چرا تمرکز بر کالری به شما در سالم غذا خوردن کمکی نمی کند؟

چرا تمرکز بر کالری به شما در سالم غذا خوردن کمکی نمی کند؟

شرف الشمس

چرا تمرکز بر کالری به شما در سالم غذا خوردن کمکی نمی کند؟

اگر شما به شدت بر چگونگی و تعداد مصرف کالری تمرکز کنید، خودتان را از پروتئین مهمی که بدن تان نیاز دارد محروم می نمایید. پروتئینی که بدن شما آن را صرف ساخت عضله، بهبود ایمنی بدن و کمک به سلامت مو، پوست و ناخن می کند

چرا تمرکز بر کالری به شما در سالم غذا خوردن کمکی نمی کند؟

هنگامی که به سالم غذا خوردن و از دست دادن وزن فکر می کنید باید بدانید که بر چه چیزی تمرکز می کنید. برخی از کارشناسان  به شما می گویند که باید بر قند، کربوهیدرات ها و کالری تمرکز کنید. هنگامی که به برچسب های روی مواد غذایی نگاه می کنید، ساده ترین و برجسته ترین عنصری که توجه تان را به خود جلب می کند، کالری است. 

به نظر منطقی می رسد که غذاهای کم کالری، غذاهای سالم تری هستند اما این درست نیست. 

اگر شما به شدت بر چگونگی و تعداد مصرف کالری تمرکز کنید، خودتان را از پروتئین مهمی که بدن تان نیاز دارد محروم می نمایید. پروتئینی که بدن شما آن را صرف ساخت عضله، بهبود ایمنی بدن و کمک به سلامت مو، پوست و ناخن می کند. 

زنان و مردان بزرگسال باید به ترتیب 46 تا 56 گرم پروتئین در روز دریافت کنند. به خصوص کسانی که از لحاظ فیزیکی فعال هستند ممکن است نیاز بیشتری داشته باشند. 

قبل از اینکه از مصرف کالری شرمسار باشید بر این تمرکز کنید که شاید به طور ناخودآگاه کربوهیدرات ها را بیشتر از نیاز روزانه بدن تان مصرف می کنید. کربوهیدرات ها به اشکال مختلفی عرضه می شوند. بعضی از آنها پیچیده هستند که به نحوی به سلامت کلی شما کمک می کنند. متاسفانه بیشتر کربوهیدرات هایی که ما مصرف می کنیم و در سیب زمینی، پاستا و دونات وجود دارند کربوهیدرات بد هستند و کالری زیادی دارند. اما این اشتباه است که فکر کنید غذاهای پر کالری، کربوهیدرات بالایی دارند. سیب زمینی شیرین و جو دوسر کالری کم و کربوهیدرات بالایی دارند که بیش از نیاز بدن شما هستند. 

چرا تمرکز بر کالری به شما در سالم غذا خوردن کمکی نمی کند؟

به دنبال کالری بیشتر باشید

به جای اینکه کل کالری ها را بشمارید یک راه ساده وجود دارد که می توانید تمام گزینه هایی که در طول یک روز مشاهده می کنید از کربوهیدرات ها تا پروتئین را در نظر بگیرید. افزایش مصرف پروتئین همراه با کالری کمتر به ما کمک می کند تا سالم تر باشیم. مطالعه ای در سال 2007 در مجله انجمن پزشکی آمریکا گزارش داد که افزایش مصرف پروتئین و محدود کردن مصرف کربوهیدرات می تواند به افرادی که اضافه وزن دارند کمک کند تا کالری کم کنند و وزن شان را کاهش دهند تا سالم تر باشند. 

استفاده از نسبت

حفظ توازن و تعادل میان پروتئین و کربوهیدرات به شما انرژی کافی را می دهد و سلامت تان را بهبود می بخشد. سعی کنید غذاهایی که می خورید دارای یک گرم کربوهیدرات در برابر یک گرم پروتئین باشد تا مطمئن شوید که بیش از حد کربوهیدرات مصرف نمی کنید اما پروتئین کافی مصرف می کنید. 

بیشتر چیپس ها و غلات صبحانه نسبت کربوهیدرات به پروتئین شان 10 به 1 است پس تا می توانید از خوردن آنها اجتناب کنید. در واقع از خوردن هر غذایی که نسبت کربوهیدرات به پروتئینش بالاتر از 5 به 1 است خودداری نمایید. 

قبل از اینکه شروع به شمارش کربوهیدرات روزانه خود کنید به یاد داشته باشید که برای مصرف کالری، کربوهیدرات و پروتئین حتما از منابع سالم استفاده نمایید. اگر نمی دانید از کجا شروع نمایید حتما یخچال تان را از گوشت های کم چرب مانند ماهی، مرغ و همچنین تخم مرغ، پنیر و توفو پر کنید. آجیل، دانه ها، غلات و ماست هم نمونه ای عالی از میان وعده های سالم محسوب می شوند. 

بدین شکل نه تنها وزن خود را از دست می دهید بلکه انرژی بیشتری نیز خواهید داشت و بدن تان از این بابت از شما سپاسگزار خواهد شد. 

اکنون لیست مواد غذایی خود را تهیه کنید. ممکن است ناراحت کننده باشد که باید برخی از خوراکی های مورد علاقه تان را کنار بگذارید اما مهم است که توجه بیشتری نسبت به کالری، کربوهیدرات و پروتئین مصرفی تان داشته باشید. تمرکز شما تنها بر کالری مصرفی ممکن است شما را از تغذیه صحیح دور کند. بنابراین اجازه ندهید یک روز دیگر هم بدن تان از چیزهایی که واقعا نیاز دارد دور بماند. 

پردیس کیانی

  • ۲۹ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×