توضیحاتی مختصر در مورد معماری Pascal انویدیا – بخش سوم (DRIVE PX 2)

توضیحاتی مختصر در مورد معماری Pascal انویدیا – بخش سوم (DRIVE PX 2)

شرف الشمس

توضیحاتی مختصر در مورد معماری Pascal انویدیا – بخش سوم (DRIVE PX 2)

در بخش دوم مقاله آشنایی با معماری Pascal در مورد یکی از تکنولوژی های نوین انویدیا با نام NVLink و تاثیر به سزای آن در عملکرد سیستم های قدرتمند سروری صحبت...

توضیحاتی مختصر در مورد معماری Pascal انویدیا – بخش سوم (DRIVE PX 2)

در بخش دوم مقاله آشنایی با معماری Pascal در مورد یکی از تکنولوژی های نوین انویدیا با نام NVLink و تاثیر به سزای آن در عملکرد سیستم های قدرتمند سروری صحبت کردیم، در ادامه به معرفی یکی دیگر از ویژگی های مهم معماری پاسکال می پردازیم.

Pascal

صنعت خودروسازی یکی از قطب های اصلی تجاری در دنیای امروز می باشد، با پیشرفت علم و تکنولوژی محوریت وجودی اتومبیل ها به عنوان وسیله ای تنها برای حمل و نقل به طور کاملا اساسی تغییر کرده است به گونه ای که هزینه تولید سرسام آور اتومبیل های پیشرفته امروزی فقط برای محصولاتی اختصاص داده می شود که جنبه نمایشی دارند!

Pascal

همانطور که قبلا ذکر کردیم، انویدیا در مراسم CES 2015 با معرفی DRIVE CX و DRIVE PX تمرکز زیاد کمپانی را در بخش کنترل هوشمند اتومبیل های پیشرفته و مدرن به نمایش گذاشت، سیستم های معرفی شده برای اجرای پردازش های گرافیکی و محاسباتی براساس جدیدترین سیستم روی تراشه (SoC) انویدیا با نام Tegra X1 طرح ریزی شده بودند، در سال 2016 انویدیا مبحث کنترل خودکار اتومبیل ها (Self-Driving) را جزء اصلی ترین برنامه های آینده خود اعلام کرد به طوریکه بیشترین زمان کنفراس خبری اصلی را به اطلاعیه ها و معرفی محصولاتی جدید در این زمینه اختصاص داد، DRIVE PX 2 به عنوان محصولی ارتقاء یافته و جانشین DRIVE PX در صدر خبرهای کنفراس انویدیا در سال جاری قرار گرفت.

Pascal

 این محصول ویژه از نقطه نظر سخت افزاری تفاوت های زیادی به خصوص در نوع تراشه های پردازشی مرکزی نسبت به نسخه اولیه خود دارد، در DRIVE PX از دو عدد سیستم روی تراشه Tegra X1 با معماری Maxwell جهت پردازش گرافیکی استفاده شده بود که در محصول جدید  PX 2 جای خود را به دو عدد Tegra Parker با معماری نوین Pascal خواهند داد.

در بخش پردازنده نیز 4 عدد سیستم روی تراشه NVIDIA Denver جانشین 8 عدد تراشه های قبلی ARM Cortex-53 خواهند شد، انویدیا همچنان معتقد است که راه حل مناسب برای کنترل خودکار یا Self-Driving اتومبیل ها توسط بینایی کامپیوتری دریافت شده از طریق شبکه های عصبی فراهم می شود در نتیجه قدرت پردازشی در عملکرد مناسب و دقیق این فرآیند نقش سازنده ای خواهد داشت.

Pascal

با توجه به افزایش قدرت سخت افزاری میزان مصرف انرژی PX 2 نسبت به نسل قبلی خود بسیار بیشتر خواهد بود به گونه ای که با وجود استفاده از سیستم روی تراشه های کم مصرف، میزان TDP کلی چیزی در حدود 250W اعلام شده است، همراه با افزایش میزان مصرف کلی، عملکرد PX 2 نیز به کلی بهبود خواهد یافت، همچنین NVIDIA برای ارتقاء عملکرد در زمینه پردازش گرافیکی علاوه بر SoC ها از دو عدد تراشه مجزا گرافیکی با معماری Pascal در ساختار PX 2 استفاده خواهد کرد.

از آنجایی که مصرف انرژی این محصول برابر با یک عدد کارت گرافیک رده دسکتاپ از نوع GTX 980Ti خواهد بود، انویدیا در نظر دارد برای کنترل دمای تولیدی از راه حل خنک کننده مایع استفاده کند و دلیل این کار را نیز قرار گرفتن قطعات سخت افزاری PX 2 در دمای یکسان و مناسب در شرایط محیطی متفاوت اعلام کرده است.

NVIDIA-Drive-PX-2-Specifications

در طول کنفراس خبری انویدیا برای سنجش توان عملیاتی، DRIVE PX 2 را با کارت گرافیک قدرتمند GTX TITAN X مورد مقایسه قرار داد و نتایج کاملا تعجب آور بود به گونه ای که توانایی پردازشی مبحث FP32 محصول نامبرده برابر با 8TFLOPS تخمین زده شد که این مقدار 1TFLOPS بیشتر از TITAN X با 7TFLOPS می باشد.

اگرچه این نتایج بیشتر حاصل داده های تئوری و خام هستند اما نباید فراموش کرد که GTX TITAN X از یک عدد تراشه گرافیکی استفاده می کند در حالیکه PX 2 متشکل از چند عدد تراشه گرافیکی می باشد. از نکات قابل توجه دیگر که باعث شد تا اعتراض های متعددی را به سمت NVIDIA وارد کند، استفاده از نمونه Tegra X1 به جای تراشه جدید Parker بود، این مسئله همراه با نمایش متعدد TITAN X به جای محصول واقعی این موضوع را که هنوز محصولات Pascal کامل نشده اند و مشکلاتی را در طراحی کلی دارند، بر سر زبان ها انداخت.

  • ۸ بهمن ۱۳۹۴
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×