تهدیدی بزرگ برای سلامت اسپرم

تهدیدی بزرگ برای سلامت اسپرم

شرف الشمس

تهدیدی بزرگ برای سلامت اسپرم

مشکلات اورولوژی در مردان رابطه ای نزدیک با عادات و رفتارهای جنسی آنان دارد که متخصصان در این مورد توضیحاتی داده اند که می خوانید.

تهدیدی بزرگ برای سلامت اسپرم

برای سلامت اسپرم ها چه اقداماتی لازم است؟

 

اسپرم مردانی که هر روز فعالیت زناشویی دارند، از کیفیت بهتری برخوردار است اما این بدان معنا نیست که این فعالیت از آسیب و مشکلات در امان خواهد بود در واقع عواملی تقریبا جدا از این مسائل سلامت اسپرم ها را تهدید می کنند. 

 نقش تغذیه در سلامت اسپرم چیست؟
ویتامین C و آنتی اکسیدان ها از نقص یافتن اسپرم جلوگیری می کنند و حرکت آن را افزایش می دهند و میزان استرس را در تخمک ها و دستگاه تناسلی کاهش می دهند. کمبود روی موجب کاهش یافتن میزان هورمون تستوسترون و اسپرم می شود. مصرف الکل تا 50 درصد باعث کاهش قابلیت باروری می شود و تولید اسپرم را کاهش داده و تولید اسپرم های غیرعادی و ناهنجار را افزایش می دهد.
 
چه ورزشی مناسب تر است؟
بهترین ورزش ها برای افزایش سلامت اسپرم، ورزش های هوازی سبک مثل پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری است.
 
شنا
 

ورزش های مناسب جهت سلامت اسپرم

 
چه عواملی سلامت اسپرم را تهدید می کند؟
وجود سابقه عفونت پروستات یا عفونت های ناحیه تناسلی، سابقه ضربه به بیضه ها یا چرخش بیضه ها، ابتلا به واریکوسل، سابقه بلوغ زودرس یا دیررس، تماس با مواد سمی در حین کار نظیر مس، کادمیوم و جیوه، اکسید اتیلن، کلرید وینیل، مواد رادیو اکتیو و اشعه، مصرف دخانیات، قرارگیری ناحیه تناسلی در شرایطی با دمای بالا، ترمیم فتق، بیضه نزول نکرده، داروهای مورد استفاده در درمان زخم ها یا پسوریازیس، دیابت، بیماری سیستیک فیبروزیس و آلودگی هوا و میزان سرب موجود در هوای تنفسی.
 
مرد

عوامل آسیب دیدگی اسپرم ها 

 
 
آسیب دیدگی اسپرم ها ناشی از چیست؟
 باور عمومی محققان این است که هرچه اسپرم ها به مدت طولانی تری در بیضه ها باقی بمانند به خاطر شرایط محیطی و دمای بدن دچار آسیب دیدگی بیشتری می شوند و ناباروتر می شوند. از سوی دیگر، دیوید گرینینگ، سرپرست تیم تحقیقاتی محققان استرالیایی، هشدار می دهد که فعالیت زناشویی مستمر و مداوم با کاهش تعداد اسپرم های خارج شده در هر انزال می تواند خطر کاهش قدرت باروری را به همراه داشته باشد. او توصیه می کند بهترین راه برای تقویت قدرت بارداری، برقراری رابطه هرروزه در دوره تخمگذاری زنان است. پزشکان با جالب دانستن آزمایش های دکتر گرینینگ می گویند این نتیجه شاید برای همه مردان مفید نباشد.
به گفته دکتر آلن پیسی از دانشگاه شفیلد در بریتانیا این توصیه در مردانی که تولید اسپرم پایینی دارند، به نتیجه مطلوب نمی انجامد. محققان دانشگاه کالیفرنیا، انگشت اتهام را به سمت وان های پر از آب داغ حمام، جکوزی ها و حوضچه های آب گرم گرفته اند. آنها می گویند حرارت این مکان ها، روی تعداد و کیفیت اسپرم ها، حداقل تا چند ماه، تاثیر می گذارد و این چیزی است که می تواند باروری مردان را کم کند.
 

تهدیدی بزرگ برای سلامت اسپرم

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×