تزئین تخم مرغ سفره هفت سین سال 98 به شکل خوک

تزئین تخم مرغ سفره هفت سین سال 98 به شکل خوک

تزئین تخم مرغ سفره هفت سین سال 98 به شکل خوک

تخم مرغ یکی از نمادها و نشانه های برکت بر روی سفره هفت سین است. بر اساس ذوق و سلیقه می توانید تخم مرغ های خود را طراحی کنید. برای گرفتن ایده های نو با طومار همراه باشید.

تزئین تخم مرغ سفره هفت سین سال 98 به شکل خوک

تزئین تخم مرغ هفت سین

تخم مرغ یکی از نمادهای ویژه سفره هفت سین است که هر خانم و آقای با سلیقه می تواند با تزئینی مناسب سفره خود را زیبایی بخشد. با در نظر گرفتن طالع بینی چینی که هر سال نماد حیوان خاصی دارد می توانید با در نظر گرفتن نماد سال 98 سفره را جذاب تر کنید. نماد این سال خوک است و در ادامه به طراحی های خاص توجه کنید.

 

تخم مرغ هفت سین خوک

نکته جالب توجه این که هفت سین در کشورهای دیگر نیز واجد اهمیت و اعتبار بوده است. چنان چه خانم بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان، درباره مراسم شب عروسی خود می گوید: «... هفت چیزکه با حرف سین شروع می شد به همراه بشقاب های شیرینی و آجیل های زراندود و نقره اندود و شمع های نقره ای که در شمعدان های نقره ای اطراف من قرار داشتند...» این بیانگر آن است که هفت سین به عنوان بنیان شادی در هنگام جشن ازدواج در زمره آداب و سنن کشور همسایه پاکستان (بخشی از ایران بزرگ) رواج دارد و مورد اعتنا و اهمیت است.

شادان دل و شنگول سر سفره نشینید  / با مهر و صفا از رخ هم بوسه بچینید
 

تخم مرغ به شکل خوک


ناگفته نماند حرف سین، بنا به اعلام ناظم الاطبا در فرهنگ «فرنودسار» به معنای حرف اول كلمه «سپنتا»ی اوستایی است که به معنای فزاینده آبادی و یزدان و روح نیکوکار و منعم آمده است و «سپنتامینو» در دایرة المعارف فارسی به معنای امشاسپند ضبط شده است. در فرهنگ ایران باستان، نگارش روان شاد استاد پورداوود سپنتا ارمیتی، «سپندارمذ» یکی از امشاسپندان در اوستا، نماینده بردباری اهورامزداست که نگهبانی زمین به او سپرده شده است.

تخم مرغ هفت سین 98

 

 

خوک هفت سین

 

در گذشته دور، تا زمان آخر ساسانیان، پایتخت ایران شهر، سورستان نامیده می شد که هم اکنون، عراق و خوزستان آن سرزمین را در بر می گیرد. نام سورستان تداعی کننده شادی و آبادانی و شکوفایی و رونق بوده است، از همین رو از آن افاده شادستان می کرده اند. این توجه تاریخی با معنایی که برای حرف سین ذکر کردیم و روایاتی که در خصوص تبدیل حرف شين به سین بیان خواهد شد، کاملا مطابقت دارد.

تخم مرغ هفت سین 98

 

 

تزئین تخم مرغ
تزیین هفت سین 98
تخم مرغ تزئین شده هفت سین

 

 

تخم مرغ 98 خوک

هنگامی که زمان آبستن نوروز است شوقی دل انگیز در دل و جان هر ایرانی ولوله بر پا می کند. گویی هیچ آرزویی برای وی نمانده است و همه آرزوهای او براورده شده اند. تنها خواست او آن است که فردا (نوروز) بیاید؛ زیرا نوروز، سور پارسایان رفته و جشن حاضران نیکوکار است. بدین سبب روز پیش از نوروز را «عرفه» می نامند. وجه تسمیه این روز به عرفه از این بابت است که رفتگان آزاد می شوند تا به دیدار نزدیکان خویش بیایند؛ پس نوروز جشن همه است؛ جشن جشن هاست. شادی رفتگان، نشاط حاضران و فراگیر ترین عیش ایرانیان.
 

تخم مرغ هفت سین

 

 

تخم مرغ هفت سین

 

در میان ایرانیان رسم چنین است که پس از تحویل سال همه اعضای خانواده به یکدیگر عید مبارکی می گویند. کوچک ترها دست بزرگ ترها را می بوسند و بزرگ ترها صورت کوچکترها را. آنگاه، بزرگ خانواده دعای تحویل سال را می خوانند و دیگران آن را تکرار می کنند: «یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر الليل و النهار، یا محول الحول و الأحوال، حول حالنا الی احسن الحال.»
ای دگرساز دل و دیده 
داننده راز 
شام ما را گردان روز
روز ما را به نیکوتر روی دیگرگون ساز
پس از خواندن دعای تحویل سال، بزرگ خانواده قرآن را می گشاید و هفت سوره یا هفت آیه از قرآن را که با کلمه «سلام» آغاز می شود، می خواند. با خواندن این آیات آفت ها و بلاهای آسمانی و زمینی و ابلیس و شیاطین را از محیط خانه و خانواده دور می کند و سلامت و آرامش را در سال نو به خانه می آورد.

هفت سین 98

 

آن گاه به رسم تیمن و تبرک، به هر یک از اعضای خانواده، پولی که آن را لای قرآن گذاشته است، هدیه می دهند. در این هنگام همه دهان خود را با شیرینی سفره نوروزی شیرین می کنند. دمشقی در نخبة الدهر در خصوص رسوم ایرانیان پس از تحویل سال و آغاز سال نو می نویسد مردی فرخنده رو و خوش قدم و نیک زبان در پگاه نوروز به درون سرا می آمد. از او می پرسیدند: «کیستی و از کجا می آیی؟ چه می خواهی؟ نامت چیست؟ برای چه آمده ای؟ چه همراه داری؟» آن مرد پاسخ می گفت:

من پیروزم و نامم خجسته است و از پیش خدا می آیم و خواهان نیک بختی هستم و با تندرستی و گوارایی وارد شده ام و سال نو را همراه آورده ام.» و با چنین تمثیلاتی برای خود و خانواده شان آرزوی سلامت و شادکامی و کامیابی می کردند. علاوه بر او علی بن حمزه اصفهانی (فوت ۳۶۰ هجری قمری) کتابی مستقل درباره جشن های ایرانی و تاریخچه آنها (جشن نوروز و آب پاشان سفره هفت سین و حاجی فیروز) داشته که متاسفانه تنها بخش هایی از آن در برخی کتب عربی آمده است. 
 

تزئین تخم مرغ به شکل خوک

 

نویسنده : پریسا سعیدی

  • ۱۸ اسفند ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×