زیبا و تازه، توجه ما را به سوی شعر میکشاند.

کتاب شعر زبانی برای سخن گفتن است که به ما کمک می کند تا با دنیای اشعار آشنا شویم همانطور که شعر کمک میکند تا با دنیای کلمات زیبا و موزون آشنا شویم.

 

تاثیر شعر و شاعری بر روح و روان انسان

 

شعر فارسی

 

سرودن شعر یکی از انواع خلاقانه است

در زبان فارسی شاعران زیادی وجود دارند که اشعار زیبا و دلنشینی سروده اند همانند حافظ و سعدی و مولانا که همه ما با اسم آنها و گاهی با اشعارشان آشنایی کامل داریم. و شاعران نامدار و مشهور دیگر مانند فردوسی، خاقانی، تبریزی، وحشی بافقی و...

همچنین شاعران معاصر مثل نیما یوشیج، احمد شاملو، هوشنگ ابتهاج، سیمین بهبهانی، فروغ فرخ زاد، طاهره صفارزاده و... و یا شاعران جدیدتر فاضل نظری، علیرضا بدیع، مهدی فرجی و ...

 این شاعران تأثیر مهمی بر روند شعر و شاعری در زبان فارسی داشته اند؛ اما نباید صرفا اشعار فارسی را در کتب آنها جستجو کرد. تا جایی که می توانید شعر بخوانید و با کتابهای شعر و شاعران جدید آشنا شوید.

وقتی کتابهای بیشتری بخوانید، با شاعران بیشتری آشنا می شوید و به طور کامل می توانید قالب های اشعار فارسی را بشناسید.

از میان قالبهای شعری، شعر نو طرفداران بیشتری دارد.

شعرنو گونه جدید شعری است که در قرن چهاردهم پدید آمد. این قالب شعری ساختار جدید و پیشرفته تری نسبت به قالبهای شعری قبل از خود دارد.

در این قالب شعری، شاعر آزادی زیادتری در محتوا دارد و استفاده از قافیه برای شاعر آزاد است.

این شعر که در ادبیات معاصر حامیان زیادتری دارد در آن قافیه جایگاه مشخصی ندارد مثل اشعار سهراب سپهری، فروغ فرخ زاد و...

مضمون شعر نو

شعر نو مضمون خاصی ندارد یعنی شاعر می تواند هر موضوعی که در نظر دارد اعم از عاشقانه، اجتماعی، سیاسی و... را در شعر خود بیاورد.

 بنیانگذار این قالب شعری، علی اسفندیاری متخلص به نیما بود که با مجموعه افسانه این قالب شعری را وارد عرصه اشعار فارسی کرد. شعرنو به گونه های نیمایی، سپید و موج نو است؛ که اشعار نیما به همان سبک نیمایی هستند و شاعرانی مانند احمد شاملو در سبک سپید سروده اند

شعر نیمایی

 اولین نمونه از جنبش شعر فارسی توسط نیما یوشیج، از سبک قدیمی و کلاسیک شعر فارسی به سوی تحولی جدید و مدرن توسط نیما یوشیج شکل گرفت و شعر فارسی را دستخوش تغییرات جدی کرد.

نیما با انتشار شعر افسانه، سبک شعر نو را مطرح کرد که با محتوای شعر سنتی ایران تفاوت زیادی داشت.

شعر سپید

وقتی که اسم شعر سپید در اشعار فارسی به گوش میرسد همه ما ناخوداگاه یاد احمد شاملو می افتیم

نام دیگر شعر سپید شعر شاملویی است که احمد شاملو با مجموعه هوای تازه به این سبک شعری زندگی داد.

موج نو

این عنوان را فریدون رهنما از چهره های دهه سی و چهل برای این سبک از شعر پیشنهاد کرد. این سبک به واسطه شاعرانی از جمله پرویز اسلامپور و بیژن الهی ادامه پیدا کرد.

تاثیر شعر بر روح و روان انسان

معمولا در ارتباطهای روزانه با افراد، حرفهایی از قبیل اینکه کدام شعر زیباست یا شعر کدام شاعر دلنشین است، آرامش بخش است و ... به گوشمان رسیده است. این بدان معناست که شعر میتواند به شدت بر روحیه اشخاص تأثیر بگذارد. شعر میتواند به نوبه خود در زمان خاص و مکان خاصی بر روحیه افراد تأثیر بسزایی داشته باشد.

 

تاثیر شعر و شاعری بر روح و روان انسان

 

اشعار فارسی

تاثیر شعر بر کودکان

خواندن شعر برای کودکان نیز در روحیه و شادابی آنها تأثیر بسزایی دارد.

 برای شادابی و سرزندگی هرچه بیشتر کودک خود بهتر است به خواندن شعر برای آنهاو نیز یادگیری شعر کودکان توسط آنها دقت کنیم

شعرهایی که در دوران کودکی یاد میگیرند، مثل سایه تا آخر عمر با آنها همراه است و بر روی ذهن و آرامش آنها تأثیر می گذارد و به صورت معجزه آسایی در ساختن دیدگاه آنها نسبت به زندگی و آینده‌ شان تأثیر دارند؛ بنابراین کودکانتان را نیز از بچگی به خواندن شعر ترغیب کنید.

شعر به‌جز اینکه در بلند مدت بر زندگی و روح و روان کودک تأثیر میگذارد، در موارد دیگری نیز برای رشد او مؤثر است مثلا بر روی روان‌خوانی آنها اثر می گذارد چرا که معمولا کودک موقع خواندن شعر به روان خواندن آن توجه میکند و یاد میگیرد که بتواند قافیه ها را در جای خود تلفظ کند؛ که این به کودک کمک میکند تا بتواند روان‌تر بخواند.

تاثیر شعر بر مغز انسان

مطالعات جدید نشان داده است که شعر تأثیرات مثبتی بر واکنش مغز انسان دارد و شعرخوانی و گوش دادن به شعر باعث می شود که سطح هوشیاری انسان تقویت شود و قدرت حافظه دو چندان شود.

مغز به طور عجیبی به اشعار عاشقانه واکنش نشان می دهد و آرامش عجیبی را برای انسان به دنبال دارد، از نشانه های آن هم اینست که انسان به طور ناخودآگاه از شعر و گوش دادن به آن لذت می برد؛ بنابراین تا می توانید اشعار شاعران زیادی را بخوانید.

شما میتوانید انواع کتابهای شعری فارسی را از سایت کتابچین خرید یا دانلود کنید

  • ۲۵ آذر ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۱ دیدگاه
دیدگاه ها
  1. میترا ۸ دی ۱۳۹۸

    ممنون از مطلب زیباتون

دعا و طلسم
هاروس
×