جراحی برای زیبایی - آری یا خیر؟

جراحی برای زیبایی - آری یا خیر؟

شرف الشمس

جراحی برای زیبایی - آری یا خیر؟

امروزه فقط در انگلستان هزاران نفر سالانه تحت درمان بوتوکس (روشی برای رفع چین و چروک های صورت قرار می گیرند.

جراحی برای زیبایی - آری یا خیر؟

جراحی برای زیبایی - آری یا خیر؟

جراحی زیبایی، زمانی فقط در دسترس افراد ثروتمند و یا خیلی مشهور بود. امروزه، در کلینیک ها برخی درمان های زیبایی (از جمله بوتوكس) را در طول ساعات ناهار انجام می دهند و مراجعه به پزشک زیبایی همچون رفتن به مطب دندانپزشک عادی و متداول شده است. امروزه فقط در انگلستان هزاران نفر سالانه تحت درمان بوتوکس (روشی برای رفع چین و چروک های صورت قرار می گیرند. و به نظر می رسد این روش درمانی سریع، به صورت امری پذیرفته شده در آمده است. اما آیا این روش درمان چین و چروک مضر است؟ در جواب باید گفت هم بله و هم نه. بوتوکس از یک سم طبیعی، که توسط باکتری کلوستریدیوم بوتولینیوم تولید می شود، بدست می آید و اگر خورده شود کشنده است. اما در این روش درمانی، فقط یک مقدار خیلی کم از آن در زیر پوست تزریق می شود، بنابراین اثرات زیان آور آن غير محتمل هستند. اکنون بیش از ۳۰ سال است که از این سم استفاده های درمانی می شود و بی ضرر بودن آن کاملا اثبات شده است. اثرات جانبی آن شاید شامل ضعف بیش از حد عضلات در محل تزریق یا ماهیچه های مجاور باشد. در برخی موارد، بیماران نشانه هایی مانند آنفولانزا را نشان داده اند، اما این عوارض معمولا کوتاه مدت هستند.

بنابراین بوتوکس نسبتا بی ضرر است ولی اثر آن شش ماه دوام دارد. اما به جراحی هایی مانند کشیدن پوست صورت، عمل بینی و بزرگ کردن سینه ها باید جدی تر توجه شود. به خاطر داشته باشید که عمل جراحی زیبایی می تواند به صورت وحشتناکی پاسخ عکس دهد، اگر شما چنین درمان هایی را مد نظر دارید، پیدا کردن بهترین و مجربترین جراح بسیار مهم است. در مورد این نوع جراحی ها نباید به دنبال ارزان ترین باشید.

من جراحی زیبایی را نه پیشنهاد می کنم و نه رد می کنم. بلکه معتقدم این امر انتخاب شخصی است. اما گمان می کنم نظر انداختن به انتخابهایی که برای فرد وجردو مهم است. پیشنهادم این است که هر کسی که می خواهد جراحی زیبایی انجام دهد باید خودش بپرسد که چرا به این کار علاقه دارد و فکر می کند که چگونه این عمل زندگه را بهبود می بخشد. بسیاری از زنان معتقدند این کار به آنها اعتماد به نفس بیشتری می دهد. اما اعتماد به نفس از درون می آید و عمل جراحی نمی تواند آن را به ما ارزانی کند. اگر شما همیشه از اندازه سینه هایتان یا بینی عقابی تان متنفر بوده اید آنگاه شاید عمل جراحی بتواند به شما کمک کند تا در مورد ظاهر خود احساس بهتری داشته باشید. اما، مانند اعتماد به نفس زیبایی حقیقی از درون می آید، و هر چقدر پول و زمان خود را در زیر تیغ جراحی هدر دهید به شما برای رسیدن به زیبایی حقیقی کمک نمی کند!

چرا باید روش های طبیعی را برای کسب زیبایی دنبال کنیم؟

تصور کنید چقدر راحت است که یک قوطی کرم مرطوب کننده، یا یک غذای نیمه آماده را برای مصرف پیدا کنیم. اکثر افراد، هنگامی که در مورد سلامتی و زیبایی های خود می اندیشند بیشتر تمایل دارند از محصولاتی که سریع آماده می شوند استفاده کنند. به هر حال، همان طور که تحقیقات اخیر نشان داده اند، شاید استفاده از این کرم ها به پوستمان بیشتر ضرر بزند.

جراحی زیبایی

اکثر ما از آسیب و ضررهای عوامل خطرزای محیطی، از جمله دود سیگار و تأثیر آفت کشها بر روی میوه ها، بر پوست و سلامتی خود آگاه هستیم. اما باید به محصولات آرایشی و زیبایی که مصرف می کنیم نیز دقت کنیم. طی تحقیقی که در دانشکده طب نیویورک انجام گرفت، حدود ۹۱ ترکیب صنعتی آلوده کننده و دیگر مواد شیمیایی در خون و ادرار داوطلبان مشاهده شد. بعضی از این مواد شیمیایی سرطان زا هستند، بعضی دیگر نیز یا ممنوع می باشند یا برای ضررهای احتمالی آنها بر سلامتی مورد آزمایش قرار نگرفته اند. موضوع نگران کننده تر این است که بعضی از این مواد شیمیایی از محصولات آرایشی و زیبایی به بدن افراد راه یافته اند و با توجه به منبعی دیگر، تخمین زده شده است که بیش از ۵۰۰۰ نوع ماده شیمیایی در محصولات زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. پوست، وسیع ترین عضو بدن، اصلی ترین نقطة جذب این سموم به طور روزانه است.

بیش از ۶۰ درصد مواد موجود در محصولات پوستی، مانند لوسیون، کره و شامبوهای بدن توسط پوست جذب و وارد جریان خون می شود. این مواد شیمیایی سپس در اعضای بدن جمع می شوند، یا در بعضی موارد در طی سالها، سوزانده و مصرف می شوند.

نویسنده پریسا سعیدی

  • ۵ آذر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×