تشکیل شبکه نظارتی فراکسیون خانواده با حضور سازمانهای مردم نهاد

تشکیل شبکه نظارتی فراکسیون خانواده با حضور سازمانهای مردم نهاد

شرف الشمس

جلسه هم اندیشی آسیب های اجتماعی با محوریت حاشیه نشینی با حضور مسولان و برخی سازمانهای مردم نهاد در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد

به گزارش خبرگزاری مهر، پروانه مافی رییس فراکسیون خانواده مجلس در این نشست با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت : در مواد متعددی از برنامه ششم از جمله مواد ٦٢،٧٨،٨٠،١٠٤ به صورت صریح به اسیب های اجتماعی پرداخته شده است که چنانچه بخشی از همین برنامه بدرستی اجرا شود گام مهمی را برداشته ایم بنابراین معتقدم که در زمینه قانونی خلاء نداریم بلکه مسله این است که دستگاهها برنامه عملیاتی مناسبی تهیه نمی کنند ، که در همین راستا ما ابزارهای نظارتی خودمان را داریم و گزارش گیری خواهیم کرد . 

مافی مطرح کرد: در ماده ٨٠ برنامه ششم توسعه دولت مکلف به تدوین تهیه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با الویت اعتیاد،طلاق،حاشیه نشینی ،کودکان کار و مفاسد اخلاقی شده است که باید تا انتهای برنامه تا ٢٥ درصد این آسیب ها کاهش یابد. 

وی افزود: شبکه نظارتی فراکسیون خانواده را در حوزه آسیب های اجتماعی با حضور سازمانهای مردم نهاد فعال خواهیم کرد تا شاهد اجرای درست قانون برنامه باشیم.

گفتنی است در این نشست مسله توانمندسازی خانواده و رفع فقر برای کاهش آسیب های اجتماعی مورد بحث قرار گرفت.

در این نشست عدم وجود آمارهای دقیق در حوزه آسیب های اجتماعی و تعدد ساختارهای تصمیم ساز مورد انتقاد قرار گرفت و مانع شفافیت عملکردها و برنامه ها در این حوزه عنوان شد.

موضوع فضاهای بی دفاع شهری که از مناطق جرم خیز هستند و به ویژه در سکونتگاههای غیررسمی به عنوان معضلی مطرح شد که همچنان مغفول مانده است . 

گفتنی است در این نشست موضوع کودکان کار و اعتیاد بیش از سایر موارد تاکید گردید ، و وجود آمارهای غیررسمی و عدم توجه به مسله کودکان کار شاغل مورد نقد قرار گرفت.

  • ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×