۲۷ راه برای حفظ ویتامین ها و ارزش های غذایی درمواد خوراکی

۲۷ راه برای حفظ ویتامین ها و ارزش های غذایی درمواد خوراکی

۲۷ راه برای حفظ ویتامین ها و ارزش های غذایی درمواد خوراکی

مواد غذایی باید طوری مصرف شود تا ویتامین ها و ارزش های غذایی آن تاثیر خود را از دست ندهد

۲۷ راه برای حفظ ویتامین ها و ارزش های غذایی درمواد خوراکی

حفظ ویتامین ها و ارزش های غذایی در مواد خوراکی 

موارد خوراکی اعم از گیاهان و جانوران سرشار از ویتامین و مواد مغذی هستند که اگر به صورت نادرست مصرف شوند، ویتامین ها و پروتئین و مواد مغذی آن از بین می رود و تاثیر خود را از دست می دهد. در این مطلب 27 مورد از کارهایی ضروری برای حفظ ارزش های غذایی خوراکی ها را برایتان آماده کرده ایم.

۱- در زمانی که شیر پاستوریزه می شود مقدار زیادی از ویتامین C آن از دست می رود.

۲- از سبزیجات اگر فورا پس از برداشت سرد شده در محیط بدون هوا بسته بندی و در لابلای یخ خرد شده گذارده شوند. ویتامین C موجود در آنها، تا چندین روز حفظ خواهد شد.

۳- سبزیجات تازه نظير: كلم، اسفناج، برگ چغندر، کاهو باید هرچه زودتر پس از برداشت تمیز شده و در یخچال نگهداری شوند

۴- سبزیجات برگی، سبزیجات با رنگ سبز تیره و کلم ساقهای اگر بسته بندی شده، و در لابلای یخ خرد شده قرار گیرند، تمامی ویتامین C آنها تا چند روز حفظ خواهد شد.

۵- فلفل سبز و گوجه فرنگی و لوبیا سبز نیز از سبزیجاتی هستند که در درجه حرارت معمولي خانه ویتامین C خود را خوب حفظ می کنند.

۶- مقدار ویتامین C موجود در گوجه فرنگی که در خارج از گرمخانه و در هوای آزاد و در تابش اشعه آفتاب تابستان روئیده باشد از گوجه فرنگی که در داخل گرمخانه در فصل زمستان می روید و یا نگهداری می شود خیلی بیشتر و تا دو برابر آن است.

۷- آب پرتقال چه تازه گرفته شده باشد و چه در قوطی باشد و یا فشار آن آب پرتقال منجمد باشد باید در یخچال نگهداری شود و در این صورت قسمت عمده ویتامین C خود را چندین روز حفظ می نماید و اگر چند ساعت در خارج از یخچال قرار گیرد. ممکن است طعم آن تغییر نماید. ولی ویتامین C آن کاسته نمی شود. البته مشروط به این که در معرض آفتاب، گرما یا دمای نامناسب و نور قرار نگیرد .

حفظ ویتامین ها و ارزش های غذایی در مواد خوراکی 

۸- اگر سیب زمینی در برابر تابش نور قوی قرار گیرد ممکن است لکه های سبزی در آن ایجاد شود و چون از نظر سمی بودن این لکه های سبز بحثهایی مطرح است بنابراین توصیه می شود که این قسمت های سبز، بریده شده و دور ریخته شود.

۹- استفاده از کنسرو مواد غذایی، از حدود ۲۰۰ سال پیش در دنیا آغاز شد بیشتر در موارد تنگناهای اقتصادی، جنگ و نظایر آن معمول بود. در شرایط رفاه اقتصادی، استفاده از غذاهای کنسرو شده به جای غذای تازه کار منطقی نمی باشد، زیرا در جریان تهیه مواد غذایی برای کنسرو و پس از آن در دوران نگهداری در انبار مقدار قابل ملاحظه ای از ارزش های غذایی مواد خوراکی از دست می رود.

۱۰- اگر شیر در مقابل تابش نور مستقیم آفتاب یا نور زیاد روز و یا نور مصنوعی قرار گیرد ویتامین B2 آن کاهش می یابد.

