تست خودشناسی میزان اعتماد و احترام به نفس

تست خودشناسی میزان اعتماد و احترام به نفس

تست خودشناسی میزان اعتماد و احترام به نفس

اگر دوست دارید که دیگران به دیده احترام به شما نگاه کنند، باید دیدتان را نسبت به خودتان به گونه ای تغییر دهید

تست خودشناسی میزان اعتماد و احترام به نفس

تست خودشناسی میزان اعتماد و احترام به نفس

هر کس از خودش تصور و تصویری دارد. این که این تصورها تا چه اندازه با واقعیت مطابقت دارد و این که افراد تا چه اندازه در شناخت و ارزیابی خود صادقانه عمل می کنند، چیزی است که با انجام دادن تست زیر برای شما روشن خواهد شد.

اما قبل از انجام تست زیر به خاطر داشته باشید که افراد و اشخاص به دو دسته تقسیم می شوند.

یک گروه که تحت تأثیر محیط و همسالان هستند و در هر موردی از اشخاص مختلف نظر خواهی می کنند.

گروه دیگر، گروهی هستند که اگر چه از دیگران نظرخواهی می کنند اما براساس رفتارهای خود، بینش و نگرش شخصی خود تصمیم گرفته و عمل می کنند. این اشخاص در ذهن خودشان، خود را فردی مفید و قابل احترام می دانند و در تمام مسیر زندگی به گونه های عمل می کنند تا موفقیت های بیشتری به دست آورند.

در جامعه ما این اشخاص را که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند افرادی موفق می دانیم.

اگر دوست دارید که شما نیز در جامعه مراتب رشد و ترقی را طی کنید، اگر می خواهید استرس و افسردگی به سراغتان نیاید، اگر دوست دارید که دیگران به دیده احترام به شما نگاه کنند، باید دیدتان را نسبت به خودتان به گونه ای تغییر دهید که جایگاه ویژه ای را برای خود دست و پا کنید. فراموش نکنید تا خودتان به خود احترام نگذارید، دیگران این جایگاه را برای شما قائل نخواهند شد.

تست خودشناسی

موارد زیر را بخوانید و در جواب کاملا موافقم، موافقم، مخالفم و کاملا مخالفم یکی را انتخاب کنید.

١. من خودم را انسانی موفق نمی دانم.

٢- من در مجموع از خودم دیدی مثبت دارم.

٣- من از خودم رضایت کامل دارم.

۴- گاهی اوقات احساسم از خودم این است که قدرت هیچ کاری ندارم.

۵- نمی توانم برای خودم احترام زیادی قائل شوم.

۶- فکر می کنم نسبت به دیگران از ویژگی های بهتری برخوردار هستم.

۷- من از عهده هر کاری به خوبی بر می آیم.

۸- حداقل به اندازه دیگران با ارزش هستم.

۹- ویژگی و خصوصیتی که مایه مباهاتم شود، ندارم.

۱۰- بعضی وقتها احساس میکنم که فردی بی فایده ام و به هیچ دردی نمی خورم.

اگر دوست دارید که دیگران به دیده احترام به شما نگاه کنند، باید دیدتان را نسبت به خودتان به گونه ای تغییر دهید که جایگاه ویژه ای را برای خود دست و پا کنید

در پاسخ به کاملا موافقم ۴ امتیاز، موافقم ۳ امتیاز، مخالف هستم ۲ امتیاز و کاملا مخالف هستم یک امتیاز برای خودتان در نظر بگیرید. در مورد سؤالات ۱، ۴، ۵، ۹، ۱۰ برعکس نمره بدهید یعنی کاملا موافقم ۱، موافقم ۲، مخالف هستم ۳ و کاملا مخالفم ۴ امتیاز بدهید.

هر اندازه امتیاز بالاتری کسب کنید، جایگاه بیشتری برای احترام خودتان در نظر گرفته اید و این به معنای این است که خودتان را با ارزش می دانید نه این که خود را بالا تر از دیگران بشمارید.

این افراد اگرچه خود را فردی مفید می شمارند، اما برای خودشان حد و مرزهایی در نظر میگیرند و همواره در این تلاش هستند که به جایگاه های بهتر و والاتری دسترسی یابند.

این افراد همواره به این علت در صدد ترقی خویش هستند و به این خاطر روز به روز پلکان ترقی را با سرعت و استحکام بیشتری طی می کنند.

در این پرسشگری، اگر زیر ۲۰ امتیاز به دست آورید به این معنا است که اعتماد به نفس شما کم است.

اگر بین ۲۰ تا ۳۰ امتیاز به دست آوردید یعنی این که از نظر اعتماد و احترام به خودتان متوسط عمل می کنید. امتیاز بین ۳۰ تا ۳۵ حد متوسط خوب، ۳۵ تا ۳۹ عالی و بیشتر از آن فوق العاده است.

اگر این تست نشان داد اعتماد به نفس شما پایین است سعی کنید آن را افزایش دهید چرا که یکی از عوامل افسردگی و فشار عصبی می تواند کمبود اعتماد به نفس باشد.

 به خاطر داشته باشید تشخیص قطعی افسردگی در صلاحیت متخصص است، هرگز خودسرانه به خود و دیگران برچسب افسردگی نزنید. عوامل منفی را از خود دور کنید و به محض این که حالتان بهتر شد از خود مراقبت کنید.

  • ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×