حیات چگونه بر روی زمین شکل گرفت؟

حیات چگونه بر روی زمین شکل گرفت؟

شرف الشمس

حیات چگونه بر روی زمین شکل گرفت؟

حیات چگونه بر روی زمین شکل گرفت؟ راز پیدایش جهان را چه کسی می داند؟

حیات چگونه بر روی زمین شکل گرفت؟

حیات چگونه بر روی زمین شکل گرفت؟ 

همان طور که می دانید، تعداد بی شماری حشره، انواع مختلفی از جانوران و همچنین انسانها بر روی زمین زندگی می کنند. درختان و بوته ها نیز بسیار متنوع اند. تمام این موجودات، جزو موجودات زنده طبقه بندی می شوند. آیا می دانید چگونه زندگی بر روی زمین آغاز شد؟

دانشمندان برای مطالعه منشأ حیات به بررسی فسیلهای به جا مانده از گیاهان و جانورانی که میلیونها سال پیش بر روی زمین می زیستند پرداخته اند. حفاریهایی که در نقاط مختلف زمین انجام گرفته است، موجب کشف این فسیلها شده است. دانشمندان به کمک آنها می توانند تا حدودی وضعیت حیات را در گذشته های بسیار دور روشن کنند.

نظریه های مختلفی درباره نحوه پیدایش حیات وجود دارد. برخی از دانشمندان معتقدند که موجودات زنده میکروسکوپی که از فضا به زمین آمده اند، باعث شکل گیری حیات بر روی زمین شده اند. اما بسیاری از زیست شناسان و شیمیدانان مواد غیرزنده را منشأ حیات می دانند.

به هر حال مطالعات دانشمندان نشان داده است که نخستین موجودات زنده روی زمین، موجودات تک سلولی به نام «آمیب» بودند. این موجودات تقریبا ۵۷۰ میلیون سال پیش به وجود آمدند. پس از آن، با تکامل تدریجی آمیبهای تک سلولی، موجودات زنده چند سلولی ظاهر شدند. در ۳۴۵ میلیون سال اول، آبزیان به وجود آمدند. در ۱۶۰ میلیون سال بعدی، خزندگان پدیدار شدند. پستانداران در ۶۵ میلیون سال آخر پا به عرصه وجود گذاردند. بالاخره از تولد انسان فقط یک میلیون سال می گذرد.

این اطلاعات با مطالعه پروتئینهاء هیدراتهای کربن، چربیها و سایر مواد تشکیل دهنده سلولهای گیاهان و جانوران به دست آمده است. بدون شک این مواد قبل از پیدایش زندگی تک سلولی، بر روی زمین وجود داشته اند. اما چگونه؟ مطالعات اخیر نشان داده است که تخلیه الکتریکی باعث شکل گیری آنها شده است.

۳۵۰۰ میلیون سال پیش، جو زمین انباشته از آمونیاک، متان، هیدروژن، بخار آب و گازهای دیگر بود. به علاوه زمین بسیار گرم و آسمان همواره پوشیده از ابر بود و مرتب رعد و برق رخ میداد. تخلية الکتریکی حاصل از رعد و برق موجب ترکیب شیمیایی مولکولهای این گازها و در نتیجه شکل گیری پروتئینهای هیدراتهای کربن و سایر مواد می شد. ادامه این روند طی چندین میلیون سال بالاخره باعث به وجود آمدن نخستین آمیبهای تک سلولی شد.

دانشمندان تا به حال بسیاری از رازهای نحوه شکل گیری حیات را کشف کرده اند؛ اما هنوز برخی از سؤالها بدون جواب مانده اند. برای مثال ترکیب اتمها و مولکولهای غیرزنده چگونه باعث به وجود آمدن یک موجود زنده می شود؟ چه چیزی یک آمیب تک سلولی را به یک موجود چند سلولی تبدیل می کند؟ هنوز سؤالهای پیچیده بسیاری بدون پاسخ مانده است.

نویسنده پریسا سعیدی
 

  • ۷ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×