۱۱- پختن مواد غذایی از دست رفتن برخی مواد مغذی را تسریع می کند. ویتامین و تمام ویتامین های و برخی از مواد بردباری، خوراکی محلول در آب هستند. بنابراین مقدار آبی که برای بنت مصرف می شود و طول ما ریخته و مقداری از سلاح مواد غذایی که با ما تماس دارد عواملی هستند که در نور دانش تمام یا قسمتی از مواد مغذی خوراکی ها که پخته می شوند. مؤثری باشند.

۱۲- سه رمز معروف آشپزی برای حفظ درجه بری از مواد برای خوراکی ها عبارتند از: الف - به کار بردن آب، هر چه کمتر ب - کوتاه کردن طول مدت پخت، در حداقل زمان ممکن ج - کاهش سطحی از مواد خوراکی در تماس با ما در مدت زمان کوتاه و در حداقل زمان ممکن

۱۳- مقدار آبی که در پخت و آماده سازی غذا مصرف می شود عامل مهمی محسوب می گردد. اگر سبزیجات در مقدار زیادی آب طبخ شوند. کاهش و نابودی مواد مغذی از طریق حل شدن در آب سرعت بیشتری نسبت به پختن خواهند داشت. برای پختن سبزیجات حتی الامکان آب کمتری مورد استفاده قرار گیرد .

۱۴- هر چه طول مدت پخت مواد خوراکی بیشتر باشد از دست رفتن مواد مغذی بیشتر خواهد بود. اگر سبزیجات را در آب سرد بریزیم در مدتی که لازم است آب گرم شود. مقدار زیادی از ویتامین C آن قبل از جوش در آب حل شده و نابود می شود.

۱۵- قطعه قطعه کردن و خرد کردن مواد خوراکی موجب می شود که در مقطع برش ها، و یا به صورت خلال اکسیداسیون وسیع به وجود آمده و مواد مغذی موجود در مواد غذایی نابود شوند.

۱۶- سبزیجات پخته در مدتی که در یخچال نگهداری می شوند. ویتامین C آنها کاهش می یابد. و هر چه مدت زمان بیشتری سپری شود ویتامین آن بیشتر کاسته شده و بی خاصیت خواهد شد.

۱۷- پخت برنج با مقدار زیاد آب به روشی که معمول و مرسوم می باشد اگر به صورت پلو دم و آماده شده باشد آن چنان که آب آن کشیده می شود ( آبکش) مقدار بسیار زیادی از انواع مواد مغذی برنج به خصوص ویتامین های کاسته شده و دور ریخته می شود. ولی اگر به صورت کته آماده گردد. یعنی فقط به مقدار لازم از آب استفاده شود که در زمان پخت جذب برنج شود و دستخوش آبکش قرار نگیرد، فقط ۱۰٪ ویتامین B1 و در حدود ۱۰٪ ویتامین B2 و B3 آن از دست می رود.

حفظ ویتامین ها و ارزش های غذایی در مواد خوراکی 

۱۸- سالاد خود را موقعی که می خواهید مصرف نمایید تهیه کنید، زیرا سبزیجات و میوه های مانده ویتامین های خود را از دست می دهند.

۱۹- چاقوی تیز برای خرد کردن سبزیجات تازه استفاده کنید زیرا در نتیجه صدمه ای که هنگام از یک خرد کردن به سبزیجات وارد می شود مقداری از ویتامین های «4» و «C» خود را از دست می دهند.

۲۰- سبزیجات منجمد شده را قبل از پختن در آب نگذارید، به همان حالت منجمد بیزید.

۲۱- ویتامین های بیشتری در برنج های سائیده نشده وجود دارد.

۲۲- ظروف فولادی که زنگ نمی زنند، ظروف شیشه ای و لعابی بهترین وسایل پخت و پز می باشند.

۲۳- قرار گرفتن نان ها در برابر آفتاب باعث از دست دادن مواد تغذیه ای آنها می گردد.

۲۴- موادی که هنگام تهیه و آماده سازی قهوهای رنگ و یا برشته شوند ویتامین B1 کمتری دارند.

۲۵- سیب زمینی های پخته شده یا کباب شده با پوست، بیشترین ویتامین ها را تأمین می کنند.

۲۶- وقتی فروشنده سبزی برای تازه نشان دادن سبزیجات آب روی آنها می پاشد، دارای اثر مفیدی است. زیرا آب پاشیده بر روی سبزیجات از هدر رفتن ویتامین ها جلوگیری می نماید.

  • ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×