2 روش خلاقانه برای تزئین سفره هفت سین 98

2 روش خلاقانه برای تزئین سفره هفت سین 98

شرف الشمس

2 روش خلاقانه برای تزئین سفره هفت سین 98

2 روش خلاقانه برای تزئین سفره هفت سین 98 را در طومار بیاموزید.

2 روش خلاقانه برای تزئین سفره هفت سین 98

ویژگی های نمادهای هفت سین

آن چه روشن است هفت ویژگی باید در نمادهای سفره هفت سین رعایت شود نخست باید با واژه «سین» آغاز شود.
دوم باید ریشه گیاهی داشته باشد.
سوم باید آن گیاه پارسی باشد.
چهارم باید خوردنی باشد و در عرف مردم آن را به عنوان یک خوردنی به شمار آورند.
پنجم باید ترکیبی نباشد و از واژگان مرکب درست نشده باشد مانند سبزی پلو
ششم باید در هر موقع از سال در دسترس باشد و بتوان آن را یافت. باید یادآور شد که برخی خرده گیرند که سیر و سماق و سرکه و سمنو و سبزه که آنها را در خانه کشت می کنند، هر موقع سال در دسترس است اما سیب نه! به این گروه یادآور می شوم که ایرانیان کهن شیوه ای یافته بودند که در گودالی از خاک رس سیب را می نهادند و برای یک سال سالم می ماند. هم اکنون این روش در رودبار قصران و روستاهای امامه و میگون برای نگهداری سیب به کار می رود.
هفتم باید قابلیت ماندگاری در سفره را داشته باشد.
 

تزئین سفره هفت سین 98
1
آموزش هفت سین
2
ظروف تزئینی هفت سین
3

اکنون اگر در میان بیست میلیون واژگان فارسی بگردیم و به بررسی نشینیم مشکل بتوان سین هشتم یا نهم را یافت. این یادگارهای کهن که رازهای زندگی در آن نهفته است نگهبانان اندیشه و کنش و واکنش خردورزان این سرزمین بوده تا پندهای آن را بشنوند و به کار گیرند. 

پیوند هفت و هستی در پیشینه هفت

درباره دیرینگی هفت ناگزیریم به کهن ترین نوشته و ادبیات این سرزمین ره پوییم:
کهن ترین کتاب موجود این سرزمین اوستاست. در اوستا روزهای ماه هر یک به نام گردانندگان و فرشتگان نامیده شده اند. نخستین روز به نام اهورمزداست؛ سرور آسمان و زمین و توانمند بخرد و بالأخره هفتمین روز از آن فرشته امرداد
است که به معنای جاودانگی و بی مرگ و ماندگاری است. جاودان بی آسیبی که می تواند زندگی و زیستن را به دیگران پیشکش کند. به باور به دینان، داستان سپندان» یا هفت امشاسپند الگوی هفت سین بوده است و این اسطوره از آن زمان نشأت گرفته. با اندک تغییری می بینیم که در روزگار ما هم اشیایی که بر سفره هفت سین نهاده می شوند یادگار همان اندیشه های روزگار باستان اند.

دیرینه سین

سین در دنیای باستان از اعتبار و اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است و سروران همواره نام خود را با سین آغاز می کردند. چنانچه هفت فرشته یاوران هستی و گردش روزگار نامشان با سین آغاز می شده است.
سین خدای بابلیان بوده که کورش بزرگ به تقاضای آنان به مرمت نماد آن پرداخت و آن را احترام کرد. سیندخت مادر بزرگ رستم است. همان گونه که پیش از این گفتیم پیامبر اسلام نام خود را «سین» نهاد و این قولی است که بیشتر مفسران قرآن بر آن هم آوازند. باده بهار
فارغ ز سوز سرد 
در شنگ عشق و مهر 
هر گوشه، هرکنار
بر دشت و سبزه زار
پرشور و با نشاط
شادان بسی نشیند و رقصان همی پرد
سنجاقک سرمست از باده بهار

گفتیم هفت سین فراخوان انسان به اعتدال است؛ یعنی ای انسان ها، به جای افراط در خودمحوری و تفریط در از خودگذشتگی، میانه روی برگزینید و به حق خود قانع باشید؛ اما هرگز مباد که در این روال، از میانه روی خارج شوید و گامی بردارید که حقوق دیگران را نادیده انگارید؛ که چنین روشی، منجر به تجاوز به حقوق دیگران خواهد شد.

بی گمان زندگی مشارکت عمومی است و در این مشارکت، همه از حقوق طبیعی برخوردارند؛ اما باید قواعد بازی را از یاد نبرد؛ یعنی هر کس به اندازه نیازش، اما به شرط در خور بودن و لیاقتش از آن بهره مند شود.
سفره هفت سین صلای عام این سرود است که برای ساختن جامعه به اصلاح دیگران بپردازید و خود را تزکیه کنید، آن گاه جامعه به مطلوب خود خواهد رسید. فرهنگی که فلسفه هفت سین به ما ارائه می دهد، این هفت مقوله را در هنگام حلول سال نو در جان و دلمان جاری می کند:
١- سین نخست: سین سنجش امور و ستایش خرد
 ۲- سین دوم: سین سودای سلامتی جان و جهان 
سین سوم: سین سلوک ستوده و سیره سليم داشتن
سین چهارم: سروش سرشار از قدرت و توانایی
 ۵- سين پنجم: سد درونی و سلامت نفس
 ۶- سين ششم: سازگاری با زمانه و ساز و برگ چگونه زیستن
 ۷- سین هفتم: سامان زندگی با ستون مقاومت و شکیبایی
هنگامی که گردش دور زمان ورود سال نو را گزارش می دهد، دل هر ایرانی ای می تپد که این رخدادی نو، دیباچه ای است برای گستردن دفتری نو و می بایست با سینه ای لبریز از محبت و ذهنی خالی از تجاوز و دستی به گشادگی لطف و چشمی به پاکی متانت و روحی به استواری کوه، سال نو را آغاز کنیم و دعوت سفره هفت سین را به پاسخ نشینیم. این فلسفه عام، برای هر انسان در هر جا که باشد، پیام آور صلح و امنیت و کامیابی و خوشبختی است.
 

تزئین سفره هفت سین

1

آموزش مرحله به مرحله تزئین سفره هفت سین

2

 روش خلاقانه برای تزئین سفره هفت سین 98

3

تزیین هفت سین

4

سفره هفت سین

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۱۴ اسفند ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×