تغذیه سالم اسلحه مخفی دولت ها برای کاستن جرائم

تغذیه سالم اسلحه مخفی دولت ها برای کاستن جرائم

شرف الشمس

تغذیه سالم اسلحه مخفی دولت ها برای کاستن جرائم

تغذیه سالم اسلحه مخفی دولت ها برای کاستن جرائم، اثرات مواد غذایی بر حالات روحی و روانی را در طومار بخوانید.

تغذیه سالم اسلحه مخفی دولت ها برای کاستن جرائم

تغذیه سالم اسلحه مخفی دولت ها برای کاستن جرائم

بر اساس تحقیقی در انگلستان افزودن ویتامین ها، مواد معدنی و گروهی از اسیدهای چرب به رژیم غذایی جوانان حدود ۲۵% از میزان ضایعات اجتماعی در این گروه کاسته است. این میزان کاهش که بنا به نظر کارشناسان «قابل توجه» ذکر شده بعد از تحقیقات مفصل تر بعدی از نظر اقتصادی به صرفه نیز تشخیص داده شد. مجله سلطنتی روانپزشکی انگلستان به صراحت عنوان کرد تغذیه بهتر باعث کم کردن جرائم و کاهش تعداد زندانیان می شود. بر این اساس دیوان عدالت این کشور با توجه به اینکه کاهش ۲۵ درصدی آسیب های اجتماعی و جرائم رقم قابل توجهی است، مسئولین زندان ها را تشویق کرده که این مطالب را جدی بگیرند و این اقدام تغذیه ای را به رژیم غذایی زندانیان اضافه کنند. ناگفته نماند که این سری از تحقیقات که ادامه نیز دارد، نشان داده که آسیب های اجتماعی عوامل مختلفی دارند و تغذیه ناصحیح از مهم ترین عواملی است که موجب چنین پدیده می شود. ولی متاسفانه هیچ خانواده ای به این مهم توجه ندارد.

تغذیه و حالات روحی

اثرات مواد غذایی بر حالات روحی و روانی 

محققین با توجه به رابطه مواد غذایی با سلامت جسمانی، در صدد برآورده اند تا اثرات مواد غذایی را بر حالات روحی و روانی شناسایی کنند. اخیرا مؤسسه سلامت جسمانی و روحی در انگلستان به اجرای پروژه ای موسوم به «غذا و روحیه» پرداخته و به این نتیجه رسیده است که باید مصرف آب، سبزیجات، میوه و ماهی های روغنی را جایگزین قند، شکلات و الكل و بعضی غذاهای شیمیایی نمود. این امر باعث بالا رفتن مواد شیمیایی مغز نظیر سروتونین می گردد و در ایجاد آرامش روحی نقش اساسی ایفا می کند. تحقیقات نشان داد که ۸۰ درصد از افرادی که رژیم غذایی پیشنهادی را رعایت کرده اند، از نظر روحی متحول شده اند، حتی ۳۰ درصد این افراد اظهار داشته اند اثرات نوسانی افسردگی در آنان از بین رفته است. ۲۴ درصد آنها مدعی هستند که افسردگی آنان بهبود کامل یافته است. ۲۶ درصد نیز متوجه کاهش دفعات حمله های هشدار دهنده و اضطراب در خویش شده اند. یکی از محققین روان شناسی آکسفورد به بررسی این ارتباط در مقوله رفتار ضد اجتماعی نیز پرداخته است. او برای ۲۴۰ تن از مجرمان زندانی در مؤسسه بزهکاران جوان، رژیم غذایی حاوی ویتامین مکمل های معدنی در نظر گرفت.

طی یک دوره نه ماهه، این افراد از نظر بروز خشونت در زندان، ۳۷ درصد پایین تر از سایرین قرار داشتند. اگر چه سایر عوامل اجتماعی و اقتصادی نیز مؤثرند ولی این محقق رشد ده درصدی تخلفات و خشونت در انگلستان در پنجاه سال اخیر را به مواد غذایی مصرفی مردم نسبت می دهد و می گوید: با وجود اینکه می دانیم غذا و سلامتی با هم ارتباط مستقیم هستند. چنین به نظر می رسد که ما بدون توجه به این ارتباط، در صدد تفکیک خوراک و رفتار هم برآمده ایم، پیتر روگرز، استاد روان شناسی دانشگاه بریستول، به بررسی اثر روغن ماهی بر کاهش و حتی رفع افسردگی پرداخته و مدعی شده است که بین ضعیف شدن قدرت تفکر و بیماریهای قلب و عروق ارتباطی مستقیم و مهم وجود دارد. چرا که مشکلات عروقی مربوط به قلب عينا در رگ های مغزی نیز بروز می کنند. با مصرف بیشتر اسیدهای چرب رگ های خونی طراوت و کارایی معمول خود را باز می یابند. بنابراین می توان گفت با مصرف مواد غذایی مناسب، خطراتی که متوجه مغز است، به حداقل می رسند.
 

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×