خطرات ناگوار ناآگاهی رابطه جنسی

خطرات ناگوار ناآگاهی رابطه جنسی

شرف الشمس

خطرات ناگوار ناآگاهی رابطه جنسی

رابطه جنسی قبل از ازدواج در ایران افزایش یافته است و این رابطه علت اصلی انتقال ایدز است و این نشان می دهد که چه میزان ناآگاهی جنسی جامعه ایران را تهدید می کند.

خطرات ناگوار ناآگاهی رابطه جنسی

ناآگاهی از رابطه جنسی تاوان سنگینی دارد

در مورد آموزش و آگاهی رابطه جنسی به کودکان و نوجوانان نظرات متفاوتی وجود دارد. گروهی بر این باورند که داشتن آگاهی جنسی موجب عملکرد بهتر درخصوص مسائل جنسی، چه در بعد فردی و چه اجتماعی می شود. از سوی دیگر گروهی بر این باورند که لزومی ندارد که افراد آموزش جنسی ببینند. به عقیده اینان، انسان های در مسیر زندگی همه آنچه را که باید در این زمینه یاد خواهند گرفت و دادن آگاهی جنسی به آنها تنها سبب تحریک زودهنگام میل جنسی و مشکلات ناشی از آن می شود. با این همه، بر مبنای پژوهش ها، ناآگاهی جنسی کودکان و بزرگسالان، پیامدهای منفی برجسته ای دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

یک روانشناس گفت:عقده ها و مشکلات روانی ناشی از پاسخ ندادن به نیازها در روابط زناشویی به روابط فرازناشویی به ویژه در شهرهای بزرگ می انجامد. این درحالیست که یکی از دلایل افزایش آمار ایدز در ایران مربوط به روابط جنسی است و آسیب های دیگری چون طلاق عاطفی، ازدواج سپید و رواج خانه های مجردی نیز از همین موضوع نشأت می گیرند.

رابطه جنسی

ناآگاهی جنسی

بسیاری از اختلافات خانوادگی و حتی طلاق ها به خاطر مسائل جنسی است، زیرا ناآگاهی درباره این مباحث موجب بروز اختلافات بسیار جدی بین زوجین می شود، گرچه در ظاهر ممکن است خود را در شکلهای دیگر نشان دهد. بنابراین به منظور بهبود این روند باید اطلاعات جنسی مناسبی به زوجین ارائه داد.
 
این روان شناس افزود:موضوعات جنسی یکی از بخش های لاینفک زندگی زوجین محسوب می شود، اما در دهه های گذشته عمدتا با نگاه منفی به این موضوع پرداخته ایم. نوعی نگرانی درخصوص صحبت کردن درباره این مبحث به وجود آمده است. همچنین ما شاهد این روند در دهه های 60 و 70 بودیم و چون به نیازهای روانی و جنسی افراد به درستی پاسخ داده نشده این موضوع به عقده ها و مشکلات روانی منجر شده است.
 
نقش صدا و سیما در فرهنگ سازی و آموزش جنسی به زوجین در حال حاضر بحران جنسی پنهان است و اگر آشکار شود، مشکلات زیادی به همراه می آورد. بنابراین لازم است صدا و سیما در زمان هایی که کودکان بیننده برنامه های تلویزیونی نیستند، در زمینه موضوعات این چنینی برنامه سازی کند. البته در کشورهای دیگر اقدامات مختلفی در این زمینه از جمله فکردرمانی انجام می شود اما در ایران تابو است.
 
وی افزود:ارائه اطلاعات صحیح در این زمینه موجب سالم سازی جامعه می شود. در حوزه مباحث دینی نیز ریزترین نکات درباره مسائل زناشویی مورد توجه قرار گرفته، بنابراین لازم است به این موضوع بپردازیم.
 
وی همچنین به نقش آموزش های پیش از ازدواج برای کاهش ناآگاهی های جنسی زوجین اشاره کرد و گفت:آموزش های لازم در این زمینه نداریم. در مقطعی واحد تنظیم خانواده در دانشگاه ها به منظور آشنایی دانشجویان با مسائل جنسی راه اندازی شد، اما این موضوعات به درستی در کلاس ها به دانشجویان آموزش داده نشده و همین امر موجب آسیب هایی در آینده می شود زیرا در صورت افزایش آسیب های جنسی مسئولان اظهار می کنند که ما تلاش کردیم دانشجویان را آموزش دهیم ولی موثر واقع نشد.
 
وی همچنین با اشاره به رابطه اعتیاد و مسایل جنسی گفت:آمار اعتیاد ارتباط مستقیم با رابطه جنسی دارد و لازم است افرادی آگاه روی این موضوع کار و واقعیت ها را به زوجین جوان منتقل کنند.

خطرات ناگوار ناآگاهی رابطه جنسی

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